Полестар 1, хибридното купе од Волво ќе чини 155.000 евра

Полестар 1 назад

Polestar е марката под која Volvo ќе претстави хибридни и електрични автомобили од луксузната гама. Првиот од нив е тој Polestar 1 и ќе се појави на пазарот по прилично висока цена: 155.000 евра. Слично на тоа, може да се пристапи преку месечен надоместок од околу 2.500 евра, што ќе ги опфати сите покривки за да може да циркулира без проблеми.

Компанијата Полестар е бренд кој падна во рацете на Волво пред неколку години. И, отсега ќе биде бренд на целосно електрични или хибридни луксузни автомобили. Полестар 1 е мотивациско писмо за овој нов предлог. Иако и Volvo објави дека вашата намера е тоа од 2025 година, 50 проценти од продажбата ќе бидат целосно електрични автомобили.

Полестар 1 напред

Polestar 1 е луксузно купе што ќе чини неверојатни 155.000 евра во Европа „155.000 УСД во САД“. Минатиот март беше отворена можноста да можат да резервираат единици и тоа го направија 7.000 клиенти. Сега, како што споменавме, брендот верува дека најдобриот начин да уживате во овој Полестар 1 е преку претплата - нов вид на лизинг.

Од друга страна, а кога станува збор за технички податоци, Полестар 1 има и линиски 2-литарски бензински мотор и електрични мотори. Заедно тие нудат перформанси од 600 КС моќност и вртежен момент од 1.000 Nm. Во меѓувреме, компанијата забележува дека автономијата на овој луксузен хибриден спортски автомобил е 150 километри во целосно електричен режим, најголемиот досега.

Намери на компанијата: Полестар 2 и Полестар 3 во наредните години

Полестар 1 страна

Како што ви рековме, овој Полестар 1 е картичка за презентација на оваа нова палета на возила под чадорот на Волво. Сепак, во наредните години ќе видиме повеќе модели од овој тип. Следниот ќе се појави во 2019 година и ќе биде оној Полестар 2, салон со средна големина, кој исто така ќе биде хибрид. Додека моделот SUV нема да чека долго и ќе биде оној што ќе биде претставен како Полестар 3.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)