Сатја Надела потврдува дека Виндоус 10 е инсталиран на 500 милиони уреди

Windows 10

Деновиве Microsoft Build се одржува во Сиетл, каде Сатја Надела, извршен директор на Мајкрософт беше наложено да го инаугурира, нудејќи интересни податоци за бројот на Windows 10. Бројката се очекуваше да биде многу попозитивна и се сеќаваме дека целта на компанијата со седиште во Редмонд беше да достигне 1.000 инсталации на својот нов оперативен систем.

Во моментот нов софтвер е присутен на 500 милиони уреди (вклучувајќи работна површина, лаптоп компјутери, таблети и исто така мал број телефони Лумија). Оваа бројка е секако шокантна, но е далеку од целта поставена неодамна од самата Сатија Надела.

Ако погледнеме наназад, минатиот септември „Мајкрософт“ од покривите објави дека достигнале 400 милиони инсталации, што ги одржуваше на вистинскиот пат за да ја постигнат својата цел. Сепак, повеќе од половина година подоцна, бројот на инсталации не порасна како што се очекуваше, стагнирајќи на 500 милиони инсталации.

Сатја Надела не влезе за да ги процени податоците, но треба да се замисли дека тие нема да бидат премногу среќни во Мајкрософт, а тоа е дека на Microsoft Build 2015 тие потврдија дека ќе се обидат да ги донесат Windows 10 на една милијарда уреди најдоцна во 2017 или 2018 година. Во моментов целта е многу далеку и тоа зборува многу јасно дека Виндоус 10 не ја има еволуцијата што ја очекуваат скоро сите.

Дали мислите дека Мајкрософт ќе ја постигне целта да има инсталирано Виндоус 10 на вкупно 1.000 милијарда уреди?. Дајте ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.