Snapchat од 0 до 100

Snapchat

Повеќето од нас кои имаат паметен телефон обично го имаат полн со апликации, кои во повеќето случаи не ги користиме. И ние не се залажуваме, ние сакаме да инсталираме десетици бесплатни апликации, само заради фактот дека ги имаме, но потоа ретко ги користиме. Ако престанете да размислувате, со целосна безбедност, за сите апликации што сте ги инсталирале на вашиот мобилен уред, со одредена фреквенција, користите само десетина од нив најмногу.

Сепак, Една од оние апликации што ги користиме секојдневно, од првиот ден кога ја инсталираме, е Snapchat, за различните и разновидни опции што ни ги нуди и затоа што може да биде совршена апликација за одредени работи. Ако сакате да дознаете повеќе за оваа апликација и исто така да научите да ја користите, треба да продолжите да го читате овој напис.

Што е Snapchat?

Како што веќе ви рековме, тоа е мобилна апликација, достапна за главните платформи на пазарот (Андроид, iOS) и што ни овозможува да испраќаме фотографии до други корисници. Сепак, тоа не работи како на пример апликација за инстант пораки и тоа е дека секој што ќе ја испрати сликата или видеото ќе може да одлучи колку долго можеме да го видиме испратениот материјал, пред тој да биде уништен.

Штом истече тоа време, испратениот материјал ќе исчезне од екранот без можност да го види, поврати или зачува, освен ако корисникот не одлучи да го зачува во својот профил, така што секој може да го види за максимум 24 часови

Неговиот голем успех лежи токму во тоа што ниеден корисник не може да ги зачува сликите или видеотоДа, освен ако не сте многу брзи кога правите фаќање. До денес се верува дека се испраќаат повеќе од 400 милиони слики и видеа дневно, а таков е успехот што Facebook се обиде да ја стекне апликацијата без успех за вртоглава бројка која никогаш не беше потврдена.

Ајде да ја преземеме апликацијата и да научиме основни работи

Прво на сите, ние мора да ја преземеме апликацијата, добро од Google Play ако имаме паметен телефон со Android o од App Store ако нов мобилен уред има iOS како оперативен систем. Откако ќе се инсталира Ние мора да се регистрираме за да започнеме со користење на Snapchat. Оваа регистрација нема да ни одземе повеќе од неколку секунди. За разлика од другите апликации, ќе биде потребно да се регистрирате преку е-пошта, бидејќи не е поврзано со Google или други апликации за да се олесни регистрацијата.

Откако ќе пристапиме до апликацијата, ова ќе биде првиот екран што го гледаме, а тоа е истовремено и тој Главен екран на Snapchat.

Snapchat

Од него ќе имаме пристап до сите работи што ни требаат во оваа апликација, која иако можеби на почетокот не изгледа како да е прилично едноставна апликација за употреба и управување. За никој да не се изгуби во користењето на главниот екран, ќе ги разгледаме сите икони што се појавуваат, почнувајќи од горниот лев агол.

Прво на сите ние ги наоѓаме икона за блиц што ќе ни овозможи да ја активираме или деактивираме при фотографирање. На средина можеме да видиме мал дух кој ќе не однесе на екранот на нашиот профил, што е прикажано како што гледаме подолу;

Snapchat

Третата икона што го затвора горниот ред ни овозможува да ја смениме предната камера за задната и не живеат само селфињата. На дното, понекогаш можеме да видиме квадрат со број, а тоа ги означува пораките што ги чекаме за да видиме дека ги добил од кој било од нашите контакти. Во средина е ролетната за сликање, и затворајќи го овој долен ред ги наоѓаме сите приказни во кои можеме да уживаме, а кои можат да бидат во живо од некои истакнати контакти или од наши пријатели додадени од нас самите.

Како да ја испратам мојата прва фотографија

Откако ќе знаеме како да се движиме низ главниот екран на апликацијата, дојде време навистина да започнеме да го користиме Snapchat испраќајќи ја нашата фотографија до контакт.

Прво на сите, ние мора да ја земеме фотографијата, од екранот што го објаснивме претходно. Ова е моја фотографија, за која требаше да ја извадам главата само од прозорецот на канцеларијата;

Snapchat

Како што можете да видите на сликата погоре, по сликањето, Можеме да го уредиме со додавање, на пример, на текст што може да се стави на местото што го сакаме. Ние исто така можеме да го избереме времето што сакаме да ја покажеме сликата на контактот или контактите што ја испраќаат, а исто така да ја зачуваме во нашата галерија или во нашиот профил на апликација, каде што секој контакт може да ја гледа 24 часа.

Откако ќе ја уредиме фотографијата, на пример таква што;

Snapchat

Сега можеме да избереме на кој контакт да го испратиме, за да можете да го видите. За да го направите ова, треба само да ја притиснете стрелката што ќе се појави на екранот за уредување на слики во долниот десен агол.

Неколку трикови за кои сте заинтересирани да знаете за Snapchat

Snapchat, и покрај тоа што е едноставна апликација, ни овозможува на корисниците многу интересни опции, од кои некои се скриени, но кои ќе ги научиме преку овие мали трикови.

Активирајте дополнителни услуги

Во случај сè што би можеле да направите со оваа апликација и што веќе ви го кажавме, се чинеше малку, Снепчет има скриени некои дополнителни услуги меѓу кои има филтри за слики, преден блиц или повторување на сликата. За да ги активирате, треба само да одите во поставките лоцирани во вашиот профил и да ја барате опцијата „Дополнителни услуги“ каде што мора да кликнете на „Управување“. Во повеќето случаи, овие услуги се деактивираат по дифолт, па освен ако не ги активирате, нема да можете да ги користите. Таму ќе видите ваков екран;

Snapchat

СМС-пораки со различен стил

Ако сакате дајте поинаков стил на текстовите што ги поставувате на сликите, напишете ја вашата порака и потоа притиснете на «T» што ќе го најдете во горниот десен агол на екранот за уредување на сликата. Ако го дадете неколку пати, можете да го ставите текстот во неколку позиции. Веднаш до ова „Т“ можете да ја промените бојата на вашата порака. Beе можете да изберете помеѓу стотици различни бои само со кликнување на прикажаните.

Snapchat Додадете филтри на вашите слики

Како што можеме да сториме во други апликации, Можеме да примениме филтри на нашите слики што ќе и дадат поинаков допир на нашата фотографија. Само со лизгање на прстот на екранот лево, можеме да ги видиме различните филтри. Покрај тоа, можете исто така да додадете додатоци како што е времето. Тука имате пример за моето куче на кое му додадов филтер, СМС-порака и неколку црвени удари со молив. Се надевам дека ќе направите уредувања и композиции на слики малку подобри, бидејќи моите беа навистина лоши.

Snapchat

Додадете податоци засновани на вашата локација

Ако дозволиме Snapchat да пристапи до нашата локација, можеме додадете интересни податоци на нашите слики како на пример каде сме, колку е часот или температурата на местото. За да го направите ова, ние мора да ја активираме локацијата на нашиот мобилен уред и исто така да дозволиме Snapchat да има пристап до неа кога апликацијата ќе не праша. Потоа, на екранот за уредување на слики, доволно е да го поместиме прстот налево за да ги видиме овие параметри на нашите слики.

Брзо менувајте камери

Како што веќе објаснивме претходно, за да ја смените камерата со која да фотографирате, тоа е едноставно како да кликнете на иконата лоцирана во горниот десен агол. Меѓутоа, ако од која било причина не можете да го притиснете копчето или претпочитате да го сторите тоа со друг метод, секогаш можете двапати да допрете на екранот по ред и фотоапаратот ќе се смени автоматски.

Дали е безбедно да се испраќаат слики или видеа преку Snapchat?

Конечно, не сакавме да ја завршиме оваа статија без да размислиме дали е безбедно да се испраќаат слики преку апликацијата што ја откривме денес, а исто така научивме да се справуваме. Првото нешто е да дефинираме многу добро што сметаме дека е безбедно и особено да се земе предвид која фотографија ќе ја испратиме.

Snapchat дозволува испраќање слики што може да ги види друг корисник до 10 секунди пред да бидат уништени. Ова не значи дека корисникот не може да направи слика од екранот, за што мора да биде исклучително вешт, затоа треба да бидете многу внимателни со типот на слики што ги испраќате, затоа што се соочуваме со безбедна апликација, но не и да испраќаме ништо.

Подготвени сте да започнете со користење и уживање во Snapchat?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   фсола dijo

  Сериозно, за да направите слика од екранот, треба да бидете неверојатно квалификувани.

 2.   Роџер dijo

  Ми се чини дека тоа е една од најздодевните и најбесмислени апликации што постојат: С.

 3.   Gabriel dijo

  Никогаш не сум се зафатил со таа апликација, ја инсталирав 2 пати за да видам дали би ја сакал или дефинитивно би ја мразел, а последната е моја конечна одлука. Според мене, тоа е само апликација за одредена група која се грижи да го документира целиот свој ден преку фотографии и видеа ... но ништо. нема друга придобивка.