Sony ја намалува цената на своите очила за виртуелна реалност PlayStation VR за 100 евра

PlayStation VR

Ако сакате да влезете во виртуелната реалност, во моментов имаме неколку опции на пазарот. Од една страна, можеме да купиме очила во кои треба да го користиме нашиот паметен телефон, што произведува многу малку извонредно чувство, како и малку интерактивни. Или, можете да изберете да купите една од скапите посветени опрема, како што е онаа што ја нудат Oculus или HTC Vive.

Но, ако имаме PlayStation 4, сме на половина пат до цената на очилата што треба да ги вклучиме мобилниот и комплетната опрема за виртуелна реалност. Зборувам за PlayStation VR, очилата за виртуелна реалност што Sony ги објави за PS4 пред скоро две години.

Цената, од нејзиното лансирање, на PlayStation VR е 399 евра. И покрај тоа што не се баш ефтини, тие не се скапи без да ги купат со опрема HTC и Oculus, во текот на нивната прва година на пазарот, јапонската компанија продаде повеќе од еден милион единици. Во обид за демократизација на виртуелната реалност, Сони ја намали цената на PlayStation VR за 100 евра, па можеме да ги купиме за 299 евра.

Ако Сони досега продаде голем број на PlayStation VR, со ова ново намалување, бројот на продажби најверојатно ќе се зголеми, барем додека компанијата не ја лансира втората генерација. Како општо правило, кога компанијата планира лансирање нов производ на пазаротЗа да се ослободи од акциите што може да ги има, првото нешто што го прави е пониска цена и овој потег може да биде официјална потврда дека доаѓа новата генерација на PlayStation VR.

Новата цена на Playstation VR е достапна од денес, па ако чекавте намалување на цената за да ги добиете, сега можеби е време.

Купете Sony - PlayStation VR + VR Worlds + камера (PS4)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.