Sony издаде ограничено издание Проlирен PS4 за прослава на 500 милиони продадени PlayStation

Откако на пазарот се појави првата генерација на Sony PlayStation, овој уред стана од година во година, на најпродаваната конзола во светот. Иако е вистина дека од нејзиното лансирање, и Нинтендо и Мајкрософт лансираа различни модели на пазарот, јапонската компанија продолжува да владее во светот на видео игрите како да нема ривал.

Редовно, главните производители лансираат специјални изданија на нивните конзоли за да прослават некој вид на настан поврзан со филм или видео игра. Овој тип на конзоли обично нема посебно внимание кај корисниците кои планираат да ја обноват својата конзола. Сепак, кога зборуваме за вистински специјални изданија, како што е случајот за кој зборуваме, многумина се корисници кои прават се што е можно за да го добијат.

Од сите модели на „Плејстејшн“ што Сони ги објави од оригиналниот модел (вклучително и „ПСП“ и „Вита“), јапонската компанија пушти на пазарот 526 милиони конзоли, дистрибуирани на следниов начин:

 • 120 милиони од оригиналниот PlayStation.
 • 150 милиони од PlayStation 2
 • 76 милиони PSP
 • 80 милиони од PlayStation 3
 • 15 милиони од PlayStation Vita
 • 85 милиони од PlayStarion 4

Според претседателот и извршен директор на Сони, Kodон Кодера до им благодариме на корисниците за довербата што ја дадоа во опсегот на PlayStation, подготвија специјално издание на PlayStation 4, чија конзола ќе се продава само 5.000 единици, сите со значка што го содржи соодветниот број на единицата.

Цената на оваа конзола ќе биде 499 евра, и ќе вклучува во пакетот далечински управувач, камера и вертикална поддршка. Куќиштето ќе биде про transирно сино. Но, ако сакаме да го добиеме и комплетното специјално издание, ќе треба да платиме 89 евра за слушалки со блутут. Овој пакет ќе се најде во продажба на 24 август и веројатно ќе биде распродаден веднаш, па доколку сакаме да го набавиме, без да мора да прибегнеме кон eBay и да платиме многу повеќе, ќе мора да бидеме свесни за тој ден.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.