Sony RX1R, ја тестиравме оваа компактна камера со сензор за Full Frame

Sony RX1R

La Sony RX1R камера Тоа е технолошко чудо во рамките на секторот за фотографија. Во компактно тело на фотоапаратот, компанијата успеа да вметне сензор за целосна рамка и оптика за Карл Цајс за оние кои сакаат да постигнат максимално ниво на детали на своите фотографии.

Пред да истражувате во снимките што Sony RX1R е способен да ги направи, ајде да направиме брз преглед на сите негови спецификации да знаеме подетално што ќе најдеме:

 • Сензор за целосна рамка од 24,3 мегапиксели
 • Carl Zeiss Sonnar T 35mm f / 2.0 не-заменлив објектив
 • Максимално ISO: 25.00
 • Вграден блиц
 • 3 инчен екран
 • Целосно HD снимање видео до 50fps
 • Тежина: 482 грама
 • Големина: 113,3 x 65,4 x 69,6 mm

Како што можете да видите, тој не потпаѓа во спецификациите, иако ви недостасуваат некои работи како присуството на гледач, нешто што може да се реши со тоа да се купи одделно и да се закачи на чевелот во кој може да се поврзат и други додатоци.

Sony RX1R

На естетско ниво, Sony RX1R е посветен на едноставни, но многу елегантни линии, правејќи го фотоапаратот едвај забележлив кај луѓето, освен портокаловиот прстен што го дава леќата Карл Цајс. Sony користеше материјали како што се магнезиум за производство на футролата, така што робусноста на фотоапаратот е фантастична, нешто што се цени веднаш штом ќе го земеме за прв пат.

Sony RX1R

Во однос на ергономијата, корисниците со големи раце (како во мојот случај) имаат чувство дека камерата може да ни избега, но станува збор за адаптација за да се елиминира оваа лажна сензација. По овој период, ќе сфатиме дека сите бирање што овозможуваат контролирање на различните опции на фотоапаратот се наоѓаат во многу соодветна позиција, овозможувајќи сменете ги поставките за неколку секунди без да се игра со сложени менија.

Sony RX1R

Ако зборуваме за квалитетот на сликата, ова е каде Sony RX1R ги надминува и ги вади боите на многу камери Од пазарот. Избраниот сет на сензори и оптика на Сони дава импресивни резултати под сите околности. Острината е максимална, а степенот на деталност е многу висок, што овозможува да се добијат фотографии што привлекуваат големо внимание, особено ако зборуваме за макро или портрети во кои е многу присутен ефектот на боке.

Sony RX1R

Целосна слика

Sony RX1R

До 100%

Друг детал што треба да се спомене за Sony RX1R е тоа што тој се разликува од RX1 по тоа Сони го испушти оптичкиот филтер со низок премин (OLPF) со цел дополнително да се подобри острината и да се искористи овој сензор за целосна рамка.

Во случај на ноќна фотографија, сензорот ни го покажува својот целосен потенцијал и овозможува работа со висок ISOS без перцепција на бучава. Максималните вредности ќе мора да бидат принудени за да страда квалитетот на сликата, но генерално, перформансите во овој дел се многу добри. Треба да се спомене дека сензорот што го вклучува Sony RX1R е ист што го најдовме во Sony A99 кој доби толку добри критики.

Sony RX1R

Екранот со три инчи на Sony RX1R е прилично остри и го користи оној Технологија на трилуминос, што го прави гледањето слики во него за воодушевување. Нормално е да имате екран од овој калибар во ваква камера и отсуството на визир му носи многу поголема одговорност.

Sony RX1R

Јасно е дека Sony RX1R е многу харизматична камера и е способен да добие професионални фотографии, да, нејзината цена од 3.099 евра тоа ќе биде главната пречка да се искористи.

Врска - Sony RX1R

Галерија на слики направени со Sony RX1R:

Sony RX1R

Sony RX1R

Sony RX1R

Sony RX1R

Sony RX1R

Sony RX1R

Sony RX1R

RX1R

RX1R


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.