Soundcore Sport X10, анализа со цена и карактеристики

Слушалките TWS преземаат квалитативен чекор сега кога нивната употреба и функционалности се демократизирани за огромното мнозинство на корисници. Вака Soundcore, брендот на Anker посветен на аудиото, одлучи да се обложи на нов модел фокусиран на најатлетските, најрадикалните корисници, оние кои бараат квалитет на звукот, издржливоста и, се разбира, довербата на признат бренд.

Вака се новите Soundcore Sport X10, ултра отпорни слушалки, со 32 часа автономија и хибридно поништување на шумот. Откријте ги кај нас, како и сите нивни главни карактеристики и функции што ќе ве натераат да донесете одлука за тоа.

Материјали и дизајн

Овие слушалки, во суштина, имаат дизајн кој ќе ни биде доста познат на сите нас. Диференцијалниот факт е дека тие имаат силиконска кука, многу добро имплементирана, а тоа ви овозможува да ги користите без никаков страв додека се занимавате со спорт. Оваа силиконска навлака за уши може лесно да се поместува и овозможува еден вид преклопување што ни овозможува да заштедиме многу простор во кутијата. На овој начин тие стануваат доста компактни слушалки што се однесува до куќиштето на кутијата.

Барем, од овој тип, тие се најкомпактни што сум успеал да ги тестирам. Изработени се од мат пластика, нешто вообичаено во брендот и што ни помага подобро да го одржуваме нејзиниот надворешен изглед. Ќе можеме да ги добиеме во две бои, црна (како единицата што ја прикажуваме во оваа анализа) и бела.

Во кутијата сме вклучени четири комплети ушни перничиња кои се додадени во комплетот што се веќе инсталирани и USB-A кон USB-C кабел за лесно полнење на куќиштето. Покрај тоа, на предната страна на кутијата имаме индикатор со три LED светла, со интервали од 33% автономија за да знаеме кога треба да го извршиме следното полнење.Назад е местото каде што се скриени и USB-C портот и копчето за поврзување Bluetooth.

Технички карактеристики

Наоѓаме слушалки кои нудат драјвер од 10 мм за секоја од нив, што ни дава можност да добиеме фреквенции на одговор помеѓу 20Hz и 20kHz за вкупна импеданса од 32 Ohms.

За репродукција на музика се користи најновата технологија Bluetooth 5.2 кој нуди опсег од 10 m така што речиси никогаш не се исклучуваме. Овие слушалки имаат Отпорност IPX7, за да можеме без страв да ги намокриме и да ги користиме во нашите тренинзи.

 • Бас што го движи телото: Да ги толкуваме нашите движења и да го прилагодиме басот на музиката за да одговара на нашите потреби.

Треба да се напомене дека отпорот, како би можел поинаку, се однесува само на слушалките и во никој случај на кутијата, за која мора да се грижиме како и секој друг електронски уред.

Како што можеби сте замислиле, овие Anker's Soundcore Sport X10 имаат ANC, т.е. активно поништување на бучавата, во овој случај хибридно. За да го направи тоа, тој користи шест различни микрофони. Исто така, имаме интегрирана контрола со гестови и копче кое ќе ни овозможи:

 • Двоен притисок: репродуцирајте или одговарајте на повици
 • Трикратно притискање: Прескокнете ја песната
 • Долго притискање: Одбијте го повикот
 • Двојно долго притискање: активирајте или деактивирајте го режимот на игра

Овој гореспоменатиот режим на игра ќе ни овозможи во голема мера да ја намалиме латентноста, за ова користи помалку агресивна обработка на звук.

Автономија и квалитет на звук

Слушалките имаат Батерија од 55 mAh секоја, придружена со 540 mAh за кутијата за полнење. Ова ќе ни даде вкупно 32 часа ако ги вклучиме и трошоците за кутијата, или најмалку 8 часа автономија со целосно полнење. Ова очигледно ќе зависи од употребата што ја даваме на слушалките.

Сепак, нашите резултати во анализата се многу блиски, со промени од околу половина час во зависност од јачината на звукот, условите на поништување на бучавата, употребата на микрофонот и сите овој тип на променливи кои ги користиме за тестирање на производи од овој тип.

Што се однесува до квалитетот на звукот:

 • Средно и високо: Наоѓаме добра претстава за овој тип на фреквенции, со способност да се менува помеѓу едната и другата, динамика и пред с f верност во однос на она што очекуваме да го слушнеме.
 • Ниско: Во овој случај, abабра не згреши „комерцијално“ нудејќи извонредно персонализиран бас.

Апликација Саундкор

За сето ова и повеќе ја имаме примената на Саундкор (Андроид / iPhone) со мноштво функционалности и добар кориснички интерфејс. Во оваа апликација можеме да ги прилагодиме реакциите на допирите што ги правиме на слушалките за да комуницираат со нивните контроли на допир, како и да промениме некои поставки за поврзување и преференции со останатите уреди. Како би можело да биде поинаку, имаме систем за изедначување со кој можеме да играме за на крајот да се одлучиме за нашата омилена верзија.

Важно е да се користи апликацијата Soundcore бидејќи ни овозможува да вршиме не само прилагодувања, туку и ажурирања на софтверот што може да биде од витално значење за перформансите во текот на целиот животен век на производот.

Мислење на уредникот

Овие слушалки имаат умерена цена под 100 евра на Амазон а исто така и на официјалната веб-страница на Анкер. На овој начин, се наоѓаме себеси како многу интересна алтернатива, особено ако се земе предвид дека Soundcore е во сопственост на Anker и неговата слава му претходи, со повеќе од 20 милиони корисници ширум светот, наоѓаме добро подесени уреди, со меѓународна гаранција, а пред се ни гарантираат вообичаен успех.

Спорт X10
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
99,99
 • 80%

 • Спорт X10
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 10 de julio de 2022
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 85%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Автономија
 • цена

Contras

 • Разновидност на бои
 • Без безжично полнење

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->