Spotify, Apple Music, Tidal и Google Play Music глава до глава

Музика

До неодамна, корисниците можеа да избираат само кога слушаат музика на нашиот паметен телефон, таблет или компјутер помеѓу Spotify y Музика на Google Play, две од најпопуларните услуги за стриминг на музика во светот. Меѓутоа, со текот на времето, бројот на опции порасна и на пример, покрај некои помали опции, сега имаме и можност да ја искористиме Приливите или неодамна воведениот Епл Музика, што е достапно само во моментот во Соединетите држави и кое ќе пристигне во многу други земји наскоро.

Знаеме дека одлучувањето за една или за друга услуга е нешто доста комплицирано, затоа сакавме да го направиме овој напис, во кој ајде да ги споредиме овие четири стриминг музички услуги. Не можеме да ве увериме дека ќе ви помогнеме да изберете едно или друго и да донесете правилна одлука, но она во што сме сигурни е дека нема да пропуштите ниту една информација за да знаете, за да можете подоцна да донесете одлука со која колку повеќе ве интересира, што исто така се надеваме дека е точно

Барам бесплатна услуга за стриминг на музика

Ако барате бесплатна музичка услуга за преноси, имаме добри и лоши вести за вас. Прво на сите можеме да ви го кажеме тоа сите услуги нудат бесплатен пробен период кој може да се движи од 3 месеци Spotify за 0,99 евра до 3 месеци Apple Music. Лошата вест е дека не секој има бесплатна верзија и да, на пример, Google Play Music ви овозможува да испраќате до 50.000 XNUMX песни за да слушате каде и кога сакате, а исто така за неколку дена ви понуди и бесплатна услуга со реклами или Spotify дозволува слушање музика во замена за „мора да се трпи“ со нивните реклами. Музичкиот сервис на „Епл“, како и „Тидал“ не нудат бесплатна верзија за корисниците.

За жал, денес неколку апликации се бесплатни, а уште помалку оние поврзани со музика. Не заборавајте дека пејачите и уметниците воопшто мораат да живеат.

Мојата препорака отсега е дека ако интензивно ја користите услугата, обидете се да платите месечна претплата и тоа е дека јас, на пример, носам кациги од утро до вечер. Бев многу уморен од секои 10 минути да слушам соопштенија кои тотално ме вадеа од тоа што го работев. Овие услуги може да изгледаат скапи, но на долг рок е задоволство да можете да ја слушате музиката што ја сакате, како и да посакате и без никакво прекинување.

Колку ќе ме чини да се претплатам на овие услуги?

Ако веќе сте решиле да се претплатите на некој од овие музички услуги, оставајќи ги настрана пробните периоди и бесплатните верзии, ќе разгледаме детално секоја од цените на Google Play Music, Spotify, Tidal и Apple Music.

Почнувајќи со евентуално најпопуларниот, Spotify, има цена од 9,99 УСД / месец. Google Play Music и Apple Music имаат точно иста цена, иако во случајот на второто знаеме дека нејзината цена е само во долари и не знаеме дали еквивалентноста во евра ќе биде иста или ќе се промени. Запомнете дека компанијата со седиште во Купертино го претстави пред неколку дена и нема да биде достапна до летото, така што има некои детали што треба да се полираат и да бидат познати.

Tidal од своја страна ни нуди две опции. Првиот е Tidal Premium, за 9,99 УСД месечно и Tidal HiFi што ќе ни понуди подобар звук, со цена од 19,99 УСД месечно, количина можеби прекумерна за секој џеб за многу што е подобрување на звукот.

Цените можеби не изгледаат ефтино на почетокот, но штом уживате во еден месец музика континуирано, без паузи за реклами и со десетици други опции, ќе сфатите дека овие услуги се ефтини и вредат. Платете за нив.

Музика

Ова прашање е многу слично на она што обично ве прашуваат кога сте мали и во кое ве прашуваат дали повеќе сакате мама или тато. Каталогот на овие четири апликации е многу комплетен и многу добар, и тие се разликуваат во мали детали.

На пример, во Spotify можеме да пристапиме до 30 милиони песни, исто како и во Google Play Music. Apple Music опфаќа и 30 милиони песни.

Малите детали ја прават разликата, а тоа е што музичката услуга на Google, на пример, овозможува бесплатен пристап до YouTube Key или Apple Music ќе ни овозможи да слушаме новости што сè уште не се достапни на iTunes.

Одлучувачки фактор за многу корисници може да биде присуството на Тејлор Свифт со нејзините песни на услугата Apple Music. Пејачката по голема контроверзна одлука да ја повлече целата своја дискографија од Спотифај оставајќи сираци на сите нас кои сме претплатници на оваа услуга и пред се на оние кои ја сакаат или сакаат нејзината музика.

Достапност

Во овој момент, пред сè, мора да кажеме дека „Епл Музик“ не е достапна во моментот и нема да биде до следниот јуни 30, кога ќе може да се пристапи од iOS и „Андроид“ уредите и од десктоп апликациите што ќе да бидат достапни, достапни за Windows и Mac.

Spotify од своја страна постои веќе подолго време и има достапни апликации практично на сите платформи, точно како Google Play Music. Плимата и осеката достигнува помалку агли, но не потстанува со понуда на сопствена апликација за iOS и Android.

Подолу ви покажуваме табела со сите податоци за секоја од групираните услуги, така што ќе можете да ги видите информациите на прв поглед;

Музика на Google Play Епл Музика Spotify Приливите
цена Неограничено: 9.99 УСД месечно Индивидуално: 9.99 УСД месечно / Семејство: 14.99 УСД месечно Индивидуално: 9.99 УСД месечно / Семејство: 14.99 УСД месечно Основни 9.99 $ и премија 19.99 $
Слободен период 1 месец 3 месеци 2 месеци -
Бесплатна верзија  Да Не Да Не
Апликации за работна површина Само веб Windows / Mac Windows / Mac / Linux Mac
Мобилни апликации iOS / Android iOS / Android iOS / Android / Windows Phone iOS / Android
Број на песни 30 millones 30 millones 32 millones 25 millones
Квалитет на аудио Поголем од 320kbps - - -
радио Да Да Да Да
Слушајте офлајн Да Да Да Да
Видео содржина Да Да Да Да
Складирање преку Интернет Да Да Не Да

Мислење слободно

Се надевам дека на сите им е јасно дека еден напис од овој тип не може да остане без лично мислење за писателот и пред сè дека секој разбира дека секој може да има свое мислење, а јас го имам моето.

Јас сум корисник на Premium Spotify подолго време, религиозно плаќајќи ја таксата секој месец, и искрено верувам дека претплаќањето на овој музички сервис беше една од најдобрите работи што ги направив, и повеќе имајќи предвид дека работам цел ден пред компјутер и дека музиката е една од моите малку одвраќања. Некои од вас ќе ме прашаат со сигурност дека Spotify, а одговорот е многу едноставен. Според моето лично искуство, препорачувам секој да ја испроба секоја од достапните услуги, и бесплатната верзија и пробниот период, а потоа да одлучи.

Можеби со бесплатната верзија имате повеќе од доволно, но ако не, и имајќи ги предвид парите што ќе треба да ги плаќате секој месец, најдобро е да одлучите мирно и да ги имате сите информации, пробајќи ги сите можности .

Кој е омилен музички стриминг сервис?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос Мерино Мартинез dijo

  Останувам со Спотифи

 2.   Жозе dijo

  Табелата е погрешна, музиката со јаболка нема да има пробен период на Андроид, така што останав со музика на Google и spotify