Starkvind е формулата на ИКЕА за повторно измислување на прочистувачи на воздух [Анализа]

ИКЕА работи многу напорно за да ги имплементира различните производи што можат да ја опфатат „основната домашна автоматизација“ на стандарден дом. Доказ за тоа се безбројните соработки со Sonos кои можевме да ги прегледаме претходно, како и нивната прва верзија на пристапен прочистувач на воздух што исто така ја тестиравме.

Сега е време да се усовршат производите, а тоа беше главната идеја со новото Starkvind, разновиден прочистувач на воздух на маса со карактеристики што се совпаѓаат. Останете со нас и откријте од што се состои овој необичен прочистувач на воздух од ИКЕА, што предизвикува треперење на другите брендови на овој пазар.

Материјали и дизајн: Ќе биде тешко да се знае дека е прочистувач

И насловот на овој дел за дизајн е најдоброто резиме на уредот и она што мислам дека, од моја скромна гледна точка, е токму неговата најповолна точка. Тешко е да се знае што е по ѓаволите ако не ви кажат, и тоа е добро, бидејќи во суштина тоа е маса. Како што рековме, маса која има способност да го прочистува воздухот и која го има класичниот систем за монтирање на ИКЕА кој или вие го сакате, или омраза. Научив вредна лекција кога ја опремив куќата, секогаш мора да го купите електричниот шрафцигер ИКЕА, ќе добиете здравје и време.

 • Бои: Темно кафеава / бел даб
 • Верзии: Со интегрирана табела / Во индивидуален режим
 • Димензии: 54 x 55 сантиметри

Но, да не отстапуваме и да продолжиме да зборуваме за Starkvind, прочистувачот ИКЕА кој иако во неговиот модел од 149 евра може да биде странична маса со димензии 54 x 55 cm, Можеме да го купиме и во неговата верзија од 99 евра, што го ограничува да биде прилично голем прочистувач кој има класично метално стапало во стилот на претходниот модел. Кабелот од 1,50 метри е интегриран во една од краците (имајте го тоа на ум кога го поставувате) и многу добро се вклопува со околината, меѓутоа, ова од очигледни причини ја ограничува локацијата на масата, која по можност треба да биде поставена во близина на ѕид, или софа за да не ви виси опасен кабел наоколу.

Склопување и конфигурација

Во оваа монтажа ќе зависи многу од корисникот и неговата личност. Ми требаа едвај 10 минути да ги завршам 13-те чекори. Табелата има едвај осум завртки кои се поставени со вклучениот Ален клуч и капакот во облик на кликнување, а остатокот е повеќе работа за склопување на прочистувач, како што се поставувањето на филтрите и жиците.

Што се однесува до конфигурацијата, едноставна. Првиот филтер е веќе составен, но во кеса, па мораме да пристапиме до кабината и да го платиме. Откако ќе го направиме ова, го ставаме вториот филтер за чистење гас што можете да го купите одделно за 16 € (идеален за мириси).

Сега е време да ги искористите неговите карактеристики за домашна автоматизација. Овој Starkvind има поврзување со системот IKEA Tradfri, така што можеме да работиме од апликацијата IKEA Home Smart. Непотребно е да се каже, „мостот“ Традфри тоа е строго неопходно за ова. Ние едноставно ги следиме следните чекори:

 1. Ја отвораме апликацијата и го избираме уредот
 2. Го притискаме копчето за спарување кога е побарано
 3. Се поврзува автоматски

Сега ни останува само да го интегрираме со HomeKit на Apple или Alexa на Amazon и да уживаме. Патем, ова е првиот производ на ИКЕА Традфри кој го користи системот за автоматско спарување на овој начин. и тоа е нешто за што треба да се биде благодарен.

Способности за прочистување и технички карактеристики

Започнуваме со основните технички карактеристики, овој уред има и „автоматски“ режим со пет рачни сили што ќе испушта одреден шум во зависност од капацитетот за прочистување:

 • Ниво 1: 24 db за 50 m3
 • Ниво 2: 31 db за 110 m3
 • Ниво 3: 42 db за 180 m3
 • Ниво 4: 50 db за 240 m3
 • Ниво 5: 53 db за 260 m3

Како може да биде поинаку, потрошувачката на електрична енергија исто така ќе се зголемува прогресивно, помеѓу 3W во минимален режим и 33W во максимален режим. На ист начин имаме низа елементи кои мораме да ги одржуваме.

 • Пред-филтер: Чистење две до четири недели
 • Сензор за квалитет на воздух: на секои 6 месеци
 • Филтер за честички: Заменете се на секои 6 месеци
 • Филтер за гас: Заменете се на секои 6 месеци

Автоматски режим Од друга страна, ќе ја избира брзината на вентилаторот според квалитетот на воздухот благодарение на мерачот на честички PM 2,5. За да го замените филтерот кога предупредувањето ќе се појави на контролната табла, мора да го притиснеме копчето «ресетирање» што се наоѓа внатре, најмалку три секунди додека не се исклучи индикаторот.

Користете искуство

Како што рековме, стандардниот филтер се користи за отстранување на прашина, полен и други алергени во воздухот (PM 2,5). Од своја страна, филтерот за гас ни овозможува да ги елиминираме испарувањата, гасовите и особено мирисите, додаток кој се продава посебно и кој од моја гледна точка е неопходен. Па, без тоа ние сме лишени од една од карактеристиките што е токму за мене најинтересна од овие прочистувачи, онаа на мирисите. Во време на студ, интересно е да можеш да ја „проветриш“ куќата без да мораш да отвориш прозор, пропусница за добро утро и има неопислив мирис на чиста.

Како предност имаме дизајн кој само ИКЕА досега можеше да понуди и тоа нè ослободува од тоа да мора да го оправдаме поставувањето на прочистувачот, што во многу наврати е причината што не тера да се вратиме дома. Сега ќе треба само да замениме една од нашите странични маси со овој Старквинд и имаме две-во-едно. Овој дизајн особено добро функционира со оние домови украсени со елементи на ИКЕА, но тие се прилично неутрални, Тие нема да се судрат во повеќето средини и го прави идеален дури и за канцеларии.

Во однос на задоволството, најдовме добри перформанси и во однос на прочистување на воздухот и елиминација на мирис, придружени со апсолутна интеграција со останатите елементи за домашна автоматизација, па дури и со самата ИКЕА како овој паметен слеп што веќе сме ги тестирале претходно. Во овој момент, Starkvind за 159 евра ми се чини многу алтернатива за размислување.

Мислење на уредникот

Старквинд
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
99,99 a 149,99
 • 80%

 • Старквинд
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 27 ноември 2021
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Potencia
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Интеграција со домашна автоматизација
 • Способности за прочистување и едноставност

Contras

 • Потребен е мостот Традфри
 • Верзијата без маса не е многу привлечна

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.