Wacom го претстави својот нов Cintiq 16 за студенти на CES

Wacom

Компанијата го најавува доаѓањето на следната генерација на почетни нивоа на креативни интерактивни монитори со подобрен сет на одлики што ќе служи како влезен модел за растечкиот сектор на млади студенти по уметност и дизајн.

Новиот Cintiq за студенти беше претставен на Саемот за потрошувачка електроника, Wacom најави нова класа креативен приказ на пенкало. Ваком Синтик 16 е фантастична алатка за технички цртеж, илустрација и дигитално скицирање и вклучува 35-годишно искуство и техничка експертиза на Ваком.

Молив и Ваком

Новиот Cintiq е специјално дизајниран за млади креативни професионалци, ентузијасти за создавање, студенти по уметност и страствени хобисти кои копнеат до сигурното искуство со Wacom, но не бараат секоја напредна карактеристика што се наоѓа во производната линија на Cintiq Pro. Cintiq е исто така привлечна опција за креативни корисници на таблети со пенкало кои бараат супериорна опција или амбициозни креатори кои сакаат да се обидат Искуството со игла на екранот на Wacom за прв пат.

Извршен потпретседател на креативната деловна единица на Ваком, Фаик Караоглу, објасни во презентацијата:

Екранот и пенкало на Wacom станаа неопходни за креативниот професионалец. Сега им ја донесовме истата технологија на пенкало, квалитет на материјали и техничко знаење на оние кои претходно копнееја по тоа, но да се биде ран во нивната кариера не можеше да си го дозволи целиот спектар на професионални карактеристики на Wacom. Ние веруваме дека тоа е совршено решение за млади креативци, но исто така и за студенти, технички подготвувачи од областа на архитектурата, планирањето, индустрискиот дизајн или инженерството, па дури и етаблирани креативни професионалци кои сакаат втор уред за нивната канцеларија или студио.

Cintiq 16 вклучува Wacom Pro Pen 2 - професионално-технолошко пенкало по прифатлива цена. Има 8192 нивоа на чувствителност на притисок и препознавање на навалување за неспоредлива прецизност. Благодарение на методот на електромагнетна резонанца на Wacom, нема потреба од полнење или менување на батеријата за пенкало. Дисплејот со Full HD резолуција 1920 x 1080 се одликува со 72% NTSC, заострено стакло обработено во мат и природно чувство на пенкало на хартија. Cintiq 16 се одликува со атрактивен, но компактен дизајн, што го прави лесен за вградување во вашето работно опкружување и има единствена кабелска врска 3-во-1 што го минимизира нередот. Новиот Cintiq е идеален за корисници кои сакаат да го персонализираат својот простор со напреден дисплеј и дигитално пенкало.

Нов Ваком

 

Цена и датуми на издавање

Во овој случај компанијата објави дека датумот на лансирање е навистина близу и тоа е Се очекува да стигне до продавниците до крајот на овој месец јануари. Што се однесува до цената на новиот Wacom за кој зборуваме 599,90 евра малопродажна цена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.