Amazon Echo 3rd Gen, го прегледуваме Големото ново ехо

Амазон продолжува да ги лансира своите уреди, тогаш веќе ви кажавме за вестите што ги подготви северноамериканската фирма и кои пристигнаа во Европа на крајот на минатиот октомври. Веќе некое време го имавме 3-от генерален Amazon Echo и го тестиравме, како и секогаш, за да можеме да ви кажеме за нашето искуство со овој популарен нов производ. Па тоа, останете со нас и откријте што е ново во врска со оваа нова 3-та генерација на Amazon Echo и што може да направи, Willе ви раскажеме за нашето искуство во кое нема да недостасуваат референци за најистакнатите точки, но секако и за нејзините најслаби точки.

Дизајн и материјали: Многу ново, многу Ехо

Првото нешто што несомнено ќе го забележите е дека ова е Амазон ехо 3-ти генерал порасна, ние сме високи 148 милиметри со дијаметар од 99 милиметри. Вкупната тежина е нешто помалку од еден килограм за звучник што звучи прилично гласно. И, тоа е дека во суштина ја наследи архитектурата на својот „постар брат“ претходниот Амазон Ехо Плус, така, логиката е поразителна, да звучи толку добро и толку силно, мораше да биде поголема.

 • Големина: 148 x 99 mm
 • тежина: 780 грамови

Продолжуваме со цилиндричен дизајн покриен со најлон, во горниот дел ги имаме контролите во бела или црна боја во зависност од бојата што ја избираме за уредот. Имаме седум отвори за микрофоните, LED-статус во форма на обрач и четири копчиња: Повикајте ја Алекса; Волумен +; Јачина на звук - и исклучете го микрофонот. За основата имаме силиконски слој што го прави да не се лизга или тресе премногу при големи волумени. Дизајнот е успешен, класичен во опсегот на Ехо и прилично минималистички, изгледа добро во скоро секоја просторија. Тоа е во задниот дел каде што ја имаме тековната влезна порта и аудио излезот.

Технички карактеристики

Како што ви кажавме претходно, во суштина ова Амазон ехо 3-ти генерал Сè уште е Amazon Echo Plus од претходната генерација, но поевтино ако е можно. Се сретнавме со вуфер од 76 мм и високотонец од 20 мм, Мора да се каже дека Амазон не дава точни препораки за моќноста, но тоа е повеќе од доволно, можам да ве уверам. За да функционирате, искористете ја предноста Двоен опсег WiFi, т.е. и 2,4 GHz и 5 GHz во зависност од нашите потреби.

Имаме и ние Bluetooth со A2DP и ​​AVRCP профили и истрел од 3,5 мм приклучок во случај да сакаме да го придружуваме со други „неинтелигентни“ звучници. Оваа 3-та генерација на Amazon Echo има нешто што претходната го немаше, не го вклучува Поддршка на Зигби (Плус прави), тоа не може да функционира како извор на додатоци за остатокот од нашите паметни и компатибилни уреди со Алекса, ова е навистина фантастично и од моја гледна точка главната негативна точка што ја најдов со претходната втора генерација на Amazon Echo, што беше првиот што стигна до продажните места во Шпанија. Затоа, ова Amazon Echo навистина е многу слично на Echo Plus.

Разлики Ехо 2-та генерација и Ехо 3-та генерација

Иако 3rd Gen Echo е еволуција на претходниот стандарден Echo, тој всушност има нешто повеќе да се прави со Echo Plus отколку оваа постара верзија. И не само што е поголем, туку звучи и многу погласно, ова се должи на фактот дека има многу поголеми звучници. Од друга страна ние откриваме дека Амазон ехо 3-ти генерал има седум микрофони, како што смета претходната втора генерација на Amazon Echo. Исто така, се совпаѓа дека и двајцата имаат 3,5мм приклучок.

Што се однесува до звучниците, имаме 70мм сабвуфер и 20мм високотонец во 3-та генерација на Amazon Echo, сепак во втората генерација имаме 63мм сабвуфер и 16мм твитер. Друг пример е дека Амазон Ехо од 2-та генерација тежи 821 грам, што е повеќе од 3-та генерација на Амазон Ехо, што останува на 780 грама, интересно е дека е поголема, но тежи помалку. Овие се во основа главните разлики, кои се доста неколку. И, дали 3-та генерација на Amazon Echo ја задржа цената на претходната верзија што ја имавме.

Корисничко искуство

Дефинитивно оваа Амазон Ехо 3-ти генерацијата е важна еволуција како што не се случило претходно во овој производ. Точно е дека во однос на големината порасна, но сепак е доволно компактен за да изгледа практично насекаде. Во однос на звукот, сепак, зголемувањето е доста интересно, се слуша не само погласно, туку и појасно (се подразбира дека има компатибилност со Dolby Audio). Оваа 3-та генерација на Amazon Echo е доволен и резервен придружник за спална соба, па дури и за дневната соба, ако она што го бараме е да пуштаме музика.

Во врска со поставувањето и синхронизацијата со Spotify Connect откривме дека работи како и неговиот претходник и останатите уреди во опсегот. Искрено во однос на вредноста за парите, сметам дека е најинтересен од сите уреди, иако не знам зошто Амазон не го вклучува релевантниот уред Zigbee во оваа 3-та генерација на Amazon Echo и на тој начин да може да искористи повеќе уреди во само еден , Јас не го разбирам сосема тоа, но еј, можам да разберам дека тоа е механизмот што Амазон го користи за да продаде повеќе Ехо Плус.

Мислење на уредникот

Дефинитивно, 3-та генерација на Amazon Echo е постулатирана од 65 до 100 евра (во зависност од специфичните понуди) како најинтересен производ во односот квалитет и цена на оние што се достапни во каталогот на Амазон, звучи доста силно, тој е прилично компактен и има огромна количина можности кога станува збор за негово конфигурирање и додавање на релевантни вештини. Запомнете дека можете да го купите сега во пет бои: црвена, црна, сива, сина и бела. Овој избор на бои не беше присутен порано и дава пожив поп боја, успешен потег.

Amazon Echo 3rd Gen, го прегледуваме Големото ново ехо
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
64,99 a 99,99
 • 80%

 • Amazon Echo 3rd Gen, го прегледуваме Големото ново ехо
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Potencia
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 80%
 • конфигурација
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Добар компактен и минималистички дизајн кој оди со сè
 • Звук кој се зголеми и во моќноста и во квалитетот
 • Не поскапе и покрај тоа што има повеќе придобивки

Contras

 • Сè уште не вклучувајќи го Зигби
 • Не разбирам зошто не користите USB-C наместо AC / DC порт
 • Можеа да вклучат и повеќе микрофони
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)