Amazon Echo Show 10, екран, звук и иновации, дали вреди?

Амазон продолжува да работи на донесување на своите уреди Alexa до нашиот дом што е можно полесно, оние кои се одговорни за обезбедување можност за создавање на поврзан дом по почетна цена и со можностите што може да се очекуваат од сегашната технологија.

Овој Echo Show 10 е еден од најновите додатоци и без сомнение нај theубопитниот во однос на комплетниот каталог на компанијата. Inе го анализираме во длабочина новиот Amazon Echo Show 10 од компанијата на Jeеф Безос и ќе видиме како се работи, Откријте со нас и на тој начин ќе заклучите дали навистина вреди или да не добиете еден од нив.

Материјали и дизајн

Во оваа пригода, Амазон се одлучи за прилично иновативен дизајн, и покрај фактот што досега звучникот беше на задниот дел од екранот како продолжение, сега и екранот и звучникот се подредени полу-независно, но интегрирани. Звучникот се наоѓа на задниот дел, целосно цилиндричен, покриен со најлон во боите што ги нуди северноамериканската компанија. Од своја страна, екранот има подвижна рака во вертикална насока што ќе го држи ЛЦД-панелот. Ако ве убеди, неговата цена е околу 249,99 евра на Амазон.

 • Достапни бои: Антрацит
 • Бланко

Овој LCD панел ќе биде нервниот центар на Amazon Echo Show 10 со камера сместена во горната десна област, додека во горната рамка ќе ги имаме копчето «неми» и копчињата што ја контролираат јачината на звукот. Овој 10-инчен панел е истакнат, но како што често се случува во овие почетни производи од компанијата на Jeеф Безос, мат пластика ќе преовладува. Како интересна предност, во постапката за конфигурација ќе го прилагодиме движењето на екранот, а тоа е една од најиновативните точки на производот и која подетално ќе ја споменеме подолу.

Во однос на димензиите и тежината, наоѓаме прилично тежок уред, имаме 2,5 килограми што не чувствуваме ништо повеќе од пристигнувањето на кутијата. Што се однесува до големината, имаме 251 x 230 x 172 милиметар, иако може да изгледа „истакнат“, реалноста е дека неговиот дизајн му помага да не издува премногу, и покрај ротирачкиот панел од 10 инчи со рачен наклон.

Технички карактеристики

Уредот има безжична конекција WiFi ac со MIMO технологија и во A2DP и ​​AVRCP протокол, сепак, во суштина имаме таблет Амазон Фајр „залепен“ на звучник. Монтирајте го процесорот на екранот МедијаТек 8113 Со секундарен процесор за кој не ги знаеме техничките карактеристики, кои Amazon ги дефинира како AZ1 Neura Edge, замислуваме дека се фокусира на перформансите на Alexa.

 • Камера од 10 MP со систем за механичко заклучување
 • 2.1 стерео систем
  • Твитерџии од 2x - 1
  • 1x - 3 ″ вуфер
 • Вклучува адаптер за напојување од 30W со порта за наизменична струја

Имаме Цигби протокол за нашиот поврзан сензор за домашна и амбиентална светлина, како што се случува во другите звучници на екранот од американската компанија. Мора да зборуваме за неговиот мотор без четки со вртење 180º што ќе му овозможи да нè следи преку камерата на уредот. Исто така, немаме податоци за RAM меморијата или внатрешното складирање на уредот.

Алекса ќе ве следи насекаде

Во конфигурацијата ќе ги поставиме аголот на ротација и локацијата на уредот така што, како што рековме претходно, да не следи додека зборуваме со него или работиме. Ова е особено интересно кога, на пример, сме во кујна и сакаме да го направиме рецептот, или го гледаме нашето особено видео без премногу проблеми. Без сомнение, се чини како вистински успех ако сметаме дека ова може да биде една од најслабите точки на претходното Ехо шоу, така што немаме проблеми со аглите на гледање.

Слично на тоа, имаме и поддршка ќе ни овозможи да го прилагодиме аголот на гледање вертикално, не многу, но доволно за да се направи што е можно поудобно за употреба. Екранот реагира добро, а капацитетот за осветлување е повеќе од доволен.

Екран и звук

Започнуваме со sunod, овој Echo Show 10 се брани доста добро, има три инчен неодимиум вуфер и две едноинчни твитерџии. Очигледно е далеку од Amazon Echo Studio, но нуди малку подобар звук од Amazon Echo на оваа генерација. Средината и басот се малку почитувани и се покажува дека е повеќе од доволна опција за исполнување на која било просторија или просторија, иако може да биде со недоволен квалитет за прилично дарежлива просторија. Може да го купите на Амазон, како редовно продажно место, иако се појавува и во некои медиумимаркт.

Имаме компатибилност со Долби Атмос, изобличувањето е мало и се брани на достоинствен начин. Очигледно му треба данок на басот, но средните и издигнувањата имаат доволен квалитет.

Што се однесува до екранот, имаме панел за допир од 10,1 инчи IPS LCD екран. Екранот не е луд, имаме а 1280 x 800 резолуција, т.е. HD, што продолжува да биде недоволно за уживање во мултимедијална содржина како што налагаат каноните, срамота да има панел од 10. Немаме никаков вид надворешна врска во форма на мултимедијално складирање, така што ќе се ограничиме на Amazon Photos или услугите за поврзување со облак поддржани од овој уред.

Користете искуство

Овој Amazon Echo Show служи уште еднаш како проширување на Alexa за прилично комплексен поврзан дом, многу ми се допадна во неговата употреба, иако не нуди ниту еден иновативен дел во врска со оперативниот систем што го монтираат другите верзии на Amazon Echo Show. Имаме уред што реагира добро и ни овозможува да ги прилагодиме сите параметри на тие уреди претходно синхронизирани со Amazon Alexa.

Во мојот случај, сите IoT уреди во мојот дом се дизајнирани од и за да комуницираат со Alexa, така што ми беше пријатно и интуитивно да работам со Philips Hue, уредите Sonos, па дури и климатизацијата конфигурирана преку BroadLink. Секако, ние земаме предвид дека се соочуваме со уред чијашто стандардна цена е околу 250 евра. Serveе послужи како уште еден чекор кон типичните уреди за домаќинството, и искрено, ја прави контролата врз поврзаниот дом поднослива благодарение на неговиот екран, што е луксуз да го имате во кујна или во ходник, но тоа е далеку од тоа уред за влезен опсег по цена.

Ехо шоу 10 (2021)
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
249,99
 • 80%

 • Ехо шоу 10 (2021)
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Екран
  Уредник: 80%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • звук
  Уредник: 75%
 • Функционалност
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Иновативен дизајн
 • Функција за следење
 • Зигби протокол и голем екран

Contras

 • Резолуцијата може да се подобри
 • Звукот не одговара на звучник од 250 евра

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)