Android P нема да ви овозможи да се поврзете со Wi-Fi мрежи користејќи WPS

Минатата година беше откриен безбедносен пропуст во најкористениот вид на безжична врска во светот, WPA2, врска што ги направи ранливи сите компјутери што ќе користат ваков тип на врска, освен ако еден од нив не е ажуриран. Како што се очекуваше, повеќето рутери не се ажурирани, нешто што го направија сите оперативни системи, што ни овозможи да ги чуваме заштитени нашите врски.

Повеќето модерни рутери, тие интегрираат систем за поврзување наречен WPS, систем кој е одговорен за поврзување на уреди компатибилни со оваа технологија. За да го направите ова, само треба да го притиснете копчето што го носи тоа име на сите нив. На овој начин, не е потребно да го внесете клучот за поврзување или да пристапите до уредот за да го поврзете со соодветната безжична мрежа.

Претходните верзии на Android ви овозможија да се поврзете со овој тип на уред без да ја внесувате лозинката користејќи го овој метод за поврзување, но тоа нема да го дозволи повторно, бидејќи следната верзија на Android P, ја елиминираше поддршката што и ја понуди на оваа технологија.

Главната причина за елиминирање на оваа поддршка е недостаток на безбедност што нуди во овој тип на врска, бидејќи ако е постојано активирана, преку брутална сила можете да пристапите до рутерот, а со тоа и до нашата безжична врска.

Со оглед на недостатокот на безбедност што го нуди овој тип на врска, бидејќи беше објавен безбедносниот неуспех што го нудат мрежите WPA2, препорачливо е оваа опција да ја деактивирате природно во нашиот рутер, за да избегнете дека секој пријател на другите, може да пристапи до нашата Wi-Fi мрежа и на тој начин да има пристап до сите податоци што сме ги споделиле во нашата мрежа, било да се тоа документи, фотографии, видеа ...

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.