ASUS изненадува со својата палета ASUS ZenFone 5 на MWC 2018

Презентација на ASUS ZenFone 5 MWC 2018

Се чинеше дека ASUS чека сè да се релаксира во рамките на Светскиот мобилен конгрес што се одржува во Барселона за да го распореди целиот арсенал и да и покаже на јавноста што скрил во ракавот. Бидете внимателни, бидејќи ние не зборуваме само за техничките карактеристики на вашиот нов ASUS ZenFone 5, но цената е исто така важен елемент во одлуката за купување и ASUS ја зеде предвид.

Процесори од следната генерација на Qualcomm за мобилни платформи; нокдаун цена и дизајн кој никого не изневери. Вака грубо може да се опише новата палета на паметни телефони од тајванската компанија; оној што ја пронајде гуската што положи златни јајца кога лансираше пред години, она што сега е познато како netbook. ASUS работи во бизнисот со години телефоните, но се чини дека овој нов ASUS ZenFone 5 може да го погоди самото место. Ние го опишуваме она што го видовме во неговата презентација.

ASUS ZenFone 5 и ASUS ZenFone 5N, врвот на палетата

ASUS ZenFone 5 и ZenFone 5Z

Постојат три нови терминали кои се додаваат во каталогот ASUS. И, двата најголеми експоненти на овој нов опсег се ASUS ZenFone 5 и ZenFone 5Z. Првото нешто што ќе ви кажеме е дека моделот наречен „5Z“ е најмоќен од сите и дека најдоброто е според неговата цена: ќе започне од 479 евра.

Исто така, естетски, двата модели се исти: целиот екран (тие зафаќаат до 90% од вкупната површина) и уживаат во дијагонала од 6,2 инчи со Full HD + резолуција. Од друга страна, уште една од карактеристиките што ќе можете да ја цените во овој модел треба да се види на горниот дел од екранот. Зошто? Па, затоа што тие го следеа она што Apple го договори на својот iPhone X, а ASUS го копираше. Со други зборови, вашите нови ASUS ZenFone 5 и ZenFone 5Z имаат „Notch“ каде ќе ги најдеме предната камера и различните сензори.

ASUS ZenFone 5 5Z MWC

Бидете претпазливи, бидејќи ASUS не криеше за време на презентацијата и неговото најдобро богатство - според компанијата - е тој остров, веѓа или едноставно Notch Тој е помал од оној што го користи моделот „Епл“. Со тоа, двете големи разлики помеѓу двете верзии се: процесор, RAM меморија и простор за складирање. ASUS ZenFone 5 има внатрешен процесор Qualcomm Snapdragon 636, со можност за монтирање до 6 GB RAM меморија и простор за зачувување датотеки до 64 GB.

ASUS ZenFone 5 изрез

Од своја страна, ASUS ZenFone 5Z ќе има Qualcomm Snapdragon 845 процесор - најновиот на платформата, кој може да биде придружен со RAM меморија до 8 GB и вкупно складирање до 256 GB. Скоро ништо. Во меѓувреме, во задниот дел ќе имаме 12 мегапикселна резолуција двојна камера.

Конечно, во двата тима ќе имате а 3.300 милиамперска батерија капацитет; USB-C приклучок, 2 × 2 WiFi, LTE / 4G конекција и најновата верзија на Android, Android 8.0 Oreo.

ASUS ZenFone 5 Lite, најмалиот од куќата

ASUS ZenFone 5 Lite

Е го имаме и терминалот за отворање на новиот опсег. И оваа чест е од ASUS ZenFone 5 Lite. И, како што добро знаете од други компании - особено Huawei - презимето „Lite“ е за оние верзии со поскромни карактеристики. И, ова нема да се промени воопшто.

ASUS ZenFone 5 Lite има 6-инчен дијагонален Full HD + екран. Во меѓувреме, внатре ќе го имаме процесорот Qualcomm кученце 630 што може да биде придружено со RAM меморија до 4 GB и простор за складирање до 64 GB.

ASUS ZenFone 5 Lite MWC

Во меѓувреме, во неговиот заден дел ќе имаме двојна сензорска камера (16 мегапиксели) и предната камера фокусирани на правење селфи на сопственикот. Во овој случај ќе имаме сензор кој нуди максимална резолуција од 20 мегапиксели. Што друго можеме да ангажираме од овој терминал? Која исто така ја инсталира верзијата Андроид 8.0; дека е компатибилен со најновата генерација 4G мрежи и дека неговата батерија има капацитет од 3.300 милиампер.

Фото камери со вештачка интелигенција

Ако сакаат во нешто да се разликуваат од другите модели, тоа е во фотографскиот дел од моделите од високата класа. ASUS сакаше да комбинира добри резултати од фотографијата со вештачка интелигенција. И да го искористите ова, спроведете три функции: Откривање на сцена на вештачка интелигенција, учење на фотографии со вештачка интелигенција и зголемување на вештачката интелигенција. Сите тие сакаат да го постигнат најдоброто можно снимање по исцрпните студии за најдобрата сцена, најдобриот начин за нивно уредување потоа и да постигнат подобра изведба на терминалот прилагодувајќи се на секоја ситуација.

Зенмоис на ASUS ZenFone 5

Конечно, и повторно следејќи ги водечките брендови во секторот, ASUS не сакаше да ја пропушти забавата со анимаџи и во овој случај и го покажа на јавноста својот Зенмој. На сликата погоре можете да ја погледнете.

Трите модели ќе се појават на пазарот помеѓу месеците март и април. Иако во моментот точниот датум не е детален и ние ја знаеме само почетната цена на ASUS ZenFone 5Z: 479 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.