Chromecast Ultra на Google сега е достапен во Шпанија

хромекаст-утра

Последната конференција на која Google ги претстави новите Pixel и Pixel XL, терминали дизајнирани целосно од Google, иако произведени од ветеранот HTC, ни ги покажа и новите уреди со кои Google сака целосно да влезе во нашите домови и да се обиде да ни направи живот полесно Покрај пикселите, Google ја претстави новата генерација на Chromecast, уред што ни овозможува да испраќаме содржина во 4k квалитет на нашиот поврзан телевизор. По неколку недели чекање, шпанските корисници кои се заинтересирани да го купат, сега можат да го сторат тоа директно преку продавницата на Гугл.

хромекаст-ултра

Од сите модели што компанијата ги лансираше до денес ова е прва што поддржува содржина со 4к квалитет, содржина што денес сè уште може да се смета на прстите на раката, иако малку по малку се повеќе и повеќе производители се обложуваат на овој формат. Многу луѓе мислат дека овој уред нема многу смисла на пазарот, бидејќи за почеток, потребен ви е 4k телевизор, за да можете да го искористите.

Овој тип на телевизија веќе ни нуди различни видови на поврзување, така навистина овој уред може да се користи во оние случаи кога телевизорот не е компатибилен или ни нуди проблеми со компатибилноста со нашиот уред. Овој уред не само што е компатибилен со видеа во квалитет 4k, туку е компатибилен и со видеа во HDR, нов формат на содржина каде што контрастот, осветлувањето и бојата се значително подобрени.

Поради квалитетот на содржината и просторот што го зафаќа, Chromecast Ultra има етернет порт за да го поврзе со рутер да го искористиме шириниот опсег што ни го нуди овој тип на врска во споредба со безжичната врска. Chromecast Ultra е со цена од 79 евра со бесплатна испорака, но до последната недела од ноември, тие нема да започнат да ги прават првите пратки на овој уред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)