CMDer - Напреден команден терминал за Виндоус 10 во Виндоус 7

Напредно CMD во Windows 10

Ако веќе сте имале можност да ја преземете и инсталирате новата верзија на Виндоус 10 (со вклучен сериски број) како што претходно ви препорачавме, тогаш сигурно веќе уживавте во многу нови функции и функционалности со кои тој рече преглед.

Еден од нив зборува за својот оптимизиран и напреден „CMD“, што практично го остава „класичниот CMD“ во заборав бидејќи во оној предложен од Windows 10, можно е да се користи контекстно мени и различни функции кои генерално доаѓаат поддржани од кратенки за тастатура; Ако немате Виндоус 10 и сакате да уживате во истите овие функционалности, препорачуваме да користите «CMDer», бесплатна апликација што го прави истото во Windows 7, Windows XP или кој било друг оперативен систем со кој работите.

Преземете и извршете «CMDer»

Како и секогаш, нашата прва препорака е да одите на официјалната веб-страница на развивачот на „CMDer“ за да можете да ја видите секоја од предложените верзии од него. Таму ќе забележите мала верзија (мини) од само 7 MB, има друга (малку подолу) која има 250 MB иако, во компресиран формат можете да ја преземете во само 115 MB.

ЦМДер 01

Ако се прашувате за разликата помеѓу секоја од овие верзии, инвеститорот ќе спомене дека тоа е така затоа што во првата (мини верзија) може да се користат само основните функции на CMD, додека во поубавото, ги има скоро сите Команда Unix можеби ќе ви треба во кое било време. Најголемата предност е што можете да ја користите оваа алатка на преносен начин, што сугерира дека можете да ја носите на вашиот USB pendrive без некој поголем проблем; Ова значи дека нема да треба да извршиме инсталација, туку извршување со двоен клик.

Најважни карактеристики и функции на CMDer

Како што споменавме на почетокот, ако дојдовте да ги прегледате различните новости што зборуваат за Виндоус 10 и конкретно, новиот „ЦМД“, тогаш ќе знаете што ќе најдете во овој нов предлог. Само за да дадеме мал пример за ова, можеме да предложиме дека со оваа алатка и во Виндоус 7 (или во која било друга верзија на оперативниот систем на Мајкрософт) многу лесно ќе имате можност за:

 • Управувајте со различен број јазичиња со командниот терминал.
 • Користете го контекстуалното мени во областа на овој терминал.
 • Копирајте и залепете одредена локација однадвор во оваа област на новиот терминал.
 • Ракувајте со сите команди со различни типови фонтови.

ЦМДер 02

Споменавме само четири од карактеристиките со кои би можеле да се справувате отсега, има уште многу други што сигурно ќе ги откриете додека ја користите оваа апликација; Потенцијалот на „CMDer“ е навистина импресивен, дури и ако обрнете внимание на иконите што се наоѓаат кон долниот десен дел од прозорецот. Има неколку таму што ќе ви помогнат:

 • Прегледајте ја целата историја.
 • Избришете ја оваа историја.
 • Прелистајте помеѓу различните јазичиња создадени во «CMDer».
 • Одете во конфигурацијата на оваа апликација.

ЦМДер 03

Оваа последна карактеристика може да биде една од најцелосните за прегледување, бидејќи кога е избрана, ќе се појави нов скокачки прозорец со голем број функции за прилагодување. На пример, од тука ќе имате можност да ја измените големината на фонтовите, изгледот на целиот прозорец на командниот терминал, боите и на прозорецот и на текстовите, како и неговата транспарентност меѓу неколку други карактеристики.

Ако сте размислувале за мигрирање на Виндоус 10 во одредено време и сакате да бидете подготвени за она што ќе дојде во вашиот нов ЦМД, препорачуваме да инсталирате и да работите со „CMDer“ за да можете да започнете да се прилагодувате на секој од неговите нови функционалности; Апликацијата можете да ја користите целосно бесплатно, иако инвеститорот предлага да направите донација за сработеното.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Виктор dijo

  Видов дека во некои Mac програми е можно да се пишува истовремено во неколку панели, кога оваа програма го дозволува тоа?
  Јас бев информација и не најдов ништо во врска со тоа