Crosscall Trekker-X4 паметен телефон надвор од патот

Тука сме уште еднаш со уредот „ругериезадо“, односно еден од оние мобилни уреди кои се дизајнирани да издржат сè што ќе му фрлиме. Крос-повик е фирма која работи во овој сектор и претходно анализиравме некои нивни паметни телефони. 

Овој пат го ставивме на табелата за анализа неговото последно издание, Crosscall Trekker-X4, телефон кој вклучува акција-камера за да можете да чувате убава меморија во секоја ситуација. Откријте ги со нас сите детали за новиот Crosscall Trekker-x4 благодарение на овој длабински тест каде ќе ги видиме сите негови јаки и слаби страни.

Материјали и дизајн

Започнавме со надворешниот изглед на уредот, како може да биде поинаку се чувствува грубо, силно и тешко. Ова е единствениот начин да се достигнат нивоа на заштита и отпорност, невозможно да се постигнат во други термини. Се соочуваме со уред со истакнати рамки и вкупна големина од 162,6 x 82 x 12,85 mm за тежина не помала од 250 грама. Секако дека не е најдобриот придружник за патување од ден на ден ако планирате да го носите во вашиот џеб. Сепак, ова не беше особено негативна точка.

Дали веќе го имате јасно? Купете го по најдобра цена во ОВОЈ ЛИНК!

 • Големина: X x 162,6 82 12,85 mm
 • тежина: 250 грамови

Со своите бројни копчиња и материјали што не се лизгаат, успеавме да го користиме без страв од лизгање и очигледно без никаков вид заштитна обвивка. Телефонот е дизајниран во мат црна боја што добро одбива отпечатоци од прстите на шасијата, а не на предното стакло. Две копчиња на десната страна, од кои едниот е читач на отпечатоци, добро лоциран. Две други копчиња за јачина на звук за левата страна. Дефинитивно дизајнот е тој што би го очекувале од уред со овие карактеристики, па затоа се соочуваме со она што е стандарден телефон во овој опсег.

Технички карактеристики

Одиме до срцето, уште еднаш Crosscall се обложува на средниот опсег на процесори од Qualcomm, во овој случај Snapdragon 660 што ги остава другите уреди на компанијата далеку зад себе. Конечно, фирмата е посветена на перформанси повеќе од тоа, ние разбираме дека принудени од потребите на сензорите доделени на камерите. Ние имаме 4 GB RAM меморија за затворање на јамката и графичкиот процесор Adreno 512.

 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 660 Octa Core 2,2 GHz
 • RAM: 4GB LPDDR4X
 • GPU: Адрено 512
 • Складирање: 64 GB eMMC 5.1 (може да се прошири microSD до 512 GB)
 • Камери:
  • Назад: Двоен сензор за 386MP SONY IMX12 и широк агол 170º
  • Пред: 8MP
 • Батерија: 4.400 mAh со брзо полнење 3.0 и X-Link врска
 • Поврзување: USB-C, FM радио, WiFI NU-MIMO, Bluetooth 5.0, GPS и NFC

Се издвојува по тоа што е прилично комплетен, ни недостасува можеби нешто понапредно складирање, бидејќи лeMMC 5.1 меморијата може да ги намали перформансите на добра RAM меморија и добар процесор, иако не сме го ценеле во секојдневна употреба. Како што реков, целокупната изведба е прилично добра, всушност најдобра во опсегот на Crosscall што досега можевме да ја тестираме, но со оглед на цената на уредот не би можеле да очекуваме помалку.

Поврзување и сензори

Што се однесува до поврзаноста, ние исто така имаме најголем раб на Crosscall досега, се обложуваме NFC, WiFi 6, Bluetooth 5.0 и GPS. Секако, нема да пропуштиме ништо, дури и USB-C приклучок што има OTG капацитет, и покрај фактот што нема излез за видео. Beenе беше интересно со оглед на тоа што Trekker-X4 има акција-камера. Но, тоа е дека тие не се единствените достапни сензори, имаме уште многу:

 • Сензор за гравитација.
 • Жироскоп.
 • Компас
 • Акцелерометар.
 • Сензор за светло.
 • Барометар.
 • Термометар.
 • Хигрометар.
 • Алтиметар.
 • УВ-сензор (ултравиолетови зраци).

Се разбира, малку уреди ќе најдете на пазарот со оваа листа на сензори. Дефинитивно е наменет за оние кои вршат ризични спортови или во неповолни услови, на кои овој вид на информации е способен да го добие Crosscall Trekker-X4. Да, ќе пропуштев интерфејс што ќе ги разоткрие овие податоци на полесен и подобро нареден начин, пополиран софтвер во овој поглед, и не толку ограничен од неразбирливиот облог што го направи Кроскел на овој уред за Андроид 8.1, за да го трча.

Камери и мултимедијално искуство

Назад наоѓаме со двоен сензор. Првиот со 386MP Sony MIX12 (f / 1.8 од 88º) и придружба на друг 12MP, но со широк агол до 170º, несомнено дизајниран за фаќање одлични пејзажи и што повеќе информации. Тие се способни да снимаат видео со резолуцијаn 4K на 60 FPS или FullHD бавно движење на 120 FPS. За остатокот имаме електронски стабилизатор во главниот и 5x дигитален зум.

Предната само 8MP без никакво „фалење“. Стандардна фотосесија, без многу обработка и пријатна за сликање.

Од своја страна имаме 5,5 инчен IPS панел со резолуција 1920 x 1080, така што малку го надминуваме FullHD. Ова нуди вкупно 401 ПП И, како би можело да биде поинаку, овој екран има други вообичаени карактеристики во Crosscall, како што е можноста да го користите додека сте влажни и со ракавици. Имаме просечен звук и осветленост што ни овозможува да го користиме на отворено без проблеми, но тоа не се истакнува на кој било начин. Панелот е добро прилагоден и нуди добро заситени и високо диференцијални бои.

Автономија и мислење на уредникот

Имаме батерија од 4.400 mAh што ни овозможува а 24W брзо полнење чиј полнач е вклучен во пакетот (заедно со водоотпорни слушалки IPX6). Ни нуди нормални перформанси, полнење повеќе од доволно за употреба помеѓу 12 и 13 часа.

Што се однесува до конечното мислење, ние се соочуваме со уред кој го исполнува она што го ветува, но исто така станува јасно и во цената, во која тој се фаќа за рамениците со врвните модели на другите брендови. Цената е една од причините зошто не ми изгледа толку логично да се обложувам на Андроид 8.1 во оперативниот систем, иако списокот со сензори и хардвер можеби го надокнадува. Можете да го набавите од 646 евра на Амазон (ЛИНК).

Трекер-Х4
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
650
 • 60%

 • Трекер-Х4
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 60%
 • Екран
  Уредник: 65%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Камера
  Уредник: 75%
 • Автономија
  Уредник: 75%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 60%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 70%

Добрите

 • Натоварено со сензори и поврзување
 • Гаранција за издржливост
 • Докажан хардвер

Contras

 • Ми се чини висока цена
 • Не го разбирам облогот на Андроид 8.1
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)