DeepBach, нова вештачка интелигенција, способна да компонира класична музика

Дип Бах

Дип Бах е името со кое се крстиле во истражувачките лаборатории во Сони CSL до неговото последно ремек-дело, систем за вештачка интелигенција кој се користи веќе неколку месеци за да може да се состави хорски кантати во најчистиот стил на Бах. Без сомнение, се соочуваме со нов напредок што не прави ништо друго освен да го потврди огромниот потенцијал што вештачката интелигенција може да го има денес.

Како што коментираа преку документ и двајцата Франсоа пашет како Гаетан имал Мујерес, одговорен за проектот, се соочуваме со нервна мрежа која е обучена со употреба на техника на машинско учење. За ова, се напојува со не помалку од 352 корали составени од Бах, кои подоцна се транспонираат на други тонови во рамките на дефинираниот вокален опсег, со што успеа да развие не помалку од 2.503 корали.

DeepBach, систем на вештачка интелигенција, способен да ги доведе професионалните музичари во сомнеж.

Од сета оваа импресивна количина на информации, 80% од тоа е искористено така што самата нервна мрежа е во состојба да препознае хармонии додека останатите 20% се користат како систем за валидација. Благодарение на целата оваа работа, DeepBach сега е во состојба сам да составува мелодии кои, освен ако немате високо обучено уво и сигурно знаете дали композицијата е на Бах или не, тие можат да ве измамат.

Во извршените тестови, одговорните за DeepBach одлучија да развијат алатка што покажува две хармонии на иста мелодија, така што група корисници можат да утврдат кој од двајцата повеќе личи на Бах. Групата избрана за тестовите се состоеше од 1.600 луѓе од кои 400 беа професионални музичари и студенти. Резултатот беше тоа повеќе од половина од анкетираните луѓе утврдиле дека музиката на ДипБах е композиција на Бах.

Повеќе информации: МИТ


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Sergio dijo

    И каде може да се преземе DeepBach?

бул (точно)