DJI ги претстави XNUMX-от генерал Osmo Mobile и Ronin S Gimbal за DSLR камерите

Веќе некое време, азискиот производител DJI стана репер во секторот за беспилотни летала, каде што тешко може да најде конкуренција. Технологијата за стабилизација што ја користи во своите беспилотни летала ја искористи за лансирање уреди за стабилизација. Првиот од сите беше Osmo Mobile, уред кој ни понуди идеален систем за стабилизација за снимките што ги правиме со нашиот паметен телефон.

Овој уред штотуку е ажуриран, компанијата DJI го претстави Osmo Mobile 2, уред кој не само што ја намали својата цена, тоа исто така ни нуди некои карактеристики што не беа достапни во моделот од првата генерација. Во рамките на CES, што се одржува деновиве во Лас Вегас, тој исто така претстави систем за стабилизација на фотоапаратите без огледала и DSLR.

Карактеристики на Osmo Mobile 2

Osmo Mobile 2 го користи истиот систем за стабилизатор со 3 оски како и понудени се добри резултати во првата генерација, но во оваа прилика, зафатот е покриен со најлон што ќе издржи на интензивната употреба што ја правиме на уредот. Батеријата е интегрирана во уредот, таа ни нуди автономија што достигнува 15 часа, наместо 4-те часа што ги нуди неговиот претходник. Контролите исто така се изменети со што се намалува бројот на нив и се интегрира копчето за режим во копчето за напојување. Додадено е и копче за зумирање, за да избегнете да го допирате екранот за да се доближите до сликата

Карактеристики на Ронин-С

Ronin-S е дизајниран за камери без огледала и SLR и понуди напреден систем за стабилизација со прецизна, рачна контрола на фокусот и дизајниран да се користи само со едната рака. Овој уред ја крева положбата на фотоапаратот на оската на ротација оставајќи го екранот на фотоапаратот секогаш на повидок. Тој е дизајниран да нè заштити од тресење што вие нема да го посакате кога ќе преминеме од фиксен удар во движен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.