Eufy RoboVac G20 Hybrid дискретно и ефективно чистење [Преглед]

Eufy продолжува да се обложува на поврзаниот, интелигентен и, пред сè, корисен дом. Во овој случај, треба да зборуваме за оние мали, тркалезни роботи кои глумат во многу видеа на TikTok, обично поради посебното несакање со кое се третираат од другите членови на домаќинството, како што се мачките.

Во оваа прилика длабински го анализираме новиот Eufy RoboVac G20 Hybrid, алтернатива во средниот опсег со одлично вшмукување и лесна конфигурација. Откријте ја со нас оваа последна опција од поврзаниот каталог за чистење што ни го нуди Eufy и дали навистина вреди да се земат предвид неговите конкуренти.

Материјали и дизајн

Во овој случај Eufy не се обложил, не иновирал, не се осмелил... Да бидеме искрени, тешко е да се види роботска правосмукалка што ви го привлекува вниманието, во суштина сите се исти и разбирам дека е поради фактот што неговиот дизајн е толку функционален што менувањето на само еден милиметар би донело повеќе проблеми отколку решенија. Тоа е поради тоа нема да земеме предвид дека оваа роботска правосмукалка изгледа како другите три милиони достапни на пазарот и ќе се фокусираме на распоредот на неговиот хардвер и квалитетот на неговите материјали.

 • Содржина на кутијата:
  • Робот за правосмукалка
  • Адаптер за напојување
  • дополнителен филтер
  • Резервоарот за вода
  • Мопа lavable
  • Бридас
  • бонус четка
  • Рачен

Уредот е со дијаметар од 32 сантиметри, а најизненадувачки е што е дебел само 7,2 сантиметри, а тоа е дека Еуфи веќе не предупредува дека се соочуваме со прилично тенок уред, нешто што ние го потврдуваме. Горниот дел е изработен од стакло, привлечен за отпечатоци од прсти, но исклучително лесен за чистење, нешто што го претпочитам пред „џет црното“ што обично го ставаат другите марки и чија издржливост не надминува неколку дена. Што се однесува до тежината, немаме точни бројки, а имајќи предвид дека нема да ја носиме во џеб, не сметав дека е суштинско да ја ставам на вага, иако добро кофа око Можам да ви кажам дека е прилично лесен.

Распоред на елементи и технички карактеристики

Имаме прилично традиционален распоред во однос на елементите на долната основа на Eufy RoboVac G20 Hybrid, со мешана централна метла, со силиконски и најлонски влакна, кои според мене се најефективни за сите видови површини. За возврат придружени со две амортизирани тркала за да може да се надминат пречките од околу 3 сантиметри, со бескрајно тркало што го води уредот и една странична четка.

За задниот дел Останува резервоарот за нечистотија, резервоарот за вода, кој би се закачил на претходно споменатиот и џогерот што се прилепува со велкрото. Ние, сепак, имаме прекинувач за вклучување/исклучување, нешто што не е забележано кај овој тип на производи во последно време и што искрено се цени, особено ако планираме да не го користиме подолг временски период, добро истакна Еуфи.

Конечно, во горниот дел, како што рековме, ја имаме калено стаклената основа, едно копче за конфигурација и управување и LED индикатор за поврзување со WiFi, ништо повпечатливо.

Во техничкиот дел, имаме Поврзување WiFi да го синхронизирате нашиот RoboVac G20 Hybrid со апликацијата Eufy, достапна и во двете iOS како и во Андроид потполно бесплатно. Имаме и жиро сензор за навигација, како и серија сензори фокусирани на тоа роботот да не паѓа на површини на различни висини. Исто и во однос на моќта на вшмукување, која ќе осцилира помеѓу 1.500 и 2.500 Pa според нашите потреби, откриената површина и моќноста што ја доделивме преку апликацијата.

Чистење и функционалности

Откако ќе го синхронизираме роботот со апликацијата Eufy Home ќе можеме наизменично да менуваме четири режими на вшмукување и режим на „чистење“. Овој уред и покрај тоа што нема ласерски систем за навигација, користи систем наречен Smart Dynamic Navigation, односно користи паралелни линии наместо случаен систем, што му овозможува да биде попрецизен и поефикасен во чистењето.

Имаме систем на пилинг преку влажна џогер, која, како што добро знаете, е привлечна за дрвени подови и подови, но остава „влажни траги“ на керамичките подови.

Максималната бучава што ја испушта е 55 dB нешто извонредно со оглед на неговиот капацитет на вшмукување и дебелината на уредот, а тоа е дека една од просториите на Eufy е токму да се обложи на тивок робот кој поминува незабележано. Конечно, мора да имаме на ум дека ќе можеме да го синхронизираме со Alexa секогаш кога сме успеале брзо да го конфигурираме со апликацијата.

 • Контроли од апликацијата:
  • Програмирање
  • контрола на вшмукување
  • контрола на возењето
  • Чистење на места (во кругови)

Што се однесува до автономија, ќе се движиме помеѓу 120 минути што ни ги нуди со тивкиот режим на минимално вшмукување, следење со 70 минути чистење во стандардниот режим и приближно 35 минути ако го поставиме на режимот за максимално вшмукување.

Мислење на уредникот

Во овој момент се соочуваме со прилично разновиден робот, кој главно се издвојува по тоа што е прилично тивок и компактен, кој далеку од други претензии е ограничен на извршување на своите задачи на неинвазивен начин. Автономијата е доволна и моќта на вшмукување е извонредна, особено со оглед на димензиите на уредот.

Апликацијата има низа ограничени функционалности кои се во согласност со карактеристиките на уредот. Сигурно се среќаваме пред алтернатива во среден опсег за цена која еднаш на продажба во Шпанија е 300 евра, иако веќе можете да го стекнете директно од teufy онлајн продавница. Уште еднаш треба да размислиме дали вреди да се купуваат уреди по иста цена кои нудат повеќе функции или да се обложуваме на призната фирма чија функционалност и издржливост се практично загарантирани. Во меѓувреме, нашето искуство со чистење, вшмукување, автономија и бучава со овој Eufy RoboVac Hybrid G20 беше добро.

RoboVac G20 Hybrid
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
299
 • 80%

 • RoboVac G20 Hybrid
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 15 март 2022
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Вшмукување
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Моќ на вшмукување
 • Слабост
 • бучава

Contras

 • Систем за навигација
 • лесно се валка

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)