Fortnite за Android ќе биде ексклузивен за Galaxy Note 9 во текот на првиот месец

Фортните битката Ројал

Многумина се корисници на Андроид кои чекаат како вода во мај, лансирање на Андроид верзијата на Fortnite, модната игра што е достапна на сите платформи бесплатно и тоа заработува многу пари за компанијата, Epic Games.

Пред нешто повеќе од еден месец, компанијата го објави тоа Fortnite за Android доаѓа ова лето, без наведување на одреден датум. Како што можеме да прочитаме во програмерите XDA, Fortnite за Android ќе биде официјално претставен на 9 август, заедно со Galaxy Note 9, па сè укажува на тоа дека играта ќе биде достапна исклучиво само на овој терминал.

Не е прв пат некоја компанија да направи нешто слично. Тоа веќе се случи со Mario Run, многу очекуваната игра на Nintendo, која пристигна исклучиво на iOS, 4 месеци пред ривалската платформа. Покрај тоа, Apple го искористи настанот за презентација на својата нова генерација на iPhone за да го објави во рацете на Nintendo. Во оваа прилика, се чини дека Samsung сакаше да ја следи истата стратегија, стратегија што може да даде значителен поттик за продажбата на Note 9 и бесплатното рекламирање што ретко која компанија можеше да си ја дозволи.

Според XDA Developers, Samsung исклучиво ќе го нуди Fortnite на Андроид преку Galaxy Note 9 исклучиво. Покрај тоа, корисниците кои го купуваат, исто така Тие ќе имаат помеѓу 100 и 150 V-Bucks валута Fortnite, за да купат кожи. Тие исто така уверуваат дека S-Pen може да стане компатибилен со играта, но во моментот тие не биле во можност да разјаснат која би била неговата функција.

Имајќи предвид дека Galaxy Note 9, според сите гласини, нема да се појави на пазарот до 24 август, ако промоцијата трае еден месец како што е наведено од XDA Developers, Најрано до 23 септември, Fortnite официјално нема да стигне до Google Play Store така што сите корисници можат да го инсталираат на своите уреди.

Да, Барањата на Fortnite на Android не се малку, Како што е случај со платформата iOS, потполна спротивност од PUBG Mobile, која работи практично на кој било уред, така што долгото чекање кое го трпат корисниците на Fortnite на крајот може да биде разочарување ако не можете конечно да уживате во играта. Игра на вашата тековни терминали.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.