Galaxy S7 / Edge и LG G5 не можат да инсталираат апликации на картичката MicroSD

Samsung

Кога Samsung го претстави својот Galaxy S6 минатата година, не пристигнаа малку критики за елиминирање на две од најинтересните точки на претходниот модел: имотот што му даваше отпорност на вода и елиминирање на слотот за SD картичката. Затоа оваа година тие се вратија назад и ги вклучија и двата бода во Галакси S7. Другиот најинтересен смартфон што е претставен на MWC во Барселона е LG G5, и обајцата можат да користат a картичка microSD да се прошири меморијата на уредот, но со нијанси.

Во претходните верзии на Android, SD-картичката можеше да се користи само за зачувување на податоци, но со доаѓањето на Андроид 6.0 слез целата меморија може да се користи како блок, така што системот не прави разлика помеѓу меморијата на телефонот и меморијата на SD-картичката. Всушност, не постои начин да се одделат и може да се користи за инсталирање апликации. Но, оваа добра вест се чини дека ја нема во Galaxy S7, Galaxy S7 Edge и LG G5.

Galaxy S7, Galaxy S7 Edge и LG G5 го користат стариот датотечен систем

Galaxy-s6-бел слез

Samsung и LG одлучија да го задржат стар датотечен систем, што значи дека апликациите не можат да се инсталираат на картичката MicroSD. Се разбира, како и секогаш, може да се користи за чување музика, видеа, фотографии и други видови документи. Проблемот влијае само на апликациите и може да биде повеќе или помалку сериозен во зависност од употребата на корисникот на терминалот: ако се инсталирани тешки апликации, како што се квалитетни игри, картичката MicroSD нема да работи и ќе треба да се користи меморијата. на телефонот.

Причината на Samsung за користење на стариот систем е тоа што новиот систем е збунувачки. Во Android 6.0 Marshmallow, картичката MicroSD треба да биде форматирана од уредот за да може да се користи. Како дел од системот и за зголемување на безбедноста, податоците се шифрираат. Ова треба да биде позитивна работа, но лошата страна е што картичката не може да се отстранува слободно, бидејќи не може да се користи на друг мобилен уред или компјутер. Willе работи само на уредот на кој е форматиран, па затоа е бескорисен еднаш. LG не даде коментар, но нејзините причини се веројатно исти со оние на Samsung.

Намерата на обете компании е да избегнат забуна

Корисниците кои ги користеле овие типови картички, исто така се навикнати да ги вадат од уредот користете ги на друг компјутер, па се чини дека сè укажува на тоа дека и Самсунг и LG сакаа да го продолжат овој тренд и решија да ја остават настрана новата функција на Android за да продолжат да го користат стариот систем.

LG G5

Користењето на стариот систем сигурно ќе биде помалку збунувачко, но може да претставува проблем за некои корисници. И Galaxy S7, Galaxy S7 Edge и LG G5 пристигнуваат со a 32 GB внатрешна меморија (барем на повеќето пазари). Samsung терминалите прифаќаат картички до 200 GB, додека LG G5 прифаќа картички до 2TB. Не можеме да кажеме дека е прецизно малку, но сето тоа складирање е потрошено ако она што го сакаме е да инсталираме многу и / или многу тешки апликации.

Покрај тоа, се верува дека, со одземање на просторот што го користи системот, од 32 GB корисници на складирање само околу 23 GB ќе бидат достапни. Логично, ова ќе биде повеќе од доволно за многу корисници (знам случаи во кои имаат доволно со само 4 GB или 5 GB), но „гејмерите“ треба да го земат предвид сето ова. Многу од игрите со најдобри приказни и графики имаат тежина што се движи помеѓу 1 GB и 2 GB и со инсталирање на неколку би можеле да останеме без простор за да инсталираме повеќе апликации. Било како што може, во најлош случај секогаш можете да ги елиминирате игрите што нема да се користат во одредено време.

Дали одлуката на Samsung и LG ги расипува вашите планови да купите еден од нивните најнови предводници?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марко Аргандоша dijo

  Добро одлучено од Samsung и LG. За да преместите тешки апликации на SD, има безброј многу популарни апликации подолго време. Во мојот случај користам link2sd. Практично количината на рам на уредот е рамнодушна кон мене благодарение на оваа апликација.

 2.   Франциско dijo

  Многу добро ми се чини за 2 часот, бидејќи друг проблем што не е опишан е тоа што во зависност од класата на SD картичката ќе биде побрзо или побавно при читање и пишување на информации. Повеќето луѓе ставаат мемориски картички класа 3 (најевтина) со последица дека на мобилниот му треба подолго време за да отвори игра или апликација инсталирана на картичката. На овој начин тие осигуруваат дека мобилниот оди побрзо.