Google го отстранува копчето „преглед на слика“ од Google Images

Лого на Слики на Google

Агенцијата Getty Images и Google беа заглавени во правен спор. Првиот го обвини вториот за фаворизирајте пиратерија со вашата опција за преземање на заштитени слики преку услугата Google Images. Една година подоцна, агенцијата ја повлече тужбата и тие постигнаа договор.

Вистината е дека беше многу лесно да се добијат слики од која било страница преку Google Images; пребарувањата се брзи и со опцијата „Види слика“ имавме можност да ја видиме сликата што не интересираше во нејзината оригинална големина и да ја преземеме за да се користи подоцна. После договорот Google и Getty Images достигнаа, оваа опција престана да постои.

Копчето Преглед на сликата исчезнува Слики на Google

Ако направите пребарување на Google и отидете на табулаторот "Слики", можете да видите дека откако ќе кликнете на кој било од резултатите, има копче што исчезна од различните опции. Точно, «Види слика» повеќе не е достапна. Покрај тоа, во договорот постигнат од двете страни, Гугл мора да покаже на многу повидлив начин дека сликата што корисникот ја гледа на својот екран може да ја види следнава порака: „Сликите може да подлежат на авторски права“

Сега Google исто така го доби својот удел. И дали е тоа ќе можете да ги зачувате сите слики на агенцијата во вашите резултати, сè додека се дадени другите потпишани точки. Агенцијата исто така посочува дека тие постигнале договори за соработка во кои Гети Имиџ ќе ги обезбедува своите производи на услугите на Гугл. Додека, Getty Images се надева дека ова движење на Mountain Viewers ќе ги зголеми посетите на нивните услуги.; Очигледно, опцијата „Гугл“ што исчезна во моментот, ги натера корисниците и креаторите на содржини да гледаат како се намалуваат нивните приходи и тие мораа да бидат внимателни постојано и да бараат авторски права.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   FФ Лопез Кардона dijo

  Како и да е, има повеќе пребарувачи

 2.   Пелајо dijo

  Оној што губи е Гугл, бидејќи може да биде поразен од џуџе како Гети, има и други машини за пребарување како пребарување во Yahoo, bling, duckduckgo, итн ... Проблемот беше во компанијата, бидејќи немаше посигурни механизми со нејзините слики, но еј ... Лоши одлуки и барем ќе ги принудат своите корисници да бараат други алтернативи, збогум Гугл.