Huawei Mate View, група успеси што ја подобруваат вашата продуктивност [Анализа]

Huawei продолжува да го проширува својот асортиман на производи за широка потрошувачка со различни алтернативи, неодамна ви кажавме како може значително да го подобрите перформанси на вашата домашна WiFi мрежа со вашите рутери, и добро знаете за нивните најнови лансирања во однос на паметните часовници. Денес се фокусираме на она што досега изгледаше како непознат терен за азиската компанија.

Длабоко го анализираме Huawei MateView, монитор кој поради неговиот формат, дизајн и карактеристики ви овозможува да ја подобрите својата продуктивност на нај „премиум“ начин. Откријте ги со нас сите карактеристики на Huawei MateView и зошто стана еден од најнарушувачките монитори на пазарот.

Материјали и дизајн: патеката на Huawei е вистинската

Мониторот кажува многу за „подесување“, што Huawei го знае и сака да ги насочи сите погледи кон него. Овој монитор има минималистички дизајн и „премиум“ материјали за да се крене во прилика. Да бидам искрен, ќе го поминете поголемиот дел од денот гледајќи го овој уред, зошто да не дизајнирате таков што е навистина убав? Бесрамно би рекол дека се соочуваме со индустриски дизајн што погледнете лице в лице на iMac на Apple, нешто што неколку брендови можат да го стават на нивните биографии. Можете да го купите по спектакуларна цена директно на Амазон.

 • Димензии: 28,2 инчи
 • База: Прилагодување на висината од 110 милиметри и наклон помеѓу -5º и + 18º
 • Боја: Четкан алуминиум

Има добро изградена рака прикачена на мониторот со помош на сферична подлога што може да се ротира и да се движи по висина, секогаш во вертикална насока, да. Во оваа колона ќе најдете стерео звучен систем за кој ќе зборуваме подоцна, како и приклучоци за поврзување и полнење, вистинска ода за минимализмот, интеграцијата и елеганцијата. Не успеавме да пристапиме до информации во врска со тежината на производот, но во нашите тестови откривме дека како добар уред што користи „премиум“ материјали, тежи многу. Користењето на екранот е 94%, што сведочи за сработеното во овој поглед.

Технички карактеристики на панелот

Ние сме пред панел LCD - IPS со сооднос од 3: 2, како и со некои компјутери и таблети на Huawei. Овој сооднос беше омаловажуван со текот на времето за да се појават екрани со широк екран, но повторно има многу смисла на ниво на продуктивност, ќе се фокусираме на тоа подоцна.

Имаме 28,2 инчи со резолуција 4K + (3.840 x 2.560) што ја интегрира технологијата HDR400, за ова користи а 500 совети осветленост, над пазарниот стандард за овој тип панели. Имаме стапка на освежување на „само“ 60 Hz што нs потсетува дека се соочуваме со монитор фокусиран на продуктивноста, и сооднос од Контраст од 1.200: 1.

Имаме 98% DCI-P3 од опсегот на бои и 100% од sRGB, идеални за уредување фотографии и видео, нудејќи околу 1.070 милијарди бои со прилично висока прецизност? E <2. Овој панел прикажа прекрасни агли на гледање во нашиот тест заедно со осветленост која брзо нs потсетува дека ова е натпросечен производ, воодушевувајќи го HDR400 сертифицираниот VESA, кој и покрај тоа паѓа на нивото подолу од HDR10 стандардите.

Поврзувањето и продуктивноста одеа рака под рака

На десната страна ќе најдеме мал главен «HUB» што ќе ни го понуди две USB-A порти најсовремена, пристаниште DisplayPort USB-C компатибилен со полнење до 65W и хибриден аудио приклучок (овозможува влез и излез) од 3,5мм. Сепак, тука не е оставено с,, задната страна е за USB-C портата за напојување која обезбедува енергија на уредот до 135W, придружена со класичната Мини DisplayPort и HDMI 2.0 порта.

 • Два вградени микрофони земаат стерео звук до 4 метри, корисно за интеракција со виртуелни асистенти, уредување видео и конференциски повици.
 • Купете го по најдобра цена> Размислете за купување

На овој начин можеме да искористиме да користиме една USB-C порта како продолжение на нашиот компјутер, во исто време кога го полни и го поврзува со неговата странична HUB. Не е с everything тука, бидејќи Huawei сака да го затвори искуството на својот MateView со тоа што ќе го направи компатибилен со многуте технологии имплементирани во уредите на брендот:

 • Безжична репродукција и проекција
 • Безжична конекција и продолжување на работната површина со доближување на телефонот до основата

За да го направите ова, верзијата со безжична конекција користи WiFi мрежна картичка и Bluetooth 5.1, сепак, проекцијата преку USB-C кабел е активна во сите верзии.

Користете искуство за да се совпадне во многу околности

Започнуваме со „мултимедија“, иако деновиве ќе биде нешто ретко да се прикажува содржина на екран со аспект, тоа е решено со неговите црни ленти на врвот и на дното. Од своја страна, има HDR400 и типична осветленост од 500 гниди н inv повикува да гледаме серии, YouTube, Twitch или нашиот омилен провајдер. Да го заокружам искуството Huawei се постави на основата на MateView два звучници од 5W кои нудат стерео звук кои имаат празнина за зајакнување на басот и независна калибрација на DSP, резултат: Едно од најдобрите искуства што ги имавме на ниво на звук при монитор на овие карактеристики.

Имаме интеракција со мониторот и неговиот интуитивен кориснички интерфејс лента за допир на дното на рамката што Huawei ја нарече SmartBar, Овој има интересна крива на учење, но откако ќе се навикнете, тоа е поволен детал на уредот:

 • Едно допирање> Потврди
 • Две допири> Назад
 • Контролирајте ја јачината на звукот> Повлечете со еден прст
 • Променете го внесот> Повлечете со два прста

Инаку, Сметам дека калибрацијата на бојата е спектакуларна, ви овозможува да уредувате видео и фотографии со добри резултати, покрај тоа, Неговата дистрибуција 3: 2 ја подобрува продуктивноста поради дизајнот на прозорците и информациите понудени во нив. За да работите на еден монитор, панорамскиот панел (освен ако не е UltraWide) го загрозува дизајнот на прозорците и не е баш најдобрата опција кога работите. Враќањето на аспектот 3: 2 донесе насмевка кај нас кои ги користиме овие монитори за да работиме постојано.

Мислење на уредникот

Овој монитор на Huawei комбинира дизајн, квалитет и диференцијални елементи за поврзување кои имаат додадена вредност кога поминувате долги часови работејќи на работната маса. Смелоста да се донесе 3: 2 без руменило и да се обложувате на минималистичкиот дизајн го прават овој монитор една од првите опции во средината / високиот опсег на пазарот. Очигледно, тој се оддалечува директно од секторот „гајминг“ каде што „Хуавеј“ веќе нуди своја алтернатива со „MateView GT“, и покрај ова, има извонредни перформанси во потрошувачката на аудиовизуелна содржина. Неговата цена се движи помеѓу 599 евра за стандардна верзија и 649 евра за верзија со безжична проекција, користејќи други монитори кои личат на хартија, но не изгледаат во иста лига кога ќе ги видите на работната површина.

MateView
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
599 a 649
 • 80%

 • MateView
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • Мултимедија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 95%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Дизајн и материјали од висока класа
 • Добро поставен панел, со оптимален изглед за продуктивност
 • Многу добро мултимедијално искуство
 • Висока поврзаност и интеграција

Contras

 • Недостасуваат информации за тежината и димензиите
 • SmartBar бара учење

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.