Huawei Mate 9 Vs Samsung Galaxy Note 7; во потрага по изгубениот престол

Huawei

Вчера Huawei официјално го претстави новиот Huawei Мате 9, нова верзија на неговиот најпопуларен фаблет, кој за разлика од другите години нема да мора да се бори со вистинскиот крал на пазарот на овој вид терминали поради повлекувањето од пазарот на Samsung Галакси Забелешка 7 поради проблеми што влијаат на нејзината батерија. Без сомнение, ова ќе биде голема предност за кинескиот производител, иако може да биде малку доцна бидејќи многу корисници незадоволни од фаблетот Самсунг веќе презедоа чекор за стекнување нов терминал.

Како и да е, кинескиот производител реши да се обложи големо со својот Mate 9, и не само тоа, туку одлучи да лансира верзија во соработка со Porsche Design за најсложените. За сето ова, денес во оваа статија сакаме да направиме А. Huawei Mate 9 Vs Samsung Galaxy Note 7 со цел да знаете дали овој нов мобилен уред може да се определи за празниот трон.

Дизајн

Во врска со дизајнот Се чини дека Huawei научи од Samsung и новиот Mate 9 е претставен на пазарот во две верзии, еден со 5.9-инчен екран без никаква кривина и друг, Porsche Design со 5.5-инчен закривен екран, дали звучи тоа вистина? Можеби единствениот проблем е што верзијата направена по договор со популарниот производител на автомобили ќе има луда цена од 1.395 евра.

Продолжувајќи со дизајнот, наоѓаме два многу слични терминали во однос на големината, но со различни завршетоци и многу разновидни бои. Неколку разлики во оваа смисла и тоа е дека по сите надворешниот дизајн зависи од вкусовите на секој од нив. Секако, во Huawei Mate 9 сè уште не гледаме присутен S-Pen што го имавме на располагање во Galaxy Note 7 и во сите други членови на семејството Galaxy Note.

Карактеристики и спецификации на Huawei Mate 9

Huawei Мате 9

 • Димензии: 156.9 x 78.9 x 7.9 mm
 • Тежина: 190 грама
 • Екран: 5,9-инчен IPS и со FullHD резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели
 • Процесор: Hisilicon Kirin 960 Octa-core Cortex-A53
 • RAM меморија: 4 GB
 • Внатрешно складирање: 64 GB може да се прошири преку картички MicroSD до 256 GB
 • Задна камера: двојни 12 мегапиксели RGB + 20 мегапиксели B / W, хибриден AF, двоен LED блиц, f / 2.0 и можност за снимање видеа со 4K резолуција
 • Предна камера: сензор од 8 мегапиксели
 • Батерија: 4.000 mAh со Huawei SuperCharge
 • Поврзување: 4G LTE Cat 12, WiFi 802.11 a / b / g / n / ac, Bluetooth 4.2, GPS, USB-C
 • Оперативен систем: Android 7.0 Nougat со слој за прилагодување Emotion UI 5.0

Карактеристики и спецификации на Samsung Galaxy Note 7

Samsung

 • Димензии: 153.5 x 73.9 x 7.9 mm
 • Тежина: 169 грама
 • 5.7-инчен супер AMOLED дисплеј со двојна раб и резолуција QHD од 2.560 x 1.440 пиксели и 373 dpi
 • Процесор: Exynos 8890 осум-јадрен со четири-јадрен Snapdragon 820 во некои верзии
 • RAM меморија: 4 GB
 • Внатрешно складирање: 64 GB може да се прошири преку картички MicroSD до 256 GB
 • Задна камера: 1 / 2.5 ″ сензор со 12 мегапиксели и леќа со f / 1.7, OIS, AF за откривање фаза и можност за снимање видеа во 4K
 • Предна камера: сензор од 5 мегапиксели
 • Батерија: 3.500 mAh со брзо полнење
 • Поврзување: 4G LTE, WiFi 802.11 a / b / g / n / ac, Bluetooth 4.2, ANT +, GPS, NFC и USB-C
 • Оперативен систем: Android 6.0.1 Marshmallow со слој за прилагодување на TouchWiz UI

Во однос на карактеристиките и спецификациите, ние наоѓаме уште поголема разлика, иако тие не се премногу значајни. Највпечатливо е можеби во RAM меморијата, оттогаш Huawei Mate 9 остана околу, за овие скромни 4 GB деновиИако, како што можевме да видиме вчера на презентацијата на терминалот, одговорните за кинескиот производител се пофалија со својот нов процесор, кој би бил најмоќен на пазарот без да мора да бидат поддржувани од 6 GB како Galaxy Note 7.

Добрата вест е дека нема да мора да бираме

Huawei Мате 9

Како што сите знаеме, оттогаш поминаа неколку недели Самсунг реши да се сети на својот Галакси Ноут 7 откако не успеа да ги реши проблемите со батеријата, и дека го натерале да се запали, а во некои случаи дури и да експлодира. Ова значи дека добрата вест за оваа споредба е дека нема да мора да бираме помеѓу едниот или другиот уред бидејќи само Huawei Mate 9 е моментално достапен на пазарот.

За неколку дена новиот предводник на кинескиот производител ќе се појави на пазарот, и тоа ќе го стори со пониска цена од Galaxy Note 7, барем во неговата нормална верзија, која ќе чини 699 евра. Ако сакаме да добиеме најмногу премиум верзија или што е исто, Porsche Design, ќе мора да платиме ништо повеќе и ништо помалку од 1.395 евра. Оваа втора верзија би изгубила дуел со кој било терминал на пазарот, и чини практично двојно повеќе од изгаснатиот Note 7 или Galaxy S7 edge.

Мислење слободно

Откако се појави првиот Huawei Mate на пазарот, кинескиот производител успеа да ги подобри своите карактеристики и спецификации за да го направи својот фаблет еден од theвездените терминали на пазарот. Овој пат тој повторно направи чекор напред, и конечно успеа да го надмине семејството Галакси Ноут, иако овој пат имаше голема помош од Самсунг.

Не сум премногу јасен дека овој Huawei Mate 9 беше способен да го надмине Galaxy Note 7 во некои аспекти, но денес мора да го прогласиме за победник на овој дуел поради напуштањето на ривалот, и барем за момент ќе го окупира престолот што мобилниот уред Самсунг. Погледнете, ќе видиме што ќе се случи кога Galaxy Note 8 ќе биде официјално претставен и Huawei го лансира Mate 10 на пазарот, се надевам дека до тогаш ќе биде дуел на еднакви и ќе можеме да разговараме за вистински победник.

Иако станува збор за нееднаков дуел затоа што еден од двата мобилни уреди што ги споредуваме денес не е на пазарот, туку за вас; Кој е победник на овој дуел помеѓу Huawei Mate 9 и Samsung Galaxy Note 7?. Кажете ни го вашиот победник во просторот резервиран за коментари на овој запис или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марио генови dijo

  Се чини дека е апсолутно апсурдно да се прават овие споредби бидејќи Galaxy Note 7 е повлечен од пазарот, тие се споредуваат со дух.