Huawei Watch GT3 е осветување на успешна формула [Анализа]

Уредите за носење се во мода, и покрај тоа што се чинеше дека не завршија со стартот, во последните години, и покрај прекинот предизвикан од пандемијата, овие паметни часовници станаа популарни благодарение на нивните безбројни функционалности и секако на подобрувањето на нивните перформанси. Во овој случај Huawei долго време нуди некои од најдобрите опции на територијата на паметни часовници и ќе продолжи да го прави тоа.

Ние го анализираме новиот Huawei Watch GT 3 е вграден како префинетост на претходната верзија и ја одржува својата силна посветеност на Harmony OS. Го анализираме најновиот и најмоќниот паметен часовник Huawei досега, дознајте со нас.

Препознатлив и успешен дизајн

Во овој случај, Huawei не сака да излезе од своите канони во однос на паметниот часовник, држејќи го традиционалниот аспект на часовникот далеку од она што го сакаат другите брендови како Apple и Xiaomi. Имаме две кутии, 42,3 x 10,2 милиметри и 46 x 10,2 милиметри во зависност од нашите потреби. Часовникот ќе тежи приближно 35/43 грама без ременот, и се чувствува префинето и добро изградено, како и вообичаено за кинескиот бренд. Во случајот на анализираниот модел, тој ги вклучува кафеното кожено ременче и куќиштето од нерѓосувачки челик во неговата природна, елегантна и разноврсна боја.

 • Верзии: 42 и 46 милиметри, традиционални и „спортски“
 • Бои: златна, розово злато, челик и црна.
 • Ремени: милански, силикон, кожа и челик.
 • Керамичка облога на задната страна

Од овој аспект веќе знаеме дека имаме верзија со втора рака во рамката или традиционална во зависност од избраниот модел и димензиите на екранот. Вреди да се спомене, за да не се збуни читателот, дека ја анализираме верзијата од 46 милиметри со кафена кожна лента и традиционална обвивка во боја на челик. Од моја гледна точка, часовникот одржува добри пропорции, непроменлив дизајн и чувство на разноврсност и важна елеганција, може да ве придружува на свечен настан и во теретана, нешто што треба да го имате на ум кога правите исплата на овие карактеристики.

Технички карактеристики

Во овој случај Huawei се одлучи за ARM Cortex-M, Без да се имплементираат само-направени процесори на оние за кои толку многу знаеме. Ова е добра вест бидејќи ја нагласува разновидноста на Harmony OS, но не тера да се прашуваме за иднината на сопствените процесори на азискиот бренд. Што се однесува до RAM меморијата, немаме конкретни информации, имаме околу нејзината вкупна меморија од 4 GB, попозната како «ROM».

 • НФЦ
 • Интегриран микрофон за одговарање на повици
 • Интегриран звучник
 • Отпорност до 5 банкомат

Имаме часовник што има врска WiFi од 5.2-та генерација како и Bluetooth XNUMX така што имаме широк опсег на безжични можности. Ова време го немаме (да во претходниот модел) лможност за интегрирање на eSIM или виртуелна SIM картичка, па ќе имате апсолутна зависност од телефонот. Уредот е компатибилен со Harmony OS, Android 6.0 па натаму, како и iOS 9.0 наваму, што го прави разновидна алтернатива која, сепак, нема да ни дозволи лесно и брзо да комуницираме со известувањата надвор од Huawei / Honor. .

Сензори и разновидна употреба

CКако може да биде поинаку, овој Huawei Watch GT 3 наследува добар опсег на сензори, освен класичните монитори на отчукувањата на срцето и мерачите на заситеност со кислород во крвта, Huawei сакаше да го претвори овој Watch GT 3 во алтернатива за спорт без да изгуби апсолутно ништо, за сето ова ќе нè придружува следново:

 • Сензор за температура на телото (ќе се активира во идно ажурирање).
 • Сензор за воздушен притисок (барометар).

Сето тоа во прилог на прецизни мерни системи на локацијата за која се GPS, GLONASS, Galilleo и секако QZSS во сите негови верзии. Техничките карактеристики надвор од екранот и автономијата се споделени во различни големини и верзии. И така продолжуваме да зборуваме за екранот.

Верзијата од 46 милиметри (тестирано) има панел AMOLED de 1,43 инчи што претставува благ раст во споредба со претходната верзија, со резолуција од 466 × 466, со што се нуди густина на пиксели од 326 PPI. Од своја страна, имаме иста резолуција во верзијата од 42 милиметри, па густината на пикселите се зголемува на 352 PPI, детали од наша гледна точка незабележливи меѓу едната и другата верзија.

Обука, употреба и автономии

Во однос на прилагодувањето во рамките на Галерија Го наоѓаме сопствениот систем на Huawei повеќе од 10.000 сфери за преземање, Огромното мнозинство се бесплатни, што ќе ви отежне да не најдете по ваш вкус. Има подобрена ротирачка рамка, како и профилирање на копче за интеракција што сега има поудобен допир и патување од наша гледна точка.

Во овој дел Huawei ни ветува TruSeen 5.0+ поголема прецизност во мерењата на тренингот, а реалноста е дека нашите тестови беа поволни, покажувајќи резултати споредливи со алтернативите од високата класа, како што се Apple Watch или Galaxy Watch, сето тоа благодарение на неговите осум фотодетектори.

 • Подобрување на алгоритмот за вештачка интелигенција со праг на отстапување од 5LPM.
 • Известувања за неправилно чукање на срцето.
 • Следење на спиењето.
 • Интегриран гласовен асистент.

Без да ни даде прецизни податоци во mAh, азиската компанија ни вети 14 дена автономија која не успеавме да ја постигнеме, останавме помеѓу 11 и 12 дена со редовна употреба. Во повеќето аспекти како што се управувањето со апликации и податоци, корисничкиот интерфејс и нашето општо искуство со него, часовникот не понуди голема разлика со претходната верзија на истиот, а тоа е токму поволна точка ако се земе предвид дека се усовршени. Сето ова е заокружено со цена од 249 евра за верзијата од 46 милиметри и 229 евра за верзијата од 42 милиметри, Суверено прилагодени цени врз основа на нивните можности, особено прилагодување на односот квалитет-цена што е тешко да се совпадне во секторот. За 329 ќе имаме титаниум верзија чие присуство во Шпанија засега е непознато.

Мислење на уредникот

Гледајте ГТ 3
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
229 a 249
 • 80%

 • Гледајте ГТ 3
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 27 ноември 2021
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Сензори
  Уредник: 95%
 • Автономија
  Уредник: 75%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Исклучително префинет дизајн
 • Полн со технологија и алтернативи, без недостаток на сензори
 • Голем капацитет за прилагодување
 • Многу тесна цена

Contras

 • Мора да се навикнеме на ротирачката рамка
 • Корисничкиот интерфејс е толку нов што бара учење

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.