Преглед на новиот iPhone 6s Plus

iPhone-6s-Plus-07

Новите iPhone-и 6s и 6s Plus штотуку пристигнаа во Шпанија и Мексико и не сакаме да ја пропуштиме можноста да ги анализираме овие нови паметни телефони на Apple. Поточно најголемиот, iPhone 6s Plus, кој со својот 5,5-инчен екран доаѓа да продолжи да се соочува со сè посилниот пазар на фаблети.

Неговата нова задна камера од 12 Mpx, 5 Mpx предна страна, FullHD екран со 3D Touch и новиот Retina Flash се некои од најважните промени во оваа нова генерација на iPhone-и. Ние ви ги даваме сите детали подолу и видео во кое можете да ги видите новите функции на дело.

Континуиран дизајн

iPhone-6s-Plus-01

Да се ​​биде верен на традицијата, Apple ги прави промените во својата генерација. Измените во дизајнот на iPhone 6s се минимални и незабележливи. Засилен алуминиум му дава поголема тежина од претходната генерација, поточно 20 грама повеќе (192 g) и неговата големина се зголемува за 0,1 mm, но сепак е компатибилна со куќиштата на претходните модели. Покрај тоа што е достапна во нова ексклузивна „розово-златна“ боја за 6s и 6s Plus, можете да ја разликувате од претходната генерација само со „S“ врежан на задниот дел од терминалот.

Повеќе моќ, иста автономија

Новите процесори А9 во iPhone 6s и 6s Plus се два вистински „astверови“ кои ги надминуваат дури и некои тековни тетратки. Ако на ова го додадеме и тоа RAM меморијата се зголемува до 2 GB резултатот е дека перформансите на овие два нови терминали се одлични во која било задача со која се соочуваат.

iPhone-6s-Plus-03

Батериите сепак се намалени во однос на капацитетот, но не и во автономијата. Подобрувањето на ефикасноста на процесорите гарантира дека траењето на батеријата на новите iPhone 6s и 6s Plus е исто како и кај нивните претходници, нешто што Apple го уверува на својата веб-страница и го потврдува нашиот прв впечаток. Доаѓајќи од 6 Плус, не забележав никаква промена, освен во траењето на батеријата, што е повеќе, благодарение на новата верзија iOS 9.1, дури би рекол дека е супериорен.

Подобрувања на камерата

iPhone-6s-Plus-21

Двете камери на новите iPhone-и се подобрени. Задната камера оди до 12 Mpx, а во случајот со iPhone 6s Plus го одржува и оптичкиот стабилизатор, нешто што го разликува од 6s што сè уште го нема. За практични цели, промената не се забележува, а фотографиите направени со iPhone 6 Plus и 6s Plus во исти услови на осветлување се практично идентични. Предната камера многу се смени и тоа се покажува. Со сегашните 5 Mpx, видео повиците и селфињата се сосема различни, со многу повисок квалитет од претходните модели. Apple воведе и Retina Flash, што го прави екранот осветлен за правење селфи и делува како Flash, нешто што постигнува добри резултати при слаба осветленост.

Снимањето на видео се подобрува со можноста за снимање на 4K видео, и за време на неговото снимање можете да фотографирате 8 Mpx. Вклучена е и новина за снимање на FullHD видео со 120 fps. Останатите карактеристики во врска со снимањето и репродукцијата на видеото се идентични со оние на претходните модели.

Фотографии во живо, анимирајте ги вашите фотографии

Една од најинтересните новини е можноста за правење анимирани фотографии. Секојпат кога ќе фотографирате, без да треба да правите нешто посебно, всушност ќе снимате мала видео секвенца што ќе можете да ја репродуцирате благодарение на 3D Touch. Фотографијата ќе биде статична, како и секоја фотографија, но кога лесно ќе притиснете на екранот, таа ќе почне да ја анимира и репродуцира таа мала видео и аудио секвенца. Овие фотографии можат да се споделуваат со кој било уред што има инсталирано iOS 9, што исто така може да ги репродуцира.

iPhone-6s-Plus-17

3D Touch, револуција во интерфејсот на iOS 9

Тоа е главната новина на овие нови iPhone-и. Вашиот екран е различен од претходните модели и е во состојба да го открие нивото на притисок што го вршите врз него. Нов вид на Force Touch што Apple го нарече 3D Touch на iPhone и ви овозможува да комуницирате со вашиот уред на сосема нов начин. Кликнете на икона и апликацијата ќе се отвори, притиснете малку повеќе и ќе имате пристап до најчестите функции. Можете да објавите фотографија на Твитер, да повикате контакт или да напишете порака директно од вашата отскочна даска.

3D Touch исто така нуди многу можности во рамките на апликациите, како да прегледате е-пошта од сандачето, да ја означите како прочитана или да ја избришете, и сето ова без да мора да го внесувате. Истото се случува со врски до веб-содржина: можете да ги прегледате со малку притискање на врската.

iPhone-6s-Plus-19

Програмерите вложуваат многу на оваа нова технологија и веќе има многу апликации од трети страни што можеме да ги најдеме во App Store што се компатибилни со 3D Touch, и ова сè уште не направило ништо друго за да започне. Овој ист 3D Touch е она што ви овозможува да видите анимација на сликата што сте ја поставиле како позадина на заклучениот екран, па дури и брзо да пристапите до мултитаскинг или претходната апликација без да треба да го притиснете копчето за старт.

Нови iPhone-и одвнатре, истите однадвор

Новите функции што ги вклучуваат овие нови iPhone 6s и 6s Plus можат да бидат многу интересни за многумина, иако фактот што тие се визуелно идентични значи дека многу други не ја гледаат промената привлечна ако веќе имаат 6 или 6 Plus. Доаѓањето на 3D Touch е голема промена во iOS, иако само почеток на оваа промена. Дали вреди да се смени? Оние кои доаѓаат од iPhone 5s или порано сигурно ќе забележат многу разлики во перформансите, батеријата, камерата и интерфејсот, но можеби ќе сфатат оние кои веќе имаат 6 или 6 Plus откако ќе помине еуфоријата за промена на нов уред тоа од што има навистина малку нови работи што можат да ги направат со овие нови уреди што не можеа да ги направат со старите.

Мислење на уредникот

IPhone 6s Plus
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
859 a 1079
 • 80%

 • IPhone 6s Plus
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 100%
 • Камера
  Уредник: 100%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 60%

Добрите

 • Елегантен дизајн
 • Нов помоќен процесор A9 и 2 GB RAM меморија
 • Нов посилен армиран алуминиум
 • Надградена камера од 12MP и 5MP со снимање на видео 4K
 • Нови карактеристики: 3D допир и фотографии во живо
 • Побрз и посигурен ID на допир

Contras

 • Поскапување
 • Ист дизајн како и претходниот модел
 • Не игра 4K и покрај тоа што може да го сними

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто dijo

  Многу добар преглед, но ако сакав да коментирам нешто што ми се случи, го сменив iPhone 1 пат затоа што бев огорчен што ми се случуваше и тоа продолжува да се случува иако гледам дека и Луис ти се случува. Излезе дека кога имате iPhone заклучен за некое време или кажете 10 секунди или малку повеќе кога ќе го отклучите со отпечаток од прстот, лентата над местото каде што е времето, батеријата и операторот исчезнуваат и потребно е време да се појави повторно. Мислев дека може да биде чипот бидејќи мојот е од Самсунг или дека мојот iPhone не е во ред, но имам видено видеа што се случуваат со јутубери кои прават прегледи, па не знам дали знаеш зошто може да биде или дали е Неуспех на ID на допир затоа што оди многу брзо и во 6 кога оди побавно, тоа не се случува како што потврдив кај татко ми. Ме разбра

  1.    Луис Падилја dijo

   Мојот 6s Plus е TSMC, и да, вистина е тоа што велиш дека се случува, но е широко распространето, па сигурно ќе биде софтверска грешка што ќе се коригира во следните надградби.

   1.    Алберто dijo

    Фала многу на Луис што ми одговори и ми го отстрани плашкот што го имам на врвот хехе. Вистината е дека не е непријатно, но вознемирувачко бидејќи понекогаш ви треба малку подолго за да ви дозволи да го поместите екранот, но се надевам дека со iOS 9.1 ваквите грешки ќе бидат поправени. Она што го забележувам е дека батеријата оди како бензин во автомобил. Но, мислам дека нема да имам среќа и ако повторно го променам, дај ми TSMC. Дали мислите дека вреди да се менуваат и менуваат iPhone-ите сè додека не допрам TSMC? Бидејќи навистина мислам дека 2% или 3% не се забележуваат толку многу и би сакал да знам дали и вие, имајќи TSMC, забележувате дека оди побрзо отколку со Iphone 6. Благодарам повторно и го чекам вашиот одговор. Поздрав.

    1.    Луис Падилја dijo

     Мислам дека нема разлики. Разликата навистина ќе дојде со 6.1. Бета-верзиите се многу добри, а перформансите и батеријата се многу забележливи, ќе видите како ја забележувате промената.

 2.   Себастијан dijo

  Нели рече дека камерата 6s не е подобра од 6 камерата?

  1.    Луис Падилја dijo

   Камерата на iPhone 6s е подобра од онаа на 6. Друга работа е што 12 Mpx не е доволна промена за подобрувањето да биде многу евидентно, но другите карактеристики се еднакви, очигледно е дека 12Mx е подобар од 8Mpx.

 3.   М.М. dijo

  Па, тоа е доволно голем неуспех што може да снима 4k и сепак не може да го репродуцира. Повеќе кога во моментот нема многу средства за прегледување на нејзината содржина. Тоа помалку отколку за цените со кои се справува „Епл“, јас би ставил екран со 4к квалитет. Веќе постојат практично застарени мобилни телефони како LG G3 кои го имаат уште од неговата прва верзија. Истото се случува и со издавањето на батеријата, се чини дека се плашат да стават батерија со соодветен капацитет ... господа, има терминали на пазарот на пониски опсези со 4000 mAh. Млеко, што правиш со тие срања со капацитети што тие се справуваат? 2750mAh за iPhone 6s плус, тоа е скоро смешно; Секако, тогаш не е изненадувачки што луѓето се жалат. Колку и да е економична и ефикасна потрошувачката на ресурси, физички е невозможно со толку ограничени капацитети, перформансите на батеријата да бидат добри. Мора да ги проучите малку подобро сите овие карактеристики пред да лансирате нов производ, ве молам, бидејќи тие веќе имаат неколку модели на пазарот. И најлошото нешто е што наместо да го зголемуваат нивниот капацитет, тие го намалија. Ниту, пак, е добро за мене што го прочитав во многу медиуми, „го намалија затоа што немаше простор“, да видиме, во рацете имав батерии од 3000 mAh кои физички зафаќаат три дела од батеријата на iPhone 6 Plus. Користам iPhone уште од 3G, но има работи за Apple што никогаш нема да ги разберам, како што се нивните зголемувања на цените без никаква мерка и најлошото нешто е што, како што се случи во светот на недвижнини, ние сме одговорни за ова меур шпекулации што тие ги монтираа.

 4.   мажи победници dijo

  здраво, дај ми ги 3-те големи разлики помеѓу iPhone 6s наспроти мојот iPhone 5s, кои вредим или не да ги купам 6s? Благодарам за сè, јас сум возач на камион и важно ми е да го донесам мојот iPhone добро преку рецепција и GPS фотографиите и други