IPhone 13 и с everything што Apple претстави во својата Keynote

Компанијата Купертино сметаше дека е соодветно да ја прослави својата #AppleEvent годишен во кој ни го покажува својот предводник во однос на мобилната телефонија, iPhone. Во оваа прилика, палетата на iPhone 13 е претставена со многу нови карактеристики, но се разбира, не доаѓа сам.

Покрај iPhone 13, Apple го претстави Apple Watch Series 7 и третата генерација AirPods, ајде да ги разгледаме сите нивни производи. Дозволете ни подетално да ги знаеме уредите со кои Apple има намера да доминира на пазарот во текот на оваа година 2021 година и голем дел од годината 2022 година, дали овие производи ќе бидат доволно иновативни?

iPhone 13 и сите негови варијанти

Да започнеме прво со овој iPhone 13 и сите оние карактеристики што ќе ги споделиме едни со други. Првиот е познатиот процесор А15 Бионик, овој посветен процесор произведен од TSMC Има за цел да биде најмоќниот на пазарот благодарение на неговата интегрирана GPU технологија и сировата моќност. Од своја страна, сите уреди ќе го имаат новиот Face ID 2.0 и големина на изрез до 20% помали за подобро искористување на просторот и нудат поголема сигурност при отклучување на лицето, аспект што беше многу баран од корисниците, со тоа што звучникот стана интегриран во горниот раб на екранот.

Од друга страна, сега сите iPhone ќе имаат исто полнење од 18W преку кабел и 15W преку MagSafe, како и интеграција во редизајнирањето на производите MagSafe, за возврат компатибилен со претходната верзија на безжичниот полнач што Apple го направи толку модерен. Слично, во врска со безжичната комуникација Apple одлучи да се обложи на WiFi 6E мрежата, мала еволуција на добро познатата мрежа WiFi 6, подобрување на стабилноста и пренос на податоци, со што се позиционираше како водечки уред во однос на оваа технологија.

Од очигледни причини, Apple се обложува на OLED панели За сите негови уреди, во случај на iPhone 13 Mini ќе биде 5,4 инчи, што ќе достигне до 6,1 инчи за iPhone 13 и iPhone 13 Pro и ќе достигне до 6,7 инчи во Pro Max изданието на iPhone 13. Како извонредни карактеристики, iPhone во својот опсег Pro ќе има стапка на освежување од 120 Hz, уште една од карактеристиките најбарани од корисниците во последниве години.

Што се однесува до капацитети за складирање употребата на 128 GB како стандард пристигнува дефинитивно.

 • iPhone 13/Мини: 128/256/512
 • iPhone 13 Pro / Max: 128/256/512 / 1TB

Истото се случува и со батериите, Епл се обложува највисоките капацитети на mAh што сте ги користеле до денес, да, нема да понуди полнач вклучен во кутијата за iPhone.

 • iPhone 13 Mini: 2.406 mAh
 • iPhone 13: 3.100 mAh
 • iPhone 13 Pro: 3.100 mAh
 • iPhone 13 Pro Max: 4.352 mAh

Главно имаме промени во главната камера што е широк агол има 12 MP со отвор f / 1.6 и напреден систем за оптичка стабилизација на слика (OIS). Вториот сензор е а 12 MP Ултра широк агол што во овој случај е способен да сними 20% повеќе светлина од претходната верзија на камерата и дека има решетка f / 2.4. Сето ова ќе ни овозможи да снимаме во 4K Dolby Vision, во Full HD до 240 FPS, па дури и да го искористиме „кинематографскиот“ режим што додава ефект blur решение преку софтвер, но снима само до 30 FPS.

 • iPhone 13 / Mini: Главен сензор + Ултра широк агол
 • iPhone 13 Pro / Max: Главен сензор + Ултра широк агол + Телефото со три зголемување + LiDAR

Со цени помеѓу 709 и 1699 евра Во зависност од избраниот уред, тие можат да се резервираат на 16 септември, а првите испораки ќе започнат на 24 септември.

Серијата 7 на Apple Watch, најголемата револуција

Apple Watch отсекогаш имал препознатлив дизајн кој е изменет малку до ништо со текот на годините, создавајќи стандард за бренд и серија трендови кои се позиционираа како водечки бренд на брендот. Сепак, Apple одлучи да не го ажурира дизајнот на Apple Watch Series 7 за да ви даде чувство на континуитет со вашите многу барани iPhone, iPad и MacBook. Ова е начинот на кој Apple ги остави кривините на Apple Watch во сила за да понуди дизајн практично идентичен со оној на Apple Watch Series 6, главно во случајот, бидејќи екранот сега достигнува крајност и може да се види од страните, нешто кои корисници ги бараа одамна.

Неколку нови карактеристики на техничко ниво надвор од новиот процесор и способности за обработка, остануваат основните карактеристики на серијата 6 на Apple Watch, како што се електрокардиограмот и висинометарот. Многу беше кажано за сензорот за телесна температура кој конечно не пристигна. Неговата нова и шарена палета на бои не доаѓа од обновување на големини, иако рабовите се намалени за 40%, иако ќе имаме верзии од челик, титаниум и алуминиум. Цената ќе започне од 429 евра за најстрогата верзија на уредот и ќе продолжиме да имаме верзии со LTE или кои ќе бидат ограничени на Bluetooth + WiFi конекција во зависност од потребите на секој корисник. Во меѓувреме, Apple не даде точни датуми за неговото лансирање, тие ќе го остават за наесен.

Нов iPad Mini и обновување на iPad 10.2

Прво доаѓа новиот iPad Mini кој ги наследува функционалностите на iPad Air, екран од работ до раб со тенки рабови и заоблени агли, 8,3 инчи без интегриран Face ID, со Touch ID на копчето за вклучување. Во овој нов iPad Mini го имаме нов A15 Bionic, процесор кој патем ќе се монтира во iPhone 13 и 13 Pro, како и 5G конективноста е присутна токму до USB-C кабелот за поврзување додатоци.

Што се однесува до iPad 10.2, тој ја одржува својата цена и не прави никаква иновација на ниво на дизајн, но ќе смести нова FaceTime камера од 12MP со сензор за широк агол од 122º и A13 Bionic процесор на Apple.

Ова се сите вести што компанијата Купертино ги претстави за време на денешниот настан, наскоро достапен во главните продажни места, како и во физичката и онлајн продавницата на Apple, иако можете да направите вообичаени резервации. Добро е познато дека Apple обично нуди „малку“ залихи на овие уреди на денот на нивното претставување, се надеваме дека нема да ги видиме типичните редици во Apple Store како во ерата пред СОВИД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.