iPhone 7 наспроти iPhone 6s, два подарока премногу блиску?

iPhone 7 наспроти iPhone 6s

На 7 септември, Apple официјално го претстави нов iPhone 7, што веќе може да се резервира во голем број земји во светот и во кои успехот е огромен, уште еднаш. Сепак, разликите во однос на неговиот претходник на пазарот, Не се пронајдени производи тие се практично минимални. За да ви покажеме, решивме да се соочиме со овие два гиганти во овој напис, кој го насловивме iPhone 7 наспроти iPhone 6s, два подарока премногу блиску?.

Можеби овој напис може да ви помогне и да откриете дали, на пример, во моментов имате iPhone 6s и се сомневате дали да го направите скокот кон новиот iPhone. Пред да започнеме со оваа конфронтација, веќе можеме да ви кажеме дека се соочуваме со два уреди кои се премногу слични, можеби затоа што се премногу блиску со време, но и покрај тоа, ќе ви дадеме повеќе детали, затоа продолжете внимателно да читате.

Дизајн без големи новини, иако тие се спротивставуваат на водата

Ако ставиме iPhone 7 и iPhone 6s на маса, со почитување дека обајцата се со иста боја, ќе откриеме многу малку новини во однос на дизајнот, а тоа е дека Apple воведе само мали промени што може да останат незабележани за скоро сите корисник.

Во рамките на тие неколку промени оние од Купертино ги преместија линиите на антената што ги наоѓаме во задниот дел на терминалот. Сега овие одат околу работ, оставајќи го грбот чист и јасен. Камерата која во iPhone 6s многу се истакнуваше во истиот заден дел, исто така е скриена малку за да се избегне да биде толку далеку од шасијата.

Покрај тоа, новите бои во кои iPhone 7 е достапен на пазарот се несомнено една од најголемите новини на новиот терминал на Apple. Момците од Тим Кук решија да се преселат во популарната вселенска сива боја за подобар слав, да ја пречекаат црната боја со сјаен и мат финиш кој засега веќе е ставен како најпродавани.

Јаболко

Сепак, најважната новина во однос на дизајнот е отпорност на вода што Apple ја вгради во своите нови мобилни уреди. Ова беше нешто што многу го бараа корисниците и го става новиот iPhone 7 на исто ниво со многу други терминали на пазарот кои веќе имаа сертификација што го прави уредот водоотпорен.

Исчезнување на минихек

Можеби исчезнувањето на миниџекот во iPhone 7 треба да биде дел од дизајнерскиот дел, но со оглед на важноста на овој настан, решивме да го коментираме во нашиот оддел.

Причините за отстранување на миниџекот не се официјално потврдени, иако многумина сугерираат дека голем виновник би било новото копче за дома. Исто така, елиминацијата помага да се направи iPhone 7 водоотпорен, бидејќи неговата хидроизолација на новиот мобилен уред на Apple би била нешто покомплицирана.

Сигурно ќе има корисници кои оваа новина на iPhone 7 не ги убедува премногу, иако во реалноста би можеле да кажеме дека не е никаква разлика, бидејќи Во кутијата на новиот iPhone наоѓаме адаптер за мини-џек во молња со кои можеме да користиме какви било слушалки со новиот терминал Купертино и покрај исчезнувањето на миниџекот.

Ако исто така никогаш не сакате да користите жични слушалки за да уживате во вашата омилена музика, нема да бидете обврзани благодарение на лансирањето на новите AirPods што ќе се поврзат на вашиот нов уред преку Bluetooth и тоа ќе биде вистински благослов за многумина.

Карактеристики и спецификации

Следно, ќе ги разгледаме главните карактеристики на iPhone 6s и новиот iPhone 7;

Карактеристики и спецификации на iPhone 6s

Јаболко

 • Димензии: 13,83 х 6,71 х 0,71 смм
 • Тежина: 143 гр
 • Екран: 4,7?. Ретина HD-дисплеј со 3Д допир, резолуција 1.334 на 750 на 326 ppi
 • Процесор: A9 чип со 64 битна архитектура
 • Главна камера: 12 MP iSight сензор f / 2,2 бленда
 • Предна камера: 5 MP сензор, отвор f / 2,2, со ретинален блиц и снимање 720p
 • RAM меморија: Непознат
 • Внатрешна меморија: 16,64 или 128 GB
 • Батерија: 10 часа автономија со 4G LTE, 11 часа со Wi-Fi и до 10 дена во мирување
 • Поврзување: NFC, Bluetooth 4.2, Wifi 802.11a / b / g / n / ac со MIMO, LTE
 • Оперативен систем: iOS 9
 • Други: дигитален компас, микролокација iBeacon, ГЛОНАСС и асистиран GPS. ID на допир

Карактеристики и спецификации на iPhone 7

Јаболко

 • Димензии: 138.3 x 67.1 x 7.1 mm
 • Тежина: 188 грама
 • 5.5-инчен IPS-екран со Retina технологија и HD резолуција
 • Процесор: Apple A10 Fusion четири-јадро
 • Графички процесор: 1.5xA9GPU (хексакор)
 • RAM меморија: 3 GB
 • Внатрешно складирање: ќе биде достапно во 3 различни верзии од 32, 128 и 256 GB. Во ниту еден случај не може да се прошири со картички microSD
 • Главна камера: 12 мегапиксели со широк агол (бленда ƒ / 1.8) и телефото леќа (бленда ƒ / 2.8). 2x оптички зум, дигитален зум до 10x. Вклучува оптичка стабилизација на сликата, шест-елементен леќа и Quad-LED True Tone блиц
 • Секундарна камера: 7 мегапикселна FaceTime HD камера
 • Поврзување: 3G + 4G LTE
 • ИП 67 сертификација што го прави отпорен на вода и прашина
 • Батерија: 1.960 mAh што ќе ни понуди огромна батерија бидејќи е супериорна во однос на батеријата на iPhone 6s што ни нуди автономија повеќе од 24 часа
 • Оперативен систем: iOS 10

Повеќе енергија, повеќе простор и повеќе батерија исто така

Можеби во iPhone 7 е местото каде што наоѓаме повеќе новости, бидејќи оние надвор се практично минимални. Како прво, новиот iPhone е сè уште помоќен од iPhone 6 и кој било друг терминал на Apple, благодарение на A10 процесор за фузија кој е составен од четири јадра, од кои две се со високи перформанси, што на пример се 40% побрз од A9 што го користат iPhone 6s и iPhone 6s Plus.

Исто така, можевме да видиме како внатрешното складирање на iPhone 7 конечно направи чекор напред и видовме како Apple ја снема верзијата од 16 GB за внатрешна меморија што толку многу корисници ја мразеа, за да ја објави својата нова уред во три различни верзии, 32, 128 и 256 GB.

Оние од Купертино исто така ја искористија можноста да оцрни ја верзијата на iPhone 16s од 6 GB, сега го нуди во две различни верзии, 32 и 128 GB.

Конечно момците од Тим Кук исто така сакаа да дадат плус на батеријата на iPhone 7 со зголемување на траењето на неговата батерија. Како што е официјално потврдено, траењето на батеријата е зголемено за два часа во споредба со претходната верзија на iPhone. Не е ништо извонредно, но и големо подобрување на батеријата не беше многу потребно бидејќи автономијата на iPhone 6s и iPhone 6s Plus беше веќе извонредна.

Цени

Цената на новиот iPhone 7 не се зголеми значително во споредба со цените со кои iPhone 6s дебитираше на пазарот, иако последниот бележи намалување на цената од Apple откако беше претставен неговиот нов предводник.

Следно го прегледуваме цените на iPhone 6s во верзиите што ги имаат оние на Купертино на пазарот;

 • iPhone 6s 16 GB: 659 евра
 • iPhone 6s 128 GB: 769 евра
 • iPhone 6s Plus 32GB: 769 евра
 • iPhone 6s Plus 128GB: 879 евра

Сега ви го покажуваме iPhone 7 цени, и во својата нормална верзија и во верзијата Плус;

 • iPhone 7 32GB; 769 евра
 • iPhone 7 128GB; 879 евра
 • iPhone 7 256GB; 989 евра
 • iPhone 7 Plus 32GB; 909 евра
 • iPhone 7 Plus 128GB; 1.019 евра
 • iPhone 7 Plus 256GB; 1.129 евра

Мислење слободно

iPhone 7

Разликите помеѓу новиот iPhone 7 и iPhone 6s би можеле да кажеме дека се минимални, иако овие мали разлики се повеќе од интересни за секој корисник. Промените во дизајнот, елиминирањето на антените и новите бои, како и зголемувањето на моќноста можат да бидат некои од главните моменти што ќе послужат да го убедат секој корисник дека купувањето на новиот iPhone може да биде повеќе од позитивно.

Друга работа ќе биде ако во моментов имате iPhone 6s, што го купивте пред само неколку месеци и за кој плативте огромна сума на евра. Промената на iPhone во овој момент можеби не е премногу интересна за многу корисници, иако сите ќе бидеме во искушение да издадеме црна боја на пијано iPhone 7 и покрај фактот што разликите со нашата се минимални.

Како редовен корисник на 6 GB iPhone 64s Plus, мислам дека Одам да ја чекам следната генерација на уреди на Apple и тоа е дека оние од Купертино не ме убедија колку да направам голема инвестиција во iPhone 7. Тоа ме чинеше многу работа, но јас веќе одлучив да чекам за iPhone 7s во кој Apple сигурно ќе вклучи одлични и интересни новости, за кои ќе вреди да се плати огромна сума пари што вредат уредите на компанијата на каснатото јаболко.

Што мислите за разликите помеѓу новиот iPhone 7 и iPhone 6s?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рафаело dijo

  Која физичка разлика постои помеѓу галаксијата s6 и s7, скоро ниту една