iPhone Edition или големата револуција што ја подготвува Apple

Јаболко

На 9 јануари 2007 година Стив sобс јавно и официјално го објави лансирањето на првиот iPhone во историјата, во неспоредлив амбиент како што е Macworld конференцијата & Expo по многу гласини и шпекулации. Тој мобилен уред што магазинот Тајм го сметаше за „Изум на годината“ се појави на пазарот на 29 јуни истата година. Сите го знаеме остатокот од приказната, но со развојот на. Може да се напише нова страница во Купертино iPhone Edition, до сега познат како iPhone X.

Факт е дека iPhone има 10 години од неговото пристигнување на пазарот и Apple не е подготвен да ја пропушти можноста да ја прослави оваа пресвртница и особено да го искористи тоа со лансирање на паметен телефон што може да направи револуција во пазарот на мобилни телефони ако конечно стане реалност.

IPhone Edition или iPhone X?

Веќе неколку месеци слушаме различни гласини за трет iPhone кој би ги придружувал iPhone 7s и iPhone 7s Plus, што како што велиме би ја одбележал десетгодишнината од пристигнувањето на првиот iPhone на пазарот. Како што е вообичаено, презентацијата на овие нови уреди ќе се одржи во септември, предвидливо во новиот „Епл парк“ лоциран во Купертино.

До пред неколку дена сите го знаевме овој нов iPhone како iPhone X, но најновите протекувања, објавени од престижните јапонски медиуми Mac Otakara, се чини дека конечно ќе се крсти како iPhone Editiom, следејќи ги стапките на Apple Watch Edition. Овој јапонски медиум има голема репутација, благодарение на многуте успеси во претходните прилики.

Apple од своја страна, и како што веќе претпоставивте, не потврди апсолутно ништо официјално во врска со овој нов мобилен уред и ние само ќе се ослободиме од сите сомнежи што сè уште ги имаме следниот септември кога ќе биде официјално претставено iPhone Edition.

Карактеристики и спецификации

iPhone

Многу се зборува за можните карактеристики и спецификации на новото iPhone Edition, но скоро сите гласини упатуваат на Премиум дизајн, со стаклени или керамички завршувања и OLED дисплеј, од кои во моментот не е многу јасно колкава ќе биде нејзината големина. Отпрвин се чинеше дека ова ќе биде 5.8 инчи, но сега се шушка дека конечно може да има само 5 инчиs.

Друга од највпечатливите карактеристики на овој нов iPhone ќе биде отсуството на рамки на предниот дел на терминалот, следејќи ги чекорите иницирани од Xiaomi со својот Xiaomi Mix. Во неколку дизајни што можевме да видиме е прикажан уред каде што екранот го зафаќа целиот преден дел, дури е и повеќе од можно да не го видиме Touch ID кој би се интегрирал во екранот, оставајќи го зад физичкото копче .

Некои гласини исто така го сугерираат тоа Apple би работела на интеграција на Touch Bar, слична на онаа што ја видовме во новиот MacBookИако ова изгледа донекаде неверојатно, не треба да исклучуваме во ниту еден момент бидејќи станува збор за Епл, компанија способна за што било.

Која ќе биде цената на новото издание на iPhone?

Во моментов iPhone Edition е мобилен уред, кој се чини дека е официјално претставен следниот септември, за да ја прослави десетгодишнината од лансирањето на првиот iPhone. Ние не знаеме практично ништо за останатите и сè што знаеме е преку гласини и протекување. Се разбира, не знаеме никакви детали за нејзината цена, иако сè укажува на тоа Неговата цена може да биде далеку над 1.000 долари, дури и да се приближи до 2.000 долари, што е висока цена за секој корисник.

Оваа сума воопшто не изненадува и е дека цената на iPhone 7 Плус 256 GB веќе надмина 1.000 долари или евра за промена. IPhone Edition ќе биде луксузно издание на терминалот Apple, натоварено со одлични и интересни нови карактеристики, но се плашиме дека нема да биде достапно за ниту еден корисник. И дали многу малку корисници можат да си дозволат да потрошат далеку над 1.000 евра или долари на мобилен уред, што за помалку од 365 дена би можело да биде застарено или застарено со лансирање на нов iPhone од Apple.

Мислење слободно; не ни треба iPhone Edition

Долго време сум редовен корисник на iPhone, иако не е од оние што со секое обновување што го лансира Apple на пазарот, тој е лансиран да го стекне без да размислува за ништо друго. Компанијата што ја води Тимн Кук треба да воведе подобрувања во нивните мобилни уреди што ги прават попривлечни, но без сомнение и според многу лично мислење не ни треба iPhone Edition, натоварено со новости и интересни подобрувања и со висока цена.

Наводно во месец септември ќе присуствуваме на официјалното претставување на новите iPhone 7s и iPhone 7s Plus, што ќе биде едноставно обновување на сегашните iPhone 7 и iPhone 7 Plus. Вистинските вести ќе дојдат од раката на iPhone Edition, чија цена ќе лиши многу корисници да можат да ја набават. Покрај тоа, некои гласини сугерираат дека тоа би можело да биде ограничено издание што ќе ги оддалечи подобрувањата од многумина што би сакале да ги испробаат или да ги видат на „нормален“ iPhone.

Ова е само мое мислење и сега дојде време да одговорите на некои прашања; Што очекувате од новото издание на iPhone што се чини дека Apple се подготвува официјално да го претстави следниот септември?Што мислите, каква треба да биде цената на овој нов iPhone? И дали мислите дека оние на Купертино треба да лансираат единствен iPhone следниот септември? Кажете ни го вашиот одговор на сите овие прашања во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи каде што сме присутни и желни да разговараме со вас за оваа и за многу други теми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.