IPhone X ќе го има првиот шесто-јадрен процесор на Apple, A11 Fusion

Новите карактеристики го открија iPhone8 со iOS 11 GM

Ние сме нешто повеќе од 24 часа пред новите предводници на Apple конечно да ја видат светлината на денот. И иако многу корисници и медиуми (или) обрнуваат посебно внимание на XNUMX-годишнината iPhone или iPhone X и неговиот нов екран без скоро никакви рамки или функцијата Face ID, компанијата исто така ќе претстави што ќе биде неговиот прв шест-јадрен процесор.

Според информациите откриени од самиот ГМ-код iOS 11, iPhone X ќе се напојува од процесорот A11 Fusion, првиот чип на компанијата Купертино кој ќе биде интегриран од две јадра со високи перформанси и четири енергетски ефикасни јадра. Со други зборови, вашиот прв хекса-јадрен чип.

iPhone X: 6 јадра подобри од 4

Веќе некое време, индустријата за мобилни телефони се концентрира на двојни и четири јадрени процесори, и се чинеше дека следниот чекор ќе биде осум-јадрениот процесор, но шесте основни конфигурации го презедоа водството и ова му овозможи на Apple да се оди напред со создавање помоќен и поефикасен комерцијален процесор.

Протекување на податоци iPhone 8 iOS 11 GM

Врз основа на кодот iOS 11, процесорот A11 Fusion ќе има 2 + 4 конфигурација. Така, според оваа конфигурација, две јадра ќе бидат посветени на големи оптоварувања, додека другите четири јадра ќе помогнат да се продолжи траењето на батеријата со помалку интензивни задачи. Apple дури и додели име на секоја од овие јадра: Мистрал се вика високи перформанси, додека јадрото кое е енергетски ефикасно е повикано монсуните.

Сепак, најважниот сега не е името на овие процесори, па дури ни нивното сопствено постоење само по себе, туку како тие работат и сами и заедно. Така, по презентацијата на новиот iPhone X, ќе биде особено интересно да се анализираат резултатите од тестовите за изведба, брзината и другите што обично се вршат на нови уреди и проверете како работат овие шест јадра на A11 Fusion заедно и одделно, во зависност од оптоварувањето на системот и статусот на батеријата.

Од друга страна, сепак не е јасно дали овој хекса-јадрен процесор A11 Fusion ќе биде ексклузивен само за iPhone X само, или ако тие исто така ќе бидат интегрирани во iPhone 8 и 8 Plus. Во случај да биде ексклузивен за 8-годишниот iPhone, тогаш новите iPhone 8 и iPhone 7 Plus може да останат со ист процесор како и сегашните iPhone 7 и 10 Plus, четири-јадрениот чип AXNUMX Fusion кој интегрира две јадра на високи перформанси „Ураган“ и две енергетски ефикасни јадра „Зефир“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.