iPhone 8, iOS 11 GM и сè што знаеме пред презентацијата на 12 септември

Следниот вторник, на 12 септември, се одржува една од најочекуваните презентации во годината: доаѓањето на нови iPhone-и. Исто така, не само поради новата опрема, туку затоа што Главниот момент ќе се одржи во новиот „Епл парк“. Со други зборови, се чини дека сè ветува совршена вечер: нова опрема официјално презентирање на новите канцеларии на Купертино. Сепак, како и обично, пред секоја голема презентација, гласините и протекувањето се по ред на денот. Сега, можеби поради надзор од страна на Apple и објавување на претфиналната верзија на iOS 11 (iOS 11 Златен мајстор), можно е скоро да се потврдат некои од податоците што се разгледуваа пред неколку недели.

Со објавувањето на iOS 11 GM добивме многу информации. И не само за новиот iPhone - да, очигледно ќе има неколку модели што се претставени - но на одликите, новата опрема што доаѓа во екосистемот на Apple и многу повеќе. Weе ги разгледаме пред овој следниот 12 септември?

Протекување на податоци iPhone 8 iOS 11 GM

iPhone 8, iPhone 8 Plus и iPhone X, новите „паметни телефони“

Ние нема да го негираме тоа: протагонисти на овој Главен ќе биде новиот iPhone. И, тоа е дека оваа 2017 година се слават првите 10 години од лансирањето на нејзината прва верзија.

Како што е познато, iPhone 7 нема да има „S“ верзија, но оние на Купертино одлучија обложувајте се на iPhone 8, iPhone 8 Plus и специјална верзија под името iPhone X.

Овие податоци се познати под изворниот код на iOS 11 ГМ, иако секако нема да имаме повеќе детали. Секако, ако не продолжиме со iPhone 7 во каталогот, тоа ќе биде заради промена на дизајнот и дека е под ново нумерирање: стакло назад? Нов распоред на камерата?

Новите карактеристики го открија iPhone8 со iOS 11 GM

AMOLED екран, True Tone и Face ID

Продолжуваме со деталите за новите iPhone-и. И очигледно копчето за почеток исчезнува, и затоа некои од неговите функции ќе бидат изменети. На пример: од Touch ID ќе одиме на Face ID. Ова значи дека за да го отклучиме терминалот ќе мора да направиме скенирање на лицето и тоа да биде во 3Д. Да се ​​биде во можност да го отклучите терминалот со фотографија, не би било можно со овој метод; самиот iPhone ќе побара од корисникот да ја помести главата.

исто така, променете го начинот на кој ќе се повикаме на Siri или некои повеќе проширени функции во последните месеци како што е Apple Pay. Како што коментираат на социјалните мрежи, за да се повикаме на Сири, мора да го користиме страничното копче и да го држиме притиснато, додека работиме со Apple Pay, мора да кликнеме двапати.

На сличен начин, очигледно е потврдено - секогаш зборувајќи за податоците собрани во верзијата iOS 11 GM - дека предниот панел на iPhone X целосно ќе го окупира целиот дизајн. Што повеќе, ова ќе биде од типот AMOLED и со технологија True Tone (истиот што го користи iPad Pro). Со оваа технологија рамнотежата на белото ќе се прилагоди автоматски во зависност од амбиенталното светло. Во IPhone 8 и iPhone 8 Plus ќе зборуваме за ЛЦД-панели.

нови анимации iOS 11 ГМ

Нови подобрувања на емотикони и камери

Во меѓувреме, друго од откритијата се таканаречените „Анимаџи“. Овие животински емотикони ќе бидат анимирани. Покрај тоа, тие ќе го пресоздадат расположението на корисникот благодарение на препознавањето на лицето. Така, гледате како ја практикувате вашата најдобра насмевка.

Конечно, камерата ќе донесе и подобрувања. Друга карактеристика што се чини дека е присутна во оваа верзија пред iOS 11 е подобрување на режимот на портрет. Ова беше претставено на iPhone 7 Plus. Очигледно ќе има нови ефекти што треба да се применат на фаќањата. Покрај тоа, снимањето видео може да биде 1080p (Full HD) на 240 fps или 4k резолуција на 60 fps.

Нови Airpods, но со мали подобрувања

Очигледно, новиот iPhone нема да биде единствениот присутен за време на настанот на 12 септември. Е има и а Подобрена верзија на безжичните слушалки познати како Airpods. Ништо не можеше да се знае; Се повикува само на верзијата 1.2, а не на тековната верзија 1.1.

Apple Watch со LTE претставен на iOS 11 GM

Нов Apple Watch со LTE: виртуелната SIM е вашиот можен ресурс

Веќе рековме дека Apple ќе работи на а нова верзија на паметен часовник дека продава. И се чини во iOS 11 се дадени совети за ГМ за модел со LTE технологија внатре. Ова ќе му даде поголема слобода на користење и новите сопственици ќе дојдат до нејзино можно купување.

Како што беше дискутирано во 9to5mac, новата верзија на Apple Watch ќе има капацитет да користи телефонски број. Но, наместо тоа, не би прибегнал кон физичка СИМ-картичка ќе зависи од виртуелна СИМ-картичка. Ова ќе го има истиот телефонски број како iPhone и ќе му овозможи на телефонот да се оддалечи за да продолжи да користи повици, итн.

Секако исто така Се очекуваат нови новости на паметниот звучник HomePod и можниот Apple TV со 4K можности. Но, ништо не е видено за ова во најновата бета верзија на iOS 11.

Каде да го следат Apple Keynote?

Во живо, можете да го следите главниот збор на Apple преку www.actualidadiphone.com, бидејќи ние ќе ве информираме со покривање на особено во социјалните мрежи и со новостите што ги објавуваме. Знаете, закажавте состанок во Актуалидад Ајфон на 12 септември во 19:00 часот по шпанско време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.