Koogeek Smart Dimmer, го разгледавме овој прекинувач што е компатибилен HomeKit за да го направите вашиот дом паметен

Се повеќе сме навикнати да примаме технологија во домот со раширени раце, се разбира зборуваме за домашна автоматизација, за овие видови производи компатибилни со HomeKit, Алекса и секој менаџер за паметни домашни производи. Денес имаме во наши производи производ од една од најпопуларните фирми, Кугик.

Toе разговараме за Koogek Smart Dimmer, прекинувач за нашата куќа што ќе ни овозможи да го направиме буквално она што го сакаме со осветлувањето, од избор на осветленост до нејзино програмирање и договарање од мобилниот телефон. Останете со нас и откријте ги сите детали за овој чуден производ.

Технички карактеристики: Најдоброто во тој опсег на цени

Имаме минималистичка бела рамка, како што обично карактеризира Кугик, која во целост тежи само 111 грама. Димензиите на производот се доста важни, сепак, јас го земам здраво за готово од она што успеав да потврдам дека се соочуваме со стандарден прекинувач. Имаме 8,5 х 8,5 х 4,2 сантиметри, сосема е добро ако ја земеме предвид технологијата што ја сместуваПод ова сакам да кажам дека на пример, тој е потенок од класичниот прекинувач што претходно го ставив во својата позиција.

Има влез од 220-240V и 50 Hz, додека товарот што се испраќа до сијалицата, Ако имаме производи како што се затемнети светилки, тоа ќе варира помеѓу 5 и 200 W. Но, она што навистина го прави интересно е тоа што има Wi-Fi, тука го имаме првото ограничување, имаме 2.4Ghz антена (802.11 b / g / n) за поврзување. Од друга страна, уживаме во компатибилност и со HomeKit на Apple и со Android преку сопствената верзија за управување со домот, апликацијата Koogeek која е искрено доста успешна.

Сè што можеме да направиме со овој прекинувач Koogeek

Прекинувачот со кој се соочуваме е способен за многу работи. Откако успеавме целосно да го инсталираме, ќе можеме да избереме степен на осветлување што ни го нуди сијалицата, со едноставна стандардна LED сијалица ќе можеме да управуваме со нејзината осветленост и од апликацијата и преку самиот прекинувач. Има два степени на пулсација, светлината пулсира ќе ни овозможи физички да ја контролираме осветленоста на осветлувањето, додека силното притискање ќе го исклучи осветлувањето или ќе се вклучи целосно во зависност од нашите потреби.

Тогаш го имаме методот за кој е наменет. Можевме да уживаме во неговото управување преку HomeKit, виртуелниот асистентен систем на Apple ни овозможува да сториме сè што спомнавме претходно, но преку нашиот мобилен телефон. Со едноставна „еј Сири, осветли ја просторијата на 50% осветленост“, и магијата е готова, прекинувачот ќе ни овозможи да управуваме со сето ова, без воопшто да се грижиме за ваков клучен проблем, како што е фактот дека паметните сијалици се ќе се стопи, порано или подоцна, додека овој прекинувач ќе ни овозможи продолжена употреба без никакво грижење.

Инсталација и употреба: Едноставно е, но мора да знаете како да смените прекинувач

Инсталацијата не одзема премногу долго. Првото нешто е очигледно да се исклучи куќата од мрежата преку електричниот панел. Потоа шрафцигер во рака продолжуваме да го расклопуваме прекинувачот што сакаме да го замениме - треба да се напомене дека тој не се префрлува, односно треба да избереме просторија каде што има само еден прекинувач, освен ако не сакаме да направиме електричен попра- . Ние ги исклучуваме каблите од претходниот и Ние ги користиме шемите дадени од Koogeek во упатството за инсталирање на каблите.

Ние едноставно го ставаме, го конфигурираме системот преку апликацијата Koogeek или директно со HomeKit, имаме сè што е подготвено да одиме.

Мислење на уредникот

Нашето искуство со производот Koogeek е целосно задоволително, Сметам дека е многу поинтересно од сијалицата, бидејќи тоа е задоволително решение за сијалиците бидејќи тие имаат „рок на траење“ што во принцип нема да го трпиме со овој производ. Можете да го набавите на Амазон преку Не се пронајдени производи за само 46,99 евра, нешто повеќе од кој било дизајнерски прекинувач.

Паметен затемнувач на Koogeek
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
40 a 60
 • 80%

 • Паметен затемнувач на Koogeek
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Квалитет на функциите
  Уредник: 90%
 • компатибилност
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Перформанси
 • цена

Contras

 • Не се префрлува
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.