ПОСЛЕДНИ.ФМ. Како да креирате сметка за да откриете нова музика користејќи LASTFM

Last.fm е онлајн музичка станица која се прилагодува на вашите музички вкусови. Она што го прави Last.fm е анализа на музиката што ја слушате на вашиот плеер и пребарување песни поврзани со вашите музички вкусови. За да можете да го користите Last.fm, треба само да ја инсталирате програмата на вашиот компјутер и да отворите a бесплатна сметка. Ова ќе ви овозможи да слушате музика слична на она што вообичаено ја слушате и да водите евиденција за песни, исто така можете да запознаете корисници кои имаат слични музички вкусови како вашите, па дури и да го добиете кодот за да вметнете радио станица на вашиот блог или веб-страница.

Лого на last.fm

TСето горенаведено е потполно бесплатно, не мора да плаќате за да го преземете софтверот (програмата) или да го инсталирате или користите. Но, за корисниците кои се претплаќаат на Last.fmЗа месечна претплата, има низа дополнителни услуги, како што е можноста да ги репродуцирате вашите песни зачувани како омилени или да го слушате вашето персонализирано радио. Во секој случај, ние ќе се фокусираме на бесплатна верзија па ако сте заинтересирани да запознаете нови групи и пејачи, следете го ова мини упатство за чекор по чекор на LAST.FM.

1-ви) Првото нешто ќе биде да се регистрирате на страницата за да отворите бесплатна сметка, запомнете дека подоцна можете да се претплатите на платена сметка ако сакате, но ако не, можете да продолжите да ја користите вашата сметка бесплатно, иако со некои ограничувања. Оди до lastfm.ес да ја креирате вашата сметка на шпански јазик. Ти можеш преминете на друг јазик кликнување на стрелката што се појавува веднаш до знамето. Можете да изберете помеѓу германски, шпански, француски, италијански, полски, португалски, шведски, турски, руски, јапонски и кинески.

Last-fm на шпански

Кога ќе го изберете јазикот, кликнете на сребреното копче на кое пишува «Регистрирај се».

Пријавете се за Last.fm

2-ви) Сега ќе го имате пред вас екранот за регистрација наречен «Пријави се за Last.fm». Пополнете ги сите полиња и прочитајте ги Општите услови, доколку се согласувате со нив, проверете го полето „Ги прифаќам општите услови“, ако не се согласувате, нема да можете да ја креирате вашата сметка.

Регистрација на LastFM

Погледнете ја сликата погоре, покрај полето за општи услови имате уште едно поле до „Спорадичниот билтен за да ме информира“, проверете го ова поле ако сакате од време на време да добивате информативна е-пошта. Исто така, погледнете ја обележаната област до «Напиши ги двата збора», треба да ги напишеш двата збора што се појавуваат искривени на квадратот што се појавува на твојот прозорец. Ако наместо полето се појави зелен круг, нема да мора да пишувате ништо. Кога ќе завршите, кликнете на „Регистрирај се и креирај го својот профил“.

3-ви) Сега ќе дојдеш до прозорецот на Преземање на последниот.fm Кликнете на копчето «Преземи го Last.fm» и прозорецот ќе ја прошири својата големина надолу овозможувајќи ви да видите друго копче наречено «Преземи сега», проверете дали сте го избрале вашиот оперативен систем и потоа кликнете на копчето.

Бесплатно преземање на последниот FM

4-ви) Кога ќе ја преземете програмата, кликнете двапати на неа. На верзија Тековната Last.fm е 1.3.2 и преземената датотека се вика "Last.fm-1.3.2.13b.exe", ако видите само "Last.fm-1.3.2.13b" ништо не се случува, вашиот компјутер го чува скриени екстензии.

Извршна датотека Last.fm

5-ви) Откако ќе кликнете двапати на датотеката, ќе започне инсталацијата. Ова е крајно едноставно, едноставно се состои од кликнување на копчето «Следно>» додека не стигнете до прозорецот за Помош за конфигурација наречен «Најава» каде што ќе треба да ги внесете корисничкото име и лозинката што ги создадовте за време на регистрацијата во Lastfm.

Внесете корисничко име и лозинка во Last.fm

Ако не сакате да мора да го внесете вашиот име и лозинка секогаш кога ќе се отвориш Last.fm Проверете го полето до „Запомни ја мојата лозинка“. Ако ја инсталирате програмата на компјутер што го користат неколку луѓе, не е добра идеја да го изберете ова поле бидејќи секој може да пристапи до вашата сметка.

6-ви) Кликнете на «Следно>» повторно. Last.fm ќе ги бара музичките плеери што сте ги инсталирале на вашиот компјутер и ќе ги преземе приклучоците (додатоци за плеерите) потребни за програмата да работи правилно. Кликнете на «Следно>» и пронајдените играчи ќе се појават на екранот.

Приклучоци Last.fm за инсталирани плеери

Не се сите играчи компатибилни со Last.fm, на пример Aimp Classic Не е, сепак, друга причина да не се користи Aimp Classic. Во мојот случај, тој ги препозна Winamp и Windows Media Player. Кликнете на «Следно» »и во новиот прозорец кликнете на« Заврши ».

YИмаме инсталирано Last.fm на нашиот компјутер, сега напишете го името на групата или уметникот за да започнете и кликнете на «Слушај». Startе започнете да слушате песни поврзани со избраниот изведувач.

Сад на Last.fm

EВо мојот случај избрав „Саде“ кој е еден од моите омилени пејачи и програмата ќе ми ја покаже станицата на уметници слични на Сад.

Уметниците станицираат слично на стилот на Сад

BПа за сега ова е тоа, ако сакате можете да прочитате како да креирате блог со Last FM. Е продолжам да додавам прирачници во кои ќе видите што можете да направите со вашите нова сметка на Last.fm. Во меѓувреме, можете сами да истражите и да видите какви нови песни и бендови наоѓате. Се надевам дека ти се допаѓа Last.fm исто како мене, еве ти мојата корисничка страница на Last.fm за оние кои сакаат да ги споделат моите музички вкусови. Поздрав од лозов орев.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ianанпиер dijo

  Сакам да се создадам
  мојата музичка пошта

 2.   Лав dijo

  не знаете како да одите на last.fm ако е блокиран? знаете, како кога блокираат месинџери или hi5. Јас веќе се занимавав со прокси и ништо. обидете се да ја положите веќе инсталираната програма од мојот USB и да имате проблеми со волшебникот за конфигурација, не може да пристапи на Интернет. Јас би сакал да препорачате решение или некоја друга страница

 3.   Лав dijo

  Јас сега користам Deezer, но не е толку привлечно како минатата.fm. тоа е проблем.

 4.   Claudio dijo

  Јас сум сам овде во мојата тажна џунгла и се сеќавам

  плаќање казна за к ро човек што го убив

  секогаш мислејќи на мајка ми цел живот за мојата борба

  каков совет ми даде во главата никогаш не влегов

  Само се надевам дека од небото ме слуша и може да ми прости

  Јас бев човек кој имаше сè, но никогаш немав татко

  И имаше нешто што сакав да му кажам и тој не ме охрабри и молчев

  Месеците минуваа во ќелијата, еден ден пристигна еден човек

  Имав многу бела коса, а исто и јас

  Според она што го вели, тој бил во овој проклет затвор 24 години

  па дури и k тој имаше голема тага и голема болка во градите

  Во јануари беше попладне и мојот партнер ми пријде

  Ми рече дали сакаш да разговараме и седам покрај мене

  Ми рече кажи ми за твоите животни работи што ги имам во тебе

  Му реков дека имам добра мајка, но не ја познавав мајка ми

  и за дружење со лоши пријатели изгуби мојата кутра мајка

  Тој човек ми рече дека долго време имал жена

  кого го сакаше со душа во стомакот носеше негов син

  Излегол едно попладне да бара работа затоа што немал што да јаде

  но каде и да одеше никогаш немаше среќа, не знаеше што да прави

  од пред 24 години тој ја плаќа целата своја грешка

  секогаш размислувајќи за својата добра сакана и за својот мал син, кој не го знаеше

  Го прашав за неговата сакана како се вика и тој ми одговори дека ми го кажал целото име и ладна пот за моето трчање

  таа жена беше мајка ми и пред таткото бев јас

  ова е приказната што некому му се случува

  приказна за повредите што ми се случија

  Немав татко но имав мајка за која цел живот се борам

  akel k имаат мајка k секогаш се грижат за него и знаат да ценат

  затоа што денот k веќе го нема многу ќе недостасува, но ќе биде доцна

  приказна за повредите што ми се случија

  Немав татко но имав мајка за која цел живот се борам

  akel k имаат мајка k секогаш се грижат за него и знаат да ценат

  затоа што денот k веќе го нема многу ќе недостасува, но ќе биде доцна

 5.   Франциско dijo

  Бака е песна

  ох, ох, ох, не ох, не лажи, те молам, ти си единствениот од него, бидејќи го правам ова само затоа што го направив тоа што ми го рече мојот пријател, само јас го направив ова.
  слушај не лажам те молам пријателе те сакам охохох
  Оваа песна е за тебе, нели?

бул (точно)