LG Tone Free HBS-FN7: Активно откажување на бучавата и многу повеќе

Се враќаме на товарот со анализа на звучен производ, овој пат од јужнокорејската фирма LG кој неодамна ги пушти на пазарот своите најобични слушалки за „врв на опсегот“, оние што ги тестиравме долго време и за кои ќе разговараме долго со вас.

Откријте со нас LG Tone Free HBS-FN7, слушалки со футрола за дезинфекција, поништување на бучава и изненадувачки перформанси. Toе ви раскажеме за нашето целокупно искуство со овие слушалки кои во последно време дале толку многу да се зборува и каков е резултатот откако ја поминавме нашата табела за анализа.

Овој пат зборуваме за слушалки кои се на врвот на пирамидата на слушалките TWS со поништување на бучавата, како за функционалност, така и за цена. Тие се прилично слични на претходниот уред од самата LG, кој сè уште не поминал низ нашата табела за анализа, завршувањата во FN6 и кои имаат значително повеќе содржана цена од ова издание, бидејќи се наоѓаат на 99 евра, со очигледно отсуство на активно поништување на бучавата. Зборуваме во овој момент за LG Tone Free HBS-FN7 (во натамошниот текст LG FN7).

Материјали и дизајн

Марката се одлучи за „врвен“ дизајн и производство. Тоа е чувството што брзо го имаме во нашите први контакти со пакувањето и производот воопшто. Имаме тотално црна пластична конструкција за единицата што ја тестиравме и систем за во уши во однос на звучникот на слушалките, нешто што е суштинско кога зборуваме за уредите што имаат ANC (активна поништување на бучава за неговиот акроним на англиски јазик). Куќиштето за полнење е целосно кружно во иста боја споменато погоре. Сепак, можеме да ги набавиме во бело, ако сакаме, овие две бои се достапната палета.

 • Димензии на кутија: X x 54,5 54,5 27,6 mm
 • Димензии на слушалки: X x 16,2 32,7 26,8 mm

Куќиштето за полнење има ЛЕР кое ја идентификува работата на слушалките и однадвор нема споменување на марката, нешто curубопитно. Направен е од мат пластика, за разлика од самите слушалки, и доста добро се спротивставува на отпечатоците. Тој е компактен и совршено се вклопува во вашиот џеб, со USB-C на задниот дел од капакот и копче за синхронизација од левата страна.

На овој начин, имаме изненадувачки детали што слушалките испуштаат УВ светлина во слушалките за да ги елиминираат бактериите, системот UVnano на LG ветува намалување на бактериите за 99,9% со само 10 минути изложеност на вашиот систем. Сепак, потврдивме дека ова УВ осветлување не се одвива 10 минути, туку се одвива неколку секунди.

Технички карактеристики

Се соочуваме со слушалки кои имаат хипоалергични силиконски влошки и водоотпорност со сертификација IPX4, така што можеме да ги користиме од ден на ден во однос на обука или слаб дожд.

На ниво на поврзување имаме Bluetooth 5.0, како и можноста за поврзување и со Android и со iOS благодарение на апликацијата LG Tone Free што може да се преземе со скенирање на QR-кодот вклучен во полето. Во техничкиот дел LG обезбедува прилично малку технички податоци, па затоа треба да се фокусираме најмногу на сензациите дека тие нè оставаат во нивна сопствена употреба преку нашите тестови. Тие имаат два двојни микрофона, како и неколку алтернативи за активен поништување на бучавата (ANC) што можеме да го прилагодиме преку интеракција со слушалките преку неговиот панел за допир каде што можеме да пуштаме музика или да одговараме на повици.

Автономија и квалитет на звукот

Забележителен дел е можноста да се изврши покрај класичното полнење USB-C, безжично полнење со стандардно Qi само со поставување на традиционална основа за полнење. Што се однесува до батеријата, имаме 55 mAh за секоја слушалка и куќиште од 390 mAh. Фирмата ни ветува 7 часа за слушалки и уште 14 ако ја вклучиме кутијата за полнење. Нашите тестови добивме околу 5 часа 30 милиони автономија со активирано поништување на бучавата. Се разбира, вреди да се спомене тоа USB-C можеме да добиеме полнење од еден час употреба со приближно пет минути полнење.

 • Кодек: AAC / SBC

Што се однесува до звукот, LG уште еднаш се одлучи за обработка на дигитален сигнал на Meridian Audio, сепак, четирите режими на употреба што вашата апликација ни овозможува да ги прилагодиме, создаваат прилично квалитетен звук. Имаме добро обележан бас, но тоа не ги покрива гласовите. Немаме кодек Qualcomm aptX, но не забележавме премногу разлика со слушалките што ги имаат. Нашето искуство беше задоволително и во согласност со цената што ја плативме за производот, иако можеби не одговараше на ривалите како што е AirPods Pro (многу поскап).

Активно откажување на бучавата и мислење на уредникот

Фирмата ни ветува дека имаме три микрофони за откажување на бучавата, иако тие се однесуваат на двајца за разговори. Во овој поглед, слушалките добро реагираат на перформансите потребни за остварување телефонски повици. ИЗвукот поддржан од неговата двослојна дијафрагма го прави искуството доста добро со оглед на тоа што зборуваме за TWS слушалки во ушите. Значи, генерално, се чини дека наоѓаме прилично кружен производ.

LG Tone Free FN7 можете да го набавите од 178 година на вашата веб-страница или дури и по многу поконкурентна цена од 120 евра на Амазон.

Овие слушалки се истакнуваат многу повеќе во црна боја, со нешто потрезвен и елегантен дизајн, што би била бојата што ја препорачуваме. Се надеваме дека ви се допадна нашата анализа на LG Tone Free FN7 од јужнокорејската фирма и секако ве потсетуваме дека можете да ни оставите прашања во врска со тоа во полето за коментари. На ист начин, ве потсетуваме дека можете да се претплатите на нашиот YouTube канал каде оставаме многу интересна содржина што сигурно нема да сакате да ја пропуштите.

Без тон FN7
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
179 a 129
 • 80%

 • Без тон FN7
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 27 април 2021
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 75%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 75%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Сосема премиум материјали и дизајн
 • ANC и добра автономија
 • Апликација за придружба

Contras

 • Многу поедноставен гестурален систем
 • Прилагодлива цена
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.