LG G6 ќе вклучува нова технологија за дисипација на топлина

Батерии

Еден од проблемите што ги имаат крајните терминали е тоа што кога ќе почнат да се користат со одредени задачи што ги трошат сите системски ресурси, тие почнуваат да се прегреваат. Во овие студени месеци овој проблем останува скоро незабележан, но тоа е во лето кога скоро можеме да имаме врел компир во наши раце.

LG има идеја дека тоа не се случува во неговиот непосреден LG G6 што ќе биде претставен на MWC во Барселона и затоа во тек е ригорозно тестирање во батеријата со нова технологија заснована на мали бакарни цевки или цевки кои се одговорни за дисипирање на топлината и дека таа не се наоѓа во одредена точка на терминалот.

Оваа технологија, ако ја однесеме на други видови уреди, како што се компјутерите, е способна за намалете ја температурата помеѓу 6 и 10%. Дури ќе биде LG G6 првиот уред на оваа компанија што ги користи овие бакарни цевки како начин за дисипирање на топлината што може да ја земат важните компоненти на терминалот.

Сони воведе топлински цевки како начин за намалување на температурата на Xperia Z2, Мајкрософт направи нешто слично со својата Lumia 950XL и Samsung започнаа да користат ваков тип на цевки за дисипација во Galaxy S7 и S7 edge само минатата година. Смешната работа кај овие цевки е што тие беа и во белешката 7, иако тие не помогнаа многу за да се спречи неразјаснување на запалувањето.

Токму поради оваа причина, LG поминува низ ригорозни тестови за тестирање на батеријата за да бидете сигурни дека телефонот не се прегрее. Овие тестови се положени 15 проценти потопло отколку меѓународните стандарди за САД и Европа. Тоа е истата батерија што се тестира и кога се фрла тежок предмет од високо место.

LG G6 за кој учиме повеќе благодарение на овие видеа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.