LG G8X ThinQ: Новата врвна марка на марката

LG G8X ThinQ

LG нè остави со своите нови телефони од среден опсег на IFA 2019, за кои штотуку зборувавме. Иако не е единствената новина што ни ја претставува фирмата. И исто така го претставија својот нов врвен телефон LG G8X ThinQ. Овој модел беше скоро целосно протечен пред неколку недели и конечно е официјален на овој настан во Берлин.

LG G8X ThinQ го презема местото од G8 презентирани во февруари оваа година. Одржува одредени заеднички елементи со наведениот модел, иако во исто време вклучува одредени нови карактеристики. Покрај тоа, тој доаѓа со додаток за двоен екран, кој ви овозможува да имате двоен екран на телефонот.

Дизајнот останува без премногу промени, со изрез во форма на капка вода на вашиот екран. Сензорот за отпечатоци се наоѓа под екранот на уредот. Двоен фотоапарат нè чека одзади, што е изненадувачки, откако во февруари годинава имаше тројна камера во Г8.

Спецификации LG G8X ThinQ

LG G8X ThinQ е добар модел во рамките на високиот опсег од корејската марка. Тој е моќен, со добар процесор, има моментален дизајн и е многу избалансиран модел во однос на спецификациите. Покрај тоа, присуството на додаток за двоен екран јасно ги зголемува можностите за употреба, што го прави идеален модел кога играте игри, на пример. Ова се целосните спецификации на оваа висока класа:

Технички спецификации LG G8X ThinQ
Бренд LG
Модел G8X ThinQ
Платформа Андроид 9.0 пита
Екран 6.4-инчен OLED со Full HD + резолуција од 2340 x 1080 пиксели и HDR10
Процесор Qualcomm кученце 855
Графичкиот процесор Адрено 640
RAM меморија 6 GB
Внатрешно складирање 128 GB (може да се прошири до 128 GB со microSD картичка)
Задна камера 12 + 13 MP
Предна камера 32 пратеник
Conectividad Wi-Fi 802.11 b / g / n - Bluetooth 5.0 - GPS / AGPS / GLONASS - Двојна SIM - USB C 3.1 - FM радио
Други карактеристики Сензор за отпечатоци под екранот - NFC - IP68 сертификат - MIL-STD 810G воен отпор
Batería 4.000 mAh со брзо полнење 3.0 брзо
Димензии 159.3 x 75.8 x 8.4 мм
тежина 192 грамови

Едно од изненадувањата е употребата на двојна камера во овој случај. LG G8 што беше претставен во февруари користеше тројна камера, но за овој наследник компанијата се враќа на двојниот сензор, 12 + 13 MP во овој случај. Се напојува од сопствен софтвер на компанијата, со функции како што е AI Cam меѓу другите, покрај тоа што има и Google Lens. Од оваа камера на телефонот се очекуваат добри перформанси.

Додатокот за двоен екран се појавува кај LG G8X ThinQ, откако го виде на LG V50 во февруари оваа година. Тоа е додаток кој додава втор екран на телефонот, со исти мерења и со иста изрез како и оригиналот. Иако овој додаток е исто така ажуриран во споредба со оној што ни го оставија во февруари. Како што вториот екран е додаден однадвор од него, 2.1 инчи во големина. На овој начин, кога телефонот е затворен, можеме да го користиме како екран за известувања или да го видиме времето.

Цена и лансирање

LG G8X ThinQ

Компанијата не кажа ништо за лансирањето на овој LG G8X ThinQ, освен тоа ќе биде лансиран во четвртиот квартал од оваа година. Значи, мора да почекаме најмалку еден месец додека официјално не започне продажбата на оваа нова висока продавница во продавниците. Сигурно за неколку недели ќе има поконкретни податоци за тоа кога можете да го купите овој нов телефон. Додатокот за двоен екран во секој случај треба да се купи одделно.

Не се дадени ниту податоци за цената на телефонот. Значи, навистина мора да почекаме неколку недели за официјално да се објави LG G8X ThinQ во Европа. Тоа ќе биде многу интересен телефон, иако се плашиме дека ќе има прескапа цена, како што често се случува со телефоните на марката, што ќе ги ограничи неговите шанси за успех на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.