Meizu PRO 7: ако не ви е доволно од еден екран, земете два

официјално претставување на Meizu PRO 7

Азискиот Meizu го претстави својот нов high-end. Ако пред една година Meizu Pro 6 беше лансиран на пазарот, сега дојде редот на следниот број: Meizu Pro 7. Иако доаѓа во две верзии: една нормална и друга со презиме Плус. И во двата случаи се соочуваме со мобилен терминал од следната генерација, кој е посветен на такви модерни карактеристики како двојната камера. Или, интегрирај се втор екран за примање информации без да го активирате главниот екран.

Па тоа, Новите Meizu PRO 7 и Meizu PRO 7 Plus се две привлечни телефоните кои продолжуваат да се обложуваат на својот чуден систем на Flyme OS (врз основа на Андроид). И, се разбира, нудејќи впечатлив дизајн и во различни нијанси. Придружете ни се за сите новости што ги презентираат двата тима.

Двоен екран на Meizu PRO 7

HD екрани и поддршка назад

Како што веќе се случува во другите брендови, првиот меч од најважните каталози во овој сектор се карактеризира со тоа што има две големини на екранот. Во овој случај, Meizu PRO 7 може да се постигне во 5,2 инчи со Full HD резолуција и неговата Plus верзија што ја зголемува својата дијагонала на 5,7 инчи и Quad HD резолуција.

Во меѓувреме, во задниот дел ќе имате секундарен екран - веднаш под сензорите за двојна камера. Овој добива Големина од 1,9 инчи и користи технологија AMOLED. Една од главните причини за овој екран е да можете да ги читате дојдовните информации и помалку да го вклучувате главниот екран. Што е постигнато? Можеби заштеда на батерија.

Meizu PRO 7 со двојна камера

Двоен сензор на Sony и моќна предна камера за „селфи“

Како што веќе споменавме, двата Meizu PRO 7 имаат двоен заден сензор. Азиската компанија веќе вметна 386-мегапикселен Sony IMX12 сензор во минатогодишниот модел. Во овој случај, два од овие сензори на Sony се вклучени и во нормалната верзија и во верзијата „Плус“. Понатаму, едниот од нив ги собира сликите во боја, а другиот ќе го стори тоа во црно-бело. Се разбира, и во двата случаи имате можност да снимате 4K видеа и бавно движење.

Во однос на предната камера, Меизу ја знае важноста на автопортретите - попознат како самоили-. Уште повеќе, само треба да ги разгледате мрежите како Инстаграм и ќе видиме дека овој вид снимање е многу популарен. Оттука вклучениот сензор достигнува 16 мегапиксели со резолуција. Се разбира, може да се вклучите и во видео разговори.

Моќност во Meizu PRO 7

Следна генерација на енергија со многу RAM меморија

Ретко е да се види овој тип на мобилни телефони со процесори Snapdragon. Но, ова не значи дека чиповите што ги користат се од втор ред. Не многу помалку. Во овој случај, се користат два процесори потпишани од MediaTek, еден од најпопуларните производители на мобилни чипови. Во случајот на Meizu PRO 7 наоѓаме MediaTek Helio P25, додека кај Meizu PRO 7 Plus е интегриран новиот Helio X30. Двете поддржуваат телефони со двојна камера и обезбедуваат одлични перформанси во целина.

Од своја страна, количината на RAM меморија е исто така различна и во двата случаи. Секако, започнуваме од 4 GB во најмалиот модел и со 6 GB во верзијата phablet. Што се однесува до просторот за складирање, 64 GB е она што ќе го добиете во Meizu PRO 7 и можете да изберете помеѓу 64 или 128 GB во Meizu PRO 7 Plus.

Автономија за цел ден и со брзо полнење

Автономијата на терминалот ќе одреди дали е интересна за крајниот корисник или не. Тоа е, а. паметен телефон Може да биде многу моќно, но ако вашата батерија не трае цел ден на работа, има многу точки што треба да се заборават на главните излози. Ова не е случај со Meizu PRO 7. Во случај на најмалиот модел, неговата батерија има капацитет од 3.000 милиампери; Meixu PRO 7 Plus сè уште имаме малку повеќе капацитет: 3.500 милиампери. Накратко: ќе имате автономија цел ден на работа.

Исто така, во случај кога еден ден вашата активност е избезумена и батеријата не трае 24 часа, смирете се. Meizu размислувал и за овие случаи и додава стандард за брзо полнење со кој со само 30 минути вклучени во електричната мрежа ќе добиете 67% од вкупниот капацитет на терминалот.

задниот дел на Meizu PRO 7

Дополнителни уреди како читач на отпечатоци и врвен оперативен систем

Ако сте следбеник на марката, ќе знаете дека Meizu не се обложува на заебан Андроид. Компанијата има свој систем наречен Flyme OS. Сега, како и многу од овие алтернативни платформи, таа се заснова на Андроид. И во конкретниот случај се базира на верзијата Android 7.0 Nougat.

Конечно, ви кажуваме дека двата модели може да се најдат во различни нијанси: црна, црвена, златна и сребрена. Покрај тоа, за да го направите отклучувањето на терминалот побезбедно и побрзо, на задниот дел на двата телефони ќе го најдете веќе популарниот читач на отпечатоци. Цените што се сметаат се помеѓу 500 и 600 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро dijo

  Барам терминал за татко ми, тој веќе скрши двајца оваа година, тоа е катастрофа. Дали мислите дека ова ќе биде отпорно или подобро да се купи солиден Blackview BV8000 Pro тип? Ви благодарам

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Ако се дава на кршење телефони, подобро заштитен, ова изгледа деликатно.

 2.   Хуан Фко Пелаез dijo

  Не, подобро комбинирано