МИТ создава нов програмски јазик за Големите податоци

Код на МИТ

Еден од најголемите проблеми на компјутерите уште од неговото основање, и покрај фактот што денес не се зема предвид според кои програми, е управување со меморијата. Го кажувам горенаведеното бидејќи, како што е логично, не е исто што вашата програма бара информации во базата на податоци со илјада записи, без разлика колку табели се поврзани, дека треба да пристапите до базата на податоци со неколку табели што содржат неколку милиони записи секоја од нив.

Последново значи дека во денешно време треба да се направат високо оптимизирани пребарувања за да не траат премногу долго, што за возврат го прави корисничкото искуство страшно. Да се ​​обидеме да постигнеме поголема флуентност во овој вид пребарувања до бази на податоци од милиони и милиони записи од МИТ тој е создаден Млеко, нов програмски јазик кој, според тестовите, може да достигне четири пати поголема брзина со заеднички алгоритми.

Како што коментирате Владимир Киријански, Докторант по електротехника и компјутерски науки на МИТ:

Како да, секогаш кога сакате лажица житни култури, го отворате фрижидерот и картонот со млеко, истурете една лажица млеко, го затворате картонот и го враќате во фрижидер.

Принципот на локалитет игра важна улога во управувањето со повеќето денешни мемориски чипови. Ова во основа значи дека програмите мора да претпостават дека ќе им требаат други податоци складирани во различни мемориски закрпи кои, Со големи податоци, тоа не е секогаш случај. Да се ​​обиде да го реши овој проблем Млекото им овозможува на развивачите ефикасно управување со меморијата, особено во програмите што користат малку податоци, но тие се расфрлани.

Во програма развиена со Милк, кога на јадро му требаат некои податоци, наместо да го бара во главната меморија, таа се враќа на локално зачуваната адреса на објектот. На овој начин, системот троши само ресурси за пребарување на потребните податоци и кои можат ефикасно да се добијат. Според тестовите извршени од самиот МИТ, програмите напишани со млеко се обично до четири пати побрзо отколку оние развиени со други јазици.

Повеќе информации: компјутерски свет


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.