Motorola го претставува својот нов модел од средната класа, Moto X4

Официјално Motorola Moto X4

Motorola продолжува да лансира нови терминали на пазарот. Потсетиме дека северноамериканската компанија сега му припаѓа на јапонскиот Lenovo. Иако тој реши да ја задржи оваа нова поделба донекаде независна и да има своја подвижна поделба во која тие исто така додаваат нова опрема. Сега е ред на Моторола Мото X4.

Овој нов мобилен телефон влегува целосно во средниот опсег на секторот. Сега, како и секогаш со Motorola, тоа исто така ќе даде многу да се зборува. И дали е тоа Motorola Moto X4 исто така се обложува на отпорна шасија и двојна задна камера. Односно, следете го моменталниот тренд малку и скокнете на лентата за да добиете одреден удел на пазарот. Сега ќе видиме дали цената ја придружува и дали нејзините технички карактеристики се конзистентни.

Full HD дисплеј и IP68 сертифицирана шасија

Првото нешто што сакаме да ви го кажеме за овој нов Motorola Moto X4 е тоа неговиот екран дијагонално достигнува 5,2 инчи. Нема да биде една од најголемите опрема на пазарот, но тоа е дека на сите не им е потребен екран близу 6 инчи. Исто така, резолуцијата што ја достигнува е Full HD. Не е потребно да имате многу повеќе пиксели за да можете да уживате во квалитетна содржина на малите екрани, но знаејќи дека секторот се полни со QHD екрани, можеби е малку краток во овој поглед.

Од друга страна, шасијата на ова Motorola Moto X4 е отпорен на прашина и вода. Тој е сертифициран со IP68, така што можете да го потопите под вода на максимална длабочина од 1,5 метри за 30 минути. По овие бројки, производителот не е одговорен за дефект на опремата. Исто така, и за разлика од она што обично се случува кај другите модели, читачот на отпечатоци од прсти на овој Motorola Moto X4 се наоѓа на предната страна.

Motorola Moto X4 сребрена боја

Процесор со среден опсег Qualcomm и 3 GB RAM меморија

Што се однесува до чипот избран за напојување на компјутерот, Lenovo одлучи да интегрира чип од популарниот Qualcomm. Да бидеме поконкретни, одлучено е за Snapdragon 630, со 8 процесни јадра кои работат на фреквенција од 2,2 GHz. Овој чип е еден од оние што дојдоа оваа година 2017 година да го замени стариот Snapdragon 625. Затоа, подобро управување со ресурсите и компатибилен со побрза RAM меморија и нови LTE мрежи.

Во меѓувреме, во делот на RAM меморија откриваме дека Motorola Moto X4 опремува 3 GB. Не е највисоката фигура во моментот. Уште повеќе, можеби во чисто кинески алтернативи можете да најдете модели со поголема меморија. Но, вистина е дека со чист Андроид и овие 3 GB RAM меморија терминалот ќе работи многу агилно.

Од друга страна, просторот за складирање понуден од паметен телефон Motorola има a Капацитет од 32 GB, иако можете да користите MicroSD мемориски картички до 2 ТБ.

Motorola Moto X4 со двојна камера

Модерен фотоапарат: двоен сензор и моќна предна камера за „селфи“

За премиерата на оваа нова Motorola Moto X4 компанијата не размислуваше двапати. Тие се обложија директно на победничката формула: поставување на двоен сензор задна камера. Во овој случај ќе имаме еден со резолуција од 12 мегапиксели и друг со 8 мегапиксели. Вкупниот резултат останува да се види, но сигурно нема да остави никого непречен. И оваа камера Beе можете да снимате видеа и тоа ќе го стори со максимална резолуција од 4k на 30 fps.

Во меѓувреме, предната камера е моќна. А, тоа е дека правењето селфи е бесценето. Оттука, сензорот на оваа камера има Резолуција од 16 мегапиксел а тоа е придружено со блиц.

Врски и оперативен систем

Да се ​​продаде добро, на Motorola Moto X4 мора да биде ажуриран. И во делот за врска нема можни поплаки. Терминалот е компатибилен со 4G мрежите од најновата генерација. Исто така, има технологии како што се Bluetooth 5.0 (мала потрошувачка), брз WiFi и NFC (за плаќања и поврзување со компатибилна галантерија). Додека во физичка форма, ќе имаме 3,5 милиметарски аудио приклучок и USB-C приклучок за полнење или поврзување на надворешни периферни уреди.

Што се однесува до оперативниот систем, Андроид е апсолутен протагонист во целиот опсег на Motorola. Во овој конкретен случај ќе ја имате верзијата Андроид 7.1 Нугат. И, како што веќе ве предупредивме погоре: не доаѓа со прилагоден слој, тој е чист Андроид.

Заден Motorola Moto X4

Автономија и цена

Добриот мобилен телефон треба да понуди, барем, целодневна автономија без да мора да поминува низ приклучокот. Овој Motorola Moto X4 ќе. Неговата батерија има капацитет од 3.000 милиампери И запомнете дека го нема ниту најголемиот екран на пазарот. Покрај тоа, ако сте интензивен корисник и сте еден од оние кои ја „пијат“ батеријата за помалку од еден ден, тогаш Motorola Moto X4 ужива во брзо полнење што ќе ви овозможи да имате 6 часа дополнителна автономија со полнење од само 15 минути.

Конечно, Motorola Moto X4 ќе се најде во продажба овој септември на некои европски пазари; подоцна ќе пристигнат САД и Азија. Y нејзината продажна цена ќе биде 399 евра.

Повеќе информации: Моторола


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.