MozBackup: Направете резервна копија за целата наша работа во Mozilla Firefox

резервна копија во Firefox

MozBackup е мала алатка што би можеле да ја користиме бесплатно и во секое време, со цел да направи резервна копија за сè што сме зачувале за време на работното време со Mozilla Firefox.

Претходно споменавме бесплатна алатка која имаше можност за извршување на слични задачи, што го имаше името на Бекап за прелистувач и тоа исто така нуди одлични резултати при изведување на резервна копија на сè што сме зачувале во Mozilla Firefox. Сега, MozBackup ни нуди неколку дополнителни функции, што е причина зошто решивме да го предложиме како уште една алтернатива.

Преземање, инсталирање и управување со MozBackup на Windows

MozBackup е достапен во моментот, само на Windows и мора да отидете на веб-страницата за преземање преку соодветната врска. Откако таму ќе можете да забележите присуство на две различни верзии за преземање, бидејќи овие:

  • Верзија на MozBackup за инсталирање на Windows.
  • MozBackup да работи како преносна апликација.

Изборот на која било од верзиите ќе зависи првенствено од видот на операцијата што сакате да ја извршите со MozBackup на Windows, иако дn двата случаи ќе имаат ист вид на ефективност при правење резервна копија на Mozilla Firefox.

По инсталирањето на алатката и кога ќе ја стартуваме волшебникот за поставување ќе се активира автоматски и употреба. Првиот екран ќе биде оној што ќе побара да се изврши акција и може да биде оној што ќе ни овозможи:

  1. Направете резервна копија на нашиот хард диск.
  2. Вратете резервна копија што ја направивме претходно.

Moz Backup 01

На дното ќе се покаже верзијата на Mozilla Firefox што ја инсталиравме на Windows, треба да го избереме за да ја започнеме нашата задача. Можете исто така да се восхитувате на дополнителна опција што се однесува на можноста за правење резервна копија на преносни апликации, опција што не е наш интерес во моментот.

Кога ќе продолжиме со волшебникот (со избирање на копчето «следно») ќе најдеме прозорец каде сите тие профили ќе бидат присутни што го создадовме во Mozilla Firefox за да работиме. Ако не создадовте дополнителни, ќе го најдете само „стандардниот“. Ако сè уште имате зачуван профил на вашиот хард диск (од претходната инсталација), тогаш можете да го користите копчето што вели „Преносно“, со што ќе се отвори прозорец за пребарување датотеки за да можеме да ја лоцираме страницата каде што е присутен наведениот профил.

Moz Backup 02

На дното на истиот овој прозорец има опција што ќе ни овозможи направете резервна копија на одредено место на нашиот хард диск. Кога ќе продолжиме кон следниот прозорец, MozBackup ќе нè праша дали сакаме да ја направиме оваа резервна копија е заштитена со лозинка. Ако го избереме копчето „да“, веднаш ќе се појави нов скокачки прозорец каде што ќе треба да ја напишеме лозинката што сакаме да ја заштитиме нашата генерирана датотека.

Moz Backup 03

Откако ќе продолжиме кон следниот прозорец, ќе ни бидат прикажани преку неколку полиња, сите функции (што ги користевме во нашата работа со Firefox) дека сакаме да бидеме интегрирани во оваа резервна копија. Ако сакаме, можеме да ја избереме секоја од овие опции преку нивните полиња, иако, ако поради некоја причина не сакаме да ја чуваме историјата, наставките или лозинките, тогаш би можеле да го игнорираме нивниот избор.

Moz Backup 04

Процесот на резервна копија на сè што нашата работа претстави во Mozilla Firefox ќе започне токму во тој момент, нешто што нема да трае повеќе од околу пет секунди.

MozBackup ни нуди можност за заштити ја нашата резервна копија со лозинка, нешто што наместо тоа, алатката што ја предложивме во некое друго време не ни ја понуди. Покрај ова, Backup-от на прелистувачот во своето најново ажурирање обично има одреден број на дефекти, нешто што многу корисници го забележаа кога сакаа да ги вратат сите информации од претходно направената резервна копија. Како и да е, веќе имате две алтернативи за да можете да ја извршите оваа задача во прелистувачот Mozilla Firefox.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.