Нетфликс, Амазон и ХБО ги чинат номинациите за Златен глобус

Телевизијата како што знаевме дека умира. Многу луѓе сè повеќе ја напуштаат содржината според временските слотови и го користат само стандардниот телевизиски пренос за одредена содржина во живо или за да гледаат спортски настани. Од друга страна, производството на содржина на барање цвета, и тоа е тоа не помалку од 70% од номинациите за Златните глобуси ги земаат сериите Нетфликс, Амазон и ХБО. Повеќе од заслужено признание за содржината на барање, особено сега кога HBO ја научи лекцијата и почнува да ја нуди својата содржина во земји како Шпанија. Во случај да се сомневате по нашата споредба помеѓу Нетфликс и ХБО.

Не можеа да пропуштат Westworldстранец нешта во списокот на номинирани за најдобра драмска серија, и не е единствената, а во оваа категорија на пример, ние само најдовме Ова сме ние од NBC како серија што не се емитува на услуга за содржина на барање како HBO или Netflix. Продолжува вака, сè додека, како што рековме, седум од десет места на Златните глобуси помеѓу Амазон, ХБО и Нетфликс. Не се сомневаме дека содржината на барање е иднина, и овие видови награди ни докажуваат како во право.

Во екот на најголемите блокбастери наоѓаме серии како Westworld, со необичен кастинг. Од друга страна, го наоѓаме Кристијан Слејтер како номиниран за најдобар спореден актер за Г-дин робот, и дали улогата на луда го прави тоа толку добро што се чини, исто како што Лена Хеди се појави како номинирана за најдобра споредна актерка за juego de ТроновиНа кратко, овие продукции се сè поквалитетни и јавноста реагира, сериите се веќе важен дел од нашите животи.

Номинации за Златен глобус

Серии

Најдобар филм, мјузикл или комедија:

 • La La земјиште
 • Deadpool
 • 20thени од XNUMX век
 • Пејте улица
 • Флоренс Фостер Џенкинс

Најдобар драмски филм:

 • бонсек Ridge
 • Пекол или висока вода
 • Лав
 • Манчестер од страна на морето
 • месечината

Најдобар филмски режисер:

 • Мел Гибсон (Hacksaw Ridge)
 • Том Форд (ноќни животни)
 • Бери enенкинс (Месечината)
 • Кенет Лонерган (Манчестер покрај морето)
 • Дамиен Шазел (Ла Ла Ленд)

Најдобра актерка во драма:

 • Кејси Афлек (Манчестер покрај море)
 • Elоел Еџертон (ovingубовен)
 • Ендру Гарфилд (Hacksaw Ridge)
 • Виго Мортенсен (капетан фантастичен)
 • Дензел Вашингтон (Огради)

Најдобра актерка во драма:

 • Ејми Адамс (пристигнување)
 • Essесика Честејн (Мис Слоун)
 • Изабел Хаперт (Ел)
 • Рут Нега (Lубов)
 • Натали Портман (Jackеки)

Најдобар актер во мјузикл или комедија:

 • Колин Фарел (Омар)
 • Рајан Гослинг (Ла Ла Ленд)
 • Хју Грант (Фиренца Фостер enенкинс)
 • Ahона Хил (воени кучиња)
 • Рајан Рејнолдс (Дедпул)

Најдобра актерка во мјузикл или комедија:

 • Анет Бенинг (жени од 20 век)
 • Лили Колинс (правила не важат)
 • Хајли Штајнфелд (работ на седумнаесетмина)
 • Ема Стоун (Ла Ла Ленд)
 • Мерил Стрип (Флоренс Фостер enенкинс)

Најдобра споредна машка улога:

 • Махершала Али (Месечината)
 • Ffеф Бриџис (Команчарија)
 • Симон Хелберг (Фиренца Фостер enенкинс)
 • Дев Пател (Лав)
 • Арон Тејлор-Johnонсон (ноќни животни)

Најдобра споредна женска улога: 

 • Виола Дејвис (Огради)
 • Наоми Харис (Месечината)
 • Никол Кидман (Лав)
 • Октавија Спенсер (скриени фигури)
 • Мишел Вилијамс (крајбрежје на Манчестер)

Најдобро сценарио:

 • Ла Ла Ленд (Дамиен Шазел)
 • Ноќни животни (Том Форд)
 • Месечината (Бери enенкинс)
 • Манчестер покрај море (Кенет Лонерган)
 • Команчарија (Тејлор Шеридан)

Најдобра оригинална песна:

 • Не можам да го запрам чувството '(тролови)
 • Град на вездите (Ла Ла Ленд)
 • Вера (Пеј!)
 • Злато (злато)
 • Колку далеку ќе одам (Вајана)

Најдобра саундтрак:

 • Месечината (Николас Брител)
 • Ла Ла Ленд (Justастин Хурвиц)
 • Пристигнување (Јохан Јохансон)
 • Лав (Дастин О Халоран и Хаушка)
 • Скриени фигури (Ханс Цимер, Фарел Вилијамс и Бенјамин Волфиш)

Најдобар анимиран филм:

 • Кубо и двата волшебни жици
 • Vaiana
 • Zивот од тиквички
 • Пее!
 • Zootopia

Најдобар филм за странски јазик:

 • Божествена
 • Elle
 • Неруда
 • Патникот
 • Тони Ердман

Најдобра актерка во драма:

 • Рами Малек (г. Робот)
 • Боб Оденкирк (Подобро јавете се на Саул)
 • Метју Рис (Американците)
 • Лиев Шрајбер (Реј Донован)
 • Били Боб Торнтон (Голијат)

Најдобра актерка во драма:

 • Кајтриона Балфе (Оутлендер)
 • Клер Фој (Круната)
 • Кери Расел (Американците)
 • Винона Рајдер (Stranger Things)
 • Еван Рејчел Вуд (Westworld)

Најдобар актер во мјузикл или комедија:

 • Гаел Гарсија Бернал (Моцарт во џунглата)
 • Ентони Андерсон (црно-иш)
 • Доналд Гловер (Атланта)
 • Ник Нолте (Гробници)
 • Ffефри Тамбор (Транспарентен)

Најдобра актерка во мјузикл или комедија:

 • Inaина Родригез (Јане Богородица)
 • Рејчел Блум (Луда поранешна девојка)
 • Iaулија Луис-Драјфус (Veep)
 • Сара essесика Паркер (Развод)
 • Елис Рос (црно-иш)
 • Иса Рае (несигурен)

Најдобра минисерија или ТВ-филм:

 • Американски криминал
 • Комодерот
 • Ноќен менаџер
 • Ноќ на
 • Народот v. Ој Симпсон

Најдобра актерка во ограничена серија или ТВ-филм:

 • Риз Ахмед (Ноќта на)
 • Брајан Кренстон (целиот пат)
 • Том Хидлстон (Ноќен менаџер)
 • Tон Туртуро (Ноќта на)
 • Кортни Б. Венс (Луѓето против О.Ј. Симпсон)

Најдобра актерка во минисерија или ТВ-филм:

 • Фелисити Хафман (американски криминал)
 • Рајли Киуг (Искуство за девојката)
 • Сара Полсон (Луѓето против О.Ј. Симпсон)
 • Шарлот Рамплинг (шпион во Лондон)
 • Кери Вашингтон (потврда)

Најдобра споредна машка улога:

 • Стерлинг К. Браун (Луѓето против О.Ј. Симпсон)
 • Хју Лори (Ноќен менаџер)
 • Lон Литгоу (Круната)
 • Кристијан Слејтер (г. Робот)
 • Johnон Траволта (Луѓето против О.Ј. Симпсон)

Најдобра споредна женска улога:

 • Оливија Колман (Ноќен менаџер)
 • Лена Хеди (Игра на тронови)
 • Криси Мец (Ова сме ние)
 • Менди Мур (Ова сме ние)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)