Qditor: Уредувач на видеа за Windows, Android и iOS

Qditor 01

Многу луѓе се прашуваат зошто некаква апликација што може да ни помогне уредувајте видеа професионално на мобилни уреди, необјаснива ситуација што никој не може да ја разбере ако новата генерација од нив, веќе вклучува ултра моќни процесори и значителна количина RAM меморија.

Можеби објаснувањето се наоѓа во големината на екранот што може да ја има таблетот (Android или iPad), затоа што можат да имаат поголема слобода на работа секогаш е потребен поголем екран, како оној што го нудат персоналните компјутери. Најдовме интересна апликација што можете да ја користите на Виндоус (под начинот на плаќање) и на мобилните уреди Андроид или iOS, а оваа е една од најдобрите бидејќи нејзината верзија е потполно бесплатна.

Како да го користите Qditor во својата верзија за Windows

Како што споменавме во претходниот пасус, оваа апликација за уредување видеа наречена „Qditor“ е претставена под два различни модалитета, односно оној што можете инсталирајте на вашиот персонален компјутер Виндоус и друга наместо тоа што можете да ја користите на мобилни уреди со компатибилен оперативен систем. Говорејќи пред сè за верзијата за Виндоус, можеби ова е најкомплетната алтернатива што ја најдовме, а има прилично ефтина вредност во однос на другите апликации кои ја имаат истата функционалност и доаѓаат од важни фирми (како Adobe Premiere o Final Cut) Цената што ќе треба да ја платите за лиценца за користење на оваа алатка е приближно 20 американски долари според нејзината официјална страница.

Предностите на користењето на оваа верзија се повеќекратни, може да се споменат во прв степендо пријателскиот интерфејс што го има. Ако веќе сте користеле некоја друга апликација за уредување видеа (како оние што ги споменавме погоре), оваа алатка сигурно ќе ви се допадне, бидејќи со неа совршено добро ќе ги распоредите полињата каде што ќе се наоѓаат работните материјали.

Qditor 02

Во горниот дел имате два совршено добро распоредени региони, оној од левата страна каде ќе бидат нашите фотографии, видеа, аудио датотеки (звук во заднина, музика, соопштенија, звучни ефекти и многу повеќе) меѓу неколку други. Наместо кон десната страна, ќе имате преглед на кој било избор што сте го направиле во претходната област. Тука исто така имате можност за активирање на снимањето на вашиот уред, што може да биде камера со видео конференција или дигитален фотоапарат поврзан со уред кој е исто така инсталиран на персоналниот компјутер.

Qditor 03

На дното е местото каде што ќе се одвива целата акција, бидејќи неколку канали за уредување се совршено добро распоредени таму. Така, ќе мора да ги изберете тие елементи од горниот дел за да ги повлечете надолу за да ги лоцирате, на местото што им припаѓа. Таму можеш интегрираат различен број видеа, аудио, па дури и текстови како наслови. Според развивачот на „Qditor“, оваа апликација може да увезува и уредува видео датотеки со резолуција од 1080p.

Како работи Qditor на мобилни уреди

Ако имате мобилен уред со Android или iPad, имате среќа, затоа што инвеститорот одлучил понудете ја оваа алатка за уредување на видео потполно бесплатна за тие терминали. Тука, исто така, наоѓаме неколку предности што треба да ги искористиме, мора да бидеме јасни дека ќе има неколку ограничувања во неговите функции заради ресурсите што им се достапни на тимовите со помала големина од оние што ги нуди персонален компјутер.

Предностите на користењето уредник на видео на iPad или на таблет со Android се големи, бидејќи корисникот треба да започне да снима какво било видео со својот фотоапарат, а подоцна, да направи одреден број промени, нешто што може да вклучува намалување на видео, примена на некои ефекти, интеграција на наслови, звуци во позадина меѓу неколку други карактеристики. Кога видеото ќе заврши може лесно да се извезат на YouTube ако имаме канал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.