Quip сега е достапен за мобилни уреди со Android

потсмев за Андроид

Можеби ова име на Quip е малку познато за многу луѓе, што всушност се појавува колаборативен уредник на текст; развивачите на истите се важни карактери, бидејќи едниот од нив е EX CTO на Фејсбук (Брет Тејлор), додека другиот, креаторот на Google Apps Engine (Кевин Гибс), кој првично се обложуваат на овој предлог како веб-апликација.

Поради одличниот прием што го доби Прекини Од своето основање како веб-апликација, програмерите проценуваа дека сега ќе мора да биде поопиплива алатка, па затоа е предложена нејзината прва ревизија (во оваа смисла) за мобилни телефони и таблети со Android, без да ја напушти својата верзија на Интернет, како Прекини е сè уште достапен да се користи како веб апликација компатибилна со Windows, Linux или Mac. Вреди да се спомене дека компатибилноста на Прекини оди од Android 4.0 наваму.

Добивање поттик од Google Play

Па, оттогаш Прекини Предложена е како апликација за Android, можеме да ја преземеме директно од продавницата на Google Play, ситуација што мора да се направи со помош на Wi-Fi конекција поради тежината од 43 MB (приближно) со која ја има оваа алатка; и процесот на преземање и инсталацијата и извршувањето во првите чекори до Прекини Themе ги опишеме подолу:

 • Започнете го нашиот оперативен систем Андроид.
 • Влезете во продавницата на Google Play.

Потчук 01

 • Користете ја малата лупа за пребарување Прекини во околината на продавницата.

Потчук 02

 • Кликнете на копчето Инсталирај и почекајте да заврши процесот.

Потчук 04

 • Сега кликнуваме на опцијата «Отворете»Да трчам до Прекини токму од ова место.

Потчук 05

 • Веднаш ќе скокнеме на екранот за добредојде на Прекини.
 • Прекини ќе побара од нас да ја поврземе апликацијата со нашата сметка на Google (може да асоцираме на која било друга што сакаме).

Потчук 06

 • «Дозволи пристап" побарано од страна Прекини.

Потчук 07

Со овие едноставни чекори што ги предложивме, и преземањето и инсталацијата и извршувањето на првите чекори во Прекини тие требаше да бидат ефикасно спроведени. Веднаш ќе скокнеме на друг прозорец каде што веќе може да работиме на стари документи или на нов. Вреди да се спомене дека Прекини Сè уште има одредени екрани (особено во нејзиното добредојде) кои сугерираат ексклузивна употреба на мобилен телефон, поради фактот што во таблет не се во согласност со автоматската ротација.

Препознавање на интерфејсот Прекини

Надвор од можноста да се научи како да се дојде до работа ПрекиниМожеби најважната цел на сите е да се препознае секој од елементите што се дел од интерфејсот на оваа апликација за Android. На овој начин, 4 важни области се оние што се присутни откако ќе влеземе да работиме Прекини, што ќе го дефинираме на следниов начин:

Потчук 08

 1. Црвена област. Овде ќе најдеме главно 3 јазичиња, каде што ќе бидат присутни сите наши пораки, оние што сè уште не сме ги прочитале и оние што ги класификувавме како приватни.
 2. Yellowолта област. Од ова место можеме да ги побараме нашите документи (лупа), да испратиме порака во стилот на СМС од разговорот, да побараме одредени корисници од нашата листа на контакти, да создадеме нова папка (со боја што ќе ја дефинирај) и внесете ја конфигурацијата Прекини.
 3. Бела област. Всушност, тука има едно тркалезно копче со „+“, што ќе ни помогне да креираме нов документ.
 4. Кафеава област. Во зависност од табулаторот што го избравме во црвената област, сите документи категоризирани таму ќе бидат присутни тука.

Потчук 09

Сега, можеме да го користиме малото тркалезно копче лоцирано долу десно за да започнеме да пишуваме нова порака и подоцна да ја споделиме со оние корисници кои се поврзани за да можат да ги прегледуваат на групен начин. Можеме да ја избереме иконата за список со контакти, на што новиот интерфејс ќе ни овозможи да ја поставиме првата буква од името на еден наш пријател (подоцна ќе биде пополнета со имињата на нашите контакти), а потоа ќе треба да кликнеме на «Напиши порака".

Повеќе информации - Пенфлип, едноставен колаборативен уредувач на текст преку Интернет

Преземи - Испитување за Андроид


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.