Reolink C2 Pro, интелигентен начин за следење на вашиот дом [Анализа]

Остануваме фокусирани на анализата на производите на IoT Или предодредени да ви го олеснат животот дома, демотиката, надзорот и безбедноста се исклучително интересни делови што експлодираат многу повеќе од кога било благодарение на растот на виртуелните асистенти по урнатините цени како оние на Амазон и Гугл.

Овој пат ќе анализираме производ од фирма што ја имавме претходно, зборуваме за Reolink C2 Pro, многу разноврсна и ефтина камера за надзор. Затоа, ве покануваме да останете со нас затоа што детално ќе ви ја покажеме оваа најнова камера на Reolink.

Како и во претходните прилики, ние ќе ги откриеме главните детали за овој производ, прво прегледувајќи ги материјалите и дизајнот, за подоцна да ги знаеме неговите технички спецификации и, се разбира, да ви кажеме какви беа нашите впечатоци по користењето на оваа камера Повторно поврзете го C2 Pro. Меѓутоа, ако планирате да тргнете директно во акција, можете да го купите директно по најдобра цена по ОВОЈ ЛИНК од Амазон. Без дополнително разочарување, ве покануваме да заземете место, започнуваме со анализа на оваа целосно артикулирана и високо разноврсна камера за надзор.

Материјали и дизајн: Минимализам и разноврсност

По овој повод, Reolink уште еднаш се определува да го облече својот фотоапарат во бела пластика која се обидува да остане незабележана во скоро било какви околности. Имаме пониска сферична основа во која го имаме логото за потпис од предната страна, додека од едната страна ја наоѓаме дупката за „ресетирање“ на камерата во случај да откриеме некаква дефект. На задната страна, исто така, имаме некои додатоци, а Внесување на етернет, порта microUSB за полнење и слот за картичка microSD што ќе ни овозможи да ги зачуваме снимките врз основа на она што го доделуваме во апликацијата.

 • Димензии: X x 10,3 9,5 11,7 cm
 • тежина: 299 грамови

Имаме во оваа област назад две антени за поврзување со WiFi што го крунисуваат уредот на општ начин. Конечно, ја имаме камерата на врвот, поточно сензорот, распореден во лак што ќе овозможи камерата да биде насочена од долу нагоре и со тоа ќе ни овозможи да управуваме со вертикалниот агол. На ист начин, основата има сребрен метален прстен што е она што ја разликува подвижната област од фиксната, бидејќи ќе се сетиме дека Оваа камера исто така има можност да се ротира хоризонтално за да обезбеди поголема видливост.

Отблокирање и содржина на пакет

Како и обично, Повторно поврзете Тие обично ни ги нудат своите производи во прилично компактен пакет кој вклучува што е потребно. Имаме правоаголна црна кутија која штом ја отвориме, ќе ни овозможи пристап до малиот плик што ги содржи и упатствата и налепница што ќе ни овозможи да информираме дека снимаме. Следното што имаме е кутија каде ќе го најдеме приклучокот со меѓународни адаптери, заедно со кабел со приближно 1,8 метри должина.

Имаме камера правилно заштитена на дното и со мал пластичен заштитник во областа на сензорот за да го зачуваме нејзиниот интегритет. Немаме многу повеќе за да потенцираме, правилно пакување и во кое наоѓаме сè што е потребно за да функционираме. Важно е да се споменат деталите што се вклучени поддршка што ќе ни овозможи да ја поставиме камерата на кој било wallид на стабилен начин благодарение на двете завртки што ги вклучува и што ми се чини детерминирачки фактор при поставувањето, сепак, жиците се можеби аспектот што ќе не ограничи.

Технички карактеристики

Техничкиот дел е исто толку релевантен и ние знаеме за што сте најмногу заинтересирани да знаете. Имаме ноќно гледање во сензор 5 MP способни за снимање со резолуција 2560 x 1920 што можеме да ги модифицираме. За да се подобри снимањето што го има 8 инфрацрвени LED диоди да се подобрат перформансите на ноќна визија. Со сето ова имаме г.е 355º хоризонтален вид и 105º вертикален вид заедно со а 3х оптички зум. За да се поврземе, имаме можност за користење на Двоен опсег WiFi, односно се поврзува и во мрежи од 2,4 GHz и во сè попопуларните мрежи од 5 GHz благодарение на неговите антени со MIMO 2T2R конекција. На крај, споменете ја можноста за користење на неговите два звучници лоцирани странично, што ќе овозможи пренос двонасочно аудио.

Во врска со снимањето и репродукцијата, сите видео записи активирани од системот за откривање на движење се зачувуваат на картичката microSD (до 64 GB) и сигналите што ги издава фотоапаратот може да се репродуцираат во секое време и на кое било место, сè додека камерата е поврзана со WiFi. Запомнете дека имаме можност за конфигурирајте кој било NAS или сервер за зачувување на овие снимки.

Конфигурација и корисничко искуство

Како и секогаш, поставувањето на камерата е брзо и безболно, само треба да ја преземеме апликацијата Reolink (iOS)(Андроид), кликнете на копчето «+» и изберете Reolink C2 Pro камера кога ќе се појави на екранот, но важно е да се напомене дека прво треба да ја поврземе камерата со кабел Етернет, така што постапката е автоматска. Потоа го фокусираме QR-кодот на апликацијата пред камерата и таа ќе започне да работи.

Откако ќе се поврзете, контролите се основни, можеме да користиме виртуелен џојстик за движење на фотоапаратот по своја волја, како и управување со предупредувања, зачувување на видеа што се зачувани во фотоапаратот, па дури и зумирање и изберете специфични зони за активирање на фотоапаратот. Како и во другите производи на Reolink, управувањето со апликацијата е едноставно и истовремено ни овозможува да ја програмираме камерата да работи во специфични периоди од секој ден.

Добрите

 • Дизајнот и градежните материјали
 • Можностите на апликацијата и нејзината лесна употреба
 • Карактеристики што ги нуди по разумна цена

Contras

 • Може да биде малку покомпактен
 • Наидовме на одредено заостанување во ракувањето
 

Она што најмногу ми се допадна на оваа камера е токму можноста за нејзино поместување и добриот квалитет на сликата обезбеден од сензорот. Како и да е, има и друга негативна точка, пример е дека дури и земајќи ја предвид можноста за негово поместување хоризонтално и вертикално, тој е дури и релативно голем. Камерата чини 113,99 евра во Амазон, но ако го купите директно на веб-страницата на Reolink (линк) ќе добиете попуст од 10% користејќи го кодот «imreo10off » исклучиво за читателите на „Актуелиадад гаџет“.

Повторно поврзете
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
100 a 120
 • 80%

 • Повторно поврзете
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Квалитет на слика
  Уредник: 80%
 • конфигурација
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 78%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.