Samsung Galaxy S7 vs Samsung Galaxy S6, повеќе од истото?

Споредба на Галакси

Samsung конечно го претстави својот нов Samsung Galaxy S7, терминал од висока класа кој ќе биде предводник на компанијата, замена на Samsung Galaxy S6Но, дали навистина вреди да се промени? Дали Galaxy S7 е навистина голема промена во однос на останатите ваши паметни телефони? Ова е она на што ќе се обидеме да одговориме во текот на следните неколку редови, споредување на стариот Samsung Galaxy S6 со новиот Galaxy S7.

Во овој случај споредбата Ние ќе го сториме тоа помеѓу Samsung Galaxy S6 и Galaxy S7Основни модели на нивните семејства кои подоцна ќе доведат до посложени и помоќни како што се верзијата Edge или верзијата Note. Во секој случај тука ќе зборуваме само за едноставните или основните модели, иако, како што можете да видите, тие немаат ништо основно.

Карактеристики на уредот

Samsung Галакси S6 Samsung Галакси S7
Процесор Ексинос 7420 октакор Ексинос 8890 октакор
Овен 3 ГБ 4 GB
Екран „десет 1 SuperAMOLED со резолуција QuadHD « »5 1 SuperAMOLED со резолуција QuadHD «
Внатрешно складирање «32 GB 64 GB или 128 GB » 32 GB + MicroSD
Batería 2.550 mAh 3.000 mAh
OS Андроид 5.1 (може да се менува со CyanogenMod) Андроид 6.0
Conectividad „Wi-Fi Bluetooth 4G (300 mbps) НФЦ » „Wi-Fi Bluetooth 4G (300 mbps) НФЦ DualSim со микросд слот »
Камера «16 пратеници 5 пратеник f / 1.9 " » 12 пратеник 8 пратеник f / 1.7 "
цена 475 евра 719 евра

Дизајн

Samsung

На прв поглед, разликата помеѓу дизајнот на Samsung Galaxy S6 и Galaxy S7 не се разликува многу, наместо ништо. Но, ако малку гребеме, гледаме дека има Samsung Galaxy S7 пополиран и покомпактен финиш што исто така дозволува можност за користење вода со мобилниот бидејќи новиот уред има IP68 сертификација што потврдува дека е отпорен на вода. Покрај тоа, завршувањето со метални допири го прави дизајнот многу супериорен во однос на другите паметни телефони, иако сепак е ист во Samsung Galaxy S6, но можеби и помалку компактен. Мерењата на S7 се 142,4 x 69,6 x 7,9 mm, додека Samsung Galaxy S6 е 142,1 x 70,1 x 6,8 mm. Се подразбира дека и покрај овие мерки, победник во овој поглед е Samsung Galaxy S7.

Екран

Samsung

Екраните на Samsung Galaxy отсекогаш биле многу добри и овој пат, дуелот е помеѓу два титани. Во новиот Galaxy S7 наоѓаме 5,1-инчен екран со QuadHD резолуција, иста резолуција и големина кај моделот Galaxy S6, но со таа разлика екранот S7 е водоотпорен дозволувајќи го екранот да се користи со влажни прсти. Во врска со ова, мора да се каже дека новиот терминал го надминува стариот Galaxy S6.

Potencia

Samsung Галакси S7

Енергијата е секогаш клучен фактор при избор на добар паметен телефон, понекогаш повеќе од самиот екран. Во овој случај Samsung Galaxy S7 има процесор Exynos 8890 октокор и 4 GB RAM меморијадодека Samsung Galaxy S6 има процесор Exynos 7420 ocacacore со 3 GB RAM меморија. Во овој случај, графичкиот процесор исто така има промени. Во Samsung Galaxy S6, Mali T760 има присуство, но во Galasy S7, графичкиот процесор е подобрен до 60% во споредба со првиот модел, нешто што особено влијае на неговата изведба.

Значи, во овој аспект Samsung Galaxy S7 победи.

Conectividad

Забележавме и промени во поврзаноста. Иако во моделот Samsung Galaxy S6 таму верзија на dualsimВо случај на Galaxy S7, поврзаноста во овој аспект е различна бидејќи не само што има двојна SIM-картичка, туку и стандардна една од сим картичките може да се замени со микросд и проширете го внатрешното складирање на уредот. Сепак, ова, што е добро, може да биде слаба точка за терминалот бидејќи му овозможува на Samsung Galaxy S7 полесно да се изнервира од Samsung Galaxy S6.

Во врска со поврзаноста, и покрај слабоста што се создава, Samsung Galaxy S7 победи во овој поглед.

Автономија

Батеријата на Samsung Galaxy S7 е 3.000 mAh додека Galaxy S6 има батерија од 2550 mAh. На ова мора да го додадеме AMOLED екранот што троши помалку од вообичаените екрани и процесорот Samsung Galaxy S7 кој е поефикасен. И двајцата имаат брзо полнење, така што можеме да кажеме дека во овој поглед Samsung Galaxy S7 победува, иако неговиот софтвер ќе мора да се тестира, нешто што може да направи батеријата да исчезне за неколку часа. Сепак, Samsung Galaxy S7 победи во овој поглед за неговиот хардвер и за нејзината поголема автономија за еднаква оптимизација.

Камери

Samsung

Во аспект на камерата, Samsung Galaxy S7 не само што вклучува камера од 12 MP, туку исто така сензорот може да има бленда од f / 1.7 што ја прави една од најдобрите камери во мобилниот свет. Покрај тоа, нејзината ширина во пикселот прави фотографијата да има до 95% поголема светлина. Во случајот на Samsung Galaxy S6, задната камера е 16 MP, но отворот на сензорот е f / 1.9 што ги прави сликите потемни и со пониска резолуција.

цена

Samsung Galaxy S7 ќе се најде во продажба на 11 март во цена од 719 евра, висока цена. Наместо тоа, Samsung Galazy S6 можеме Не се пронајдени производи за 475 евра, значително намалување во споредба со S7. Вистината е дека и покрај веста за Samsung Galaxy S7, цената е основен фактор за многу корисници и определувачки фактор, затоа веруваме дека Во овој аспект, победи Samsung Galaxy S6.

Заклучок за Samsung Galaxy S7

Не многу производители на паметни телефони ги чекаат поновите модели. Во многу случаи, разликите се обично минимални, но во овој случај, Samsung направи разлика со новиот модел. Ако Samsung Galaxy S6 навистина ви изгледаше многу, со Samsung Galaxy S7 моќноста ќе ве импресионира, како и сите аспекти. Сепак, мислам дека дизајнот има два недостатоци, едниот е отпорност на вода, отпор што може да биде штетен ако го затвориме слотот за микросд картичката погрешно. И втората лоша страна е хибридниот систем за ладење. Овој систем може да биде непријатност во некои области на Globe Terraqueo и може значително да ги оштети перформансите на терминалот.

И покрај сето ова, ако треба да изберам сега, би се држел до Samsung Galaxy S7 и ако цената е недостаток, веројатно е подобро да почекате да го купите Samsung Galaxy S6. Во овој случај, чекањето ќе вреди или барем тоа ми се чини Што мислиш? Што мислеше за новиот терминал? И споредбата против Galaxy S6?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сурфање dijo

  Пафф, да имаш телефон стар помалку од една година и да мораш да се мешаш со CyanogenMod мора да биде најлошото.

  1.    iessdy dijo

   Дали тие нема да добијат ажурирања?