Samsung Galaxy S8 и S8 + е првиот уред со Bluetooth 5.0

По повеќемесечни гласини и протекувања, вчера конечно излеговме од сомнеж и официјално беа потврдени сите гласини дека до вчера излегуваа во врска со новиот предводник на компанијата. Особено го очекував тоа Samsung ќе резервираше некои важни новости да ги открие на презентацијата, но за жал не беше така и презентацијата беше обична постапка што не ни даде никакви нови информации. Но, како одминуваат деновите и додека првите единици не стасаат во јавноста, малку по малку ќе објавуваме статии со некои someубопитства или детали за работата на терминалот.

Една од ретките работи што го привлече нашето внимание има врска со верзијата на Bluetooth што ја спроведува овој нов уред, станувајќи прва што ја користи верзијата 5.0, верзија која беше официјално лансирана пред крајот на годината и дека ни нуди двојно поголема брзина од верзијата 4.x и е исто така 4 пати помоќна. На овој начин, односот на опсегот на сите уреди што ќе ги поврземе со овој сосема нов уред ќе се зголеми, но сè додека не се извршат првите тестови, нема да можеме да знаеме дали спецификациите на оваа верзија на Bluetooth навистина го исполнуваат она што го тврдат .

Сите уреди со претходни верзии на Bluetooth се целосно компатибилни со оваа нова верзија на Galaxy S8 и S8 +, така нема да бидеме принудени да ги ажурираме со набавка на нови. Во текот на оваа година, на пазарот ќе започнат да пристигнуваат нови додатоци за Bluetooth што исто така ќе ја користат оваа верзија на Bluetooth, верзија што нема да биде целосно компатибилна со постарите уреди, особено ако зборуваме за можните нови функционалности што може да бидат достапни на нас.понуда.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.