Samsung WB250F, многу разноврсна компактна камера со најнови технолошки достигнувања

Самсунг камера

Вовед

La Samsung WB250F е наменета за публика која бара компактен фотоапарат со најнови технолошки достигнувања, а добро оптичко зумирање, 14,2 мегапиксели и широк агол да може да покрие поголемо поле на гледање на секоја фотографија.

И покрај сите свои функционалности, камерата има а кориснички интерфејс кој нè води во секое време и ги објаснува различните опции што ги имаме на располагање. Дали сакате да знаете за какви карактеристики станува збор?

Отстрани

Самсунг камера

Samsung WB250F камерата доаѓа во мала кутија во која за неколку секунди можеме да ги видиме нејзините најистакнати функции. За среќа, најдоброто е во него, затоа што по отстранувањето на малата заптивка и отворањето на пакувањето, тојили прво што е видливо за корисникот е камерата.

Во нашиот случај, тоа е WB250F во бело иако има и други три бои на располагање: сива, црвена и сина.

На дното на целото наоѓаме повеќе материјал што ја придружува камерата. Тука можеме да го видиме USB wallиден полнач, микро USB кабел, документација, батерија и јаже што ќе ја ставиме во шасијата на фотоапаратот за да ја обезбедиме додека ја користиме.

Како што можете да видите, опремата е класична што обично ја имаат сите камери, па прво ќе ни треба СД-картичка да може да ги зачуваме сите видеа и фотографии што ги правиме.

Прв впечаток

Откако првично ја погледнавме камерата, можеме да го видиме тоа има многу внимателна естетика, да се биде еден од најатрактивните на пазарот во моментов.

Белата боја помага да се обезбеди тоа чиста слика на добро готов производ иако можеби тоа е најмалку препорачаната боја поради прашањето на нечистотија.

За неговото производство, Samsung го користеше пластика како главен материјал на кој му е даден мек допир и мат финиш наместо класичната сјајна пластика. Повторно, оваа точка ја фаворизира целокупната завршница на производот, бидејќи имањето на оваа камера во рака е многу пријатно.

Откако ќе го испитате надворешно, време е да ја вметнете батеријата, да ја вклучите камерата и да започнете со првичниот процес на поставување. Најдобро е прво да го поставите јазикот така што остатокот од опциите ќе биде многу полесно разбирлив ако не знаеме англиски.

Камерата е поставена за само неколку секунди и можеме да почнеме да го користиме како што заслужува.

Работен интерфејс

Самсунг камера

За контрола на камерата Samsung WB250F имаме хибриден систем кој ги комбинира класичните копчиња и екранот на допир капацитив од три инчи.

Комбинираната употреба на обете ќе ја направи навигацијата во интерфејсот на фотоапаратот вистинско чудо. Преку менијата може да добиеме подобри резултати преку четиринасочната подлога и централното копче, сепак, екранот на допир се чини дека е неопходен за внесување текстили и изберете некои посложени опции отколку што копчињата траат подолго да се изберат.

Секако, секој може слободно да ја избере модалитетот што најмногу му одговара и токму таму гледаме дека оваа камера се прилагодува на потребите на сите видови корисници според нивните преференции.

На врвот на комората го наоѓаме класично тркало на селекторот што ни овозможува да избереме еден од различните режими понудени од производот при фотографирање:

 • Автоматски: Камерата се грижи за избор на тип на сцена што најдобро одговара на околностите.
 • Програма: ни овозможува да фотографираме со поставките што ги конфигуриравме рачно
 • ASM: е рачен режим во кој можеме да дадеме приоритет на отворот, приоритет на блендата или рачно да ги прилагодиме обете вредности.
 • Паметни: камерата ни покажува различни ситуации и ние ја одбираме онаа што најдобро одговара на нашите потреби.
 • Најдоброто лице: прави неколку фотографии, открива лица и ни ги покажува за да можеме да избереме оној што нè интересира. Идеално е за правење групни фотографии и спречување некој да замине со затворени очи или без трага, односно употребата на статив е скоро задолжителна за да се спречи движењето на позадината.
 • Filtros да уредувате фотографии и видеа од камерата
 • Мени подесувања во која ќе ги конфигурирате главните аспекти на фотоапаратот
 • Wi-Fi да ги користите функциите MobileLink, Далечински визир, Резервна копија, Е-пошта, AllShare Play, SNS и Cloud.

Фотографирање со Samsung WB250F

Samsung камера
Како што веќе споменавме на почетокот на објавата, се соочуваме со компактна камера што ви овозможува квалитетни фотографии без важничене само со притискање на копчето на блендата.

Сепак, сметавме дека режимот ASM е доста корисен со кои корисникот може да игра со блендата и брзината на блендата за да постигне многу интересни резултати.

Макро режимот ви овозможува да се приближите до површината на предметите скоро на допир на леќата и 18x оптичко зумирање повеќе од доволно е да се фатат предмети што се на значително растојание без да се изгуби квалитетот на последната фотографија.

За ноќни фотографии, најверојатно ќе ни треба помош од блиц и за ова, Samsung WB250F вклучува еден што излегува од телото на фотоапаратот кога ќе притиснеме копче зад активирањето. За да го зачуваме, ќе треба само да притиснеме надолу и ќе биде заштитено сè додека следниот пат не го употребиме повторно.

Накратко, фотографиите направени со оваа камера тие се многу добри во сите аспекти благодарение на разноврсноста на производот Samsung. Ако сакаме едноставност, треба само да го активираме автоматскиот режим и ако претпочитаме нешто посложено, оваа камера нуди голем број режими и параметри што можеме да ги измениме по своја волја.

Wi-Fi конекција за сè

Апликација за паметни фотоапарати на Samsung

Друга од одличните атракции на оваа камера е нејзината Поврзување преку Wi-Fi што можеме да го користиме за многу различни задачи.

На пример, можеме да ги испратиме фотографиите што ги правиме со WB250F на нашиот паметен телефон преку апликацијата Samsung Smart Camera. Оваа апликација може да се користи и на контролирајте ја камерата од далечина, идеален за користење на телефонот како далечински активирач, можност за гледање на фотографијата направена на вашиот екран, без да треба да се приближувате до фотоапаратот.

Имаме и други можности како што се пренесување на фотографиите на компјутер безжично, испраќање на фотографии по е-пошта од самата камера или прегледување на снимките преку уред компатибилен со протоколот. AllShare Play.

Заклучоци

Samsung камера

Без сомнение, Samsung WB250F е компактна камера која нуди најнови технолошки достигнувања и поврзаност, така што фотографирањето е навистина лесно, без оглед на нашето знаење на овој свет.

Неговата цена е околу 220 евра, иако во мрежата веќе има некои продавници кои го нудат за под бариерата од 200 евра.

Повеќе информации - Канон ги подготвува Vixia HF-G30, XA20 и XA25
Врска - Samsung WB250F


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.