Sonos ги ажурира своите звучници што ги прави компатибилни со Alexa во Шпанија

Виртуелните асистенти се во мода, нов начин на интеракција со Интернет што ни овозможува бесконечни можности. И ако зборуваме за виртуелни асистенти, зборуваме за Алекса, виртуелниот асистент на Амазон кој последен пристигна во Шпанија и веројатно е еден од најдобрите што ги имаме во моментов.

Но многупати овие виртуелни асистенти прават да бидеме врзани за звучници на самата компанија, некои звучници кои не секогаш нудат одличен квалитет на звукот во споредба со другите поврзани звучници што ги имаме на пазарот. Сонос е веројатно производителот што ги прави најдобрите поврзани звучници, неверојатен повеќесобен систем кој изгледа совршен за нашите домови. Најдобар? е дека тие се исто така компатибилни со Алекса ... Sonos ќе ги ажурира своите звучници денес, правејќи ги компатибилни со Alexa во Шпанија. По скокот ви ги даваме сите детали за пристигнувањето на Алекса во Сонос во Шпанија.

Да, како што велиме, по пристигнувањето на Алекса во Шпанија на 30 октомври, надворешните производители ги ставаат батериите за да ни ги донесат на своите уреди еден од најдобрите виртуелни асистенти на пазарот. Алекса доаѓа кај Sonos One и Sonos Beam за да можеме да ве замолиме да ни пуштите одредена музика (преку повеќе од 50 услуги што ги има), па дури и да го вклучите телевизорот благодарение на HDMI ARC протоколот што го има Sonos Beam (може да ги видиме ова во живо и вистината е дека ако имате телевизор со HDMI ARC ќе можете да го направите вашиот телевизор интелигентен дури и ако не е сериозен).

Тоа успеавме да го тестираме во демо што го направија момците од Сонос и вистината е тоа Ова пристигнување на Алекса до Сонос изненадува, особено откако претходно го пробавте Amazon Echo. Alexa на Sonos значи да се има крајниот виртуелен асистент во неверојатен звучен систем, Повеќе не мора да имаме звучник посветен на Алекса, во звучниот систем Сонос можеме да ја имаме целата моќ на Алекса. Покрај тоа, можеме исто така да ја замолиме Алекса да пушта музика во која било од просториите што ги дефиниравме во системот Сонос.

И што е најдобро, ако имаме повеќе од еден стриминг музички сервис поставени на Sonos, Alexa може да комуницира со сите нив, дури и можете да користите Apple Music и Spotify без никаков проблем. Не знаете ли што свири музика? прашајте ја Алекса без никаков проблем. Мора да се каже дека интеграцијата на Alexa во Sonos е целосна интеграција, не зборуваме за вештина како што се случува со други интеграции што ги видовме со Alexa.

Бидете во тек, бидејќи како што ви кажуваме Во текот на денешниот ден (на крајот од денот) можете да го преземете ажурирањето за звучниците на Sonos (One and Beam) тоа ти дозволува користете асистент на Амазон, Алекса. Силно препорачуваме да ги ажурирате бидејќи доаѓањето на Alexa во Sonos бесконечно ќе ги зголеми неговите можности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.