Sonos One, го анализираме најдиректниот ривал на HomePod

Во нашите раце го имаме Sonos One, најмалиот од паметните уреди со гласовен асистент што го има Sonos во својот опсег… Дали сакате да знаете што мислиме за овој одличен мал производ? Останете со нас и откријте зошто е позиционирана како најдобра алтернатива на пазарот во повеќе брендови.

HomePod е веднаш зад аголот, не може да биде поинаку освен во ActualidadGadget ќе го направиме својот преглед, но мора да имаме предвид дека HomePod не е ривал да се победи, паметниот звучник од компанијата Купертино достигнува пазар на паметни уреди кои нудат висококвалитетен звук таму каде што веќе постои јасен лидер да победи, Сонос.

Како и секогаш, нашата анализа ќе ги покрие сите детали на овој уред со намера да ве натера да почувствувате дека го имате во ваши раце, за да можете да утврдите дали навистина вреди да го купите или не, ајде да одиме таму.

Материјали и дизајн: Квалитет на соноси, докажан квалитет

Во оваа прилика нема да се задржиме премногу на разбирањето дали овој Sonos One е квалитетен производ, мислам дека кој и да дојде да купи вакво нешто претпоставува дека е така, а Сонос не е бренд што не остава сомнеж. Имаме горна и долна база од поликарбонат, со мултимедијална контрола на допир со LED сијалички индикатори лоцирани на горниот дел каде што можеме да управуваме со сè и повеќе (вклучувајќи и иден гласовен асистент). Металната скара на звучникот е повторно вградена во алуминиум, но овој пат ја имаме лакирано во бело за да му дадеме допир на континуитет на уредот, и момче дали успеваат во тоа.

Задниот дел е за врска со Етернет и копче за линк. Најдовме димензии идентични со оние на „Сонос Плеј“: 1, Имаме 161,45 х 119,7 х 119,7 милиметри, со вкупна тежина од 1,85 кг. Пакувањето е она што би очекувале, идентично со Sonos Play: 1, и двајцата имаат постер со упатства.

Не се сомневаме дека овој Sonos One ќе изгледа добро скоро насекаде, исто како и неговите браќа, тој е отпорен на влажност, па затоа ќе знаете каде ќе го поставите, нема да биде проблем. Тоа е дијафанозно, едноставно и убаво, така нема да имате премногу поплаки кога ќе го поставите каде сакате, тешко дека ќе изгледа лошо, Всушност, на нашите фотографии ќе видите дека сме користеле повеќе класичен мебел и уште еден нордиски стил за да видите дека не се судира каде и да оди.

Технички карактеристики: Аудио со висок квалитет и прецизност

Сонос не е задоволен што дава прекумерни информации за хардверот на нивните уреди, задоволни сме што го знаеме тоа се одликува со активен двонасочен монитор (среден и висок тон), со два вградени дигитални засилувачи од класа „Д“ што е она што ја дава оваа разновидност на тонови што го прават овој звучник една од одличните одлики, моќност и пред сè квалитет на аудио со целосен волумен. Е можеме да играме AAC, AIFF, Apple Lossless, FLAC, MP3, Ogg Vorbis, WAV и WMA.

Поврзувањето нема да биде проблем, имаме Wi-Fi 802.11b / g на 2,4 GHz и 10/100 портен етернет (не ни треба повеќе за стриминг музика). Уште еднаш, гледам како негативна точка (и чудна во производ од Северна Америка), немање 5 GHz Wi-Fi, што сè повеќе го бараат корисниците. Се подразбира дека со тоа што сме Wi-Fi, а не Bluetooth, ќе можеме да генерираме Multiroom опкружување што ќе ни овозможи да создадеме музичка нишка во нашиот дом на најлесен начин. Сепак, да застанеме на клучна точка, Овој Sonos One има шест микрофони со долг дострел што ќе можат да ги фатат нашите диктати за работа со најчестите гласовни асистенти на пазарот.

За да работите уште еднаш, користете стандарден кабел за напојување, но прилагоден на дизајнот на Sonos за да биде интегриран во шасијата со 100-240 V и фреквенција од 50-60 Hz, не треба да се грижите за потрошувачката.

Гласовен асистент: Да, но во иднина

Ако живеете во Шпанија или Латинска Америка, жал ми е, нема да можете да користите Алекса или „Помошник на Google“ за да ја пуштате вашата музика. Така, тие одлучија, иако од Сонос, па дури и од нивната сопствена веб-страница, не известуваат дека гласовниот асистент на шпански јазик е пред пристигнување во идно ажурирање. Во меѓувреме, ќе мора да се задоволите со уживањето во сите опции што ни ги нуди, како што се аудио преку Wi-Fi, што ни дава квалитет што нема да го постигнеме со Bluetooth под никакви околности, секако, треба да знаете дека сте да не купувате звучник Bluetooth за употреба, го прави независен, но истовремено и досаден. Подолу е „мала“ листа на сите музички услуги компатибилни со Sonos и нејзината примена. Штом го имаме, неговите шест микрофони со долг дострел ќе го направат останатото. Се сеќаваме дека други алтернативи, како што е HomePod, не се достапни ниту на шпански јазик.

Сонови сними 2 ПНГЗа сето ова, уште еднаш апликацијата е многу одлучувачка, ние не само што ќе можеме да ги прилагодуваме музичките услуги, па дури и управување со повеќе простории од него (ако сакаме, откако ќе се прилагоди, не е потребно да се користи), но имаме систем што ќе ни овозможи да ја анализираме просторијата со нашиот телефон за да ни понуди најдобар звук без да понудиме пукнатини или одекнувања, и во затворени простории и на отворено, што гарантира дека Sonos One звучи подеднакво добро при мала јачина на звук, како и при полна моќност, и ова успеавме да го потврдиме во Actualidad Gadget, она што Sonos го нарекува Ultra Sound.

Мислење на уредникот за Sonos One

Sonos One, го анализираме најдиректниот ривал на HomePod
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
229
 • 100%

 • Sonos One, го анализираме најдиректниот ривал на HomePod
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Материјали
  Уредник: 95%
 • Перформанси
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Ние не го тестиравме уредот, уживавме во уредотСо тоа, кога ќе го искористите Sonos One во рацете на кој било друг уред на Sonos како Play: 1, сфаќате дека не ви треба ништо друго кога станува збор за аудио. Квалитетот е одличен за производ со оваа големина, немање батерија и фактот дека ние пуштаме музика само преку Wi-Fi треба да има нешто позитивно, но не сите заслуги за поврзувањето, хардверот што го поставува Сонос Со тоа разгалување под шасијата е целосно виновен, ова несомнено го става во екот на брендовите како Bang & Olufsen и покрај младоста на брендот (Сонос е роден во 2002 година).

Треба да се напомене дека Sonos One не е толку паметен во Шпанија како во САД, дефинитивно, дури и не менувајќи го регионот на нашиот мобилен уред, успеавме да добиеме пристап до виртуелниот асистент на Alexa или Google Assistant, вистински срамота. Сепак, очигледно се соочуваме со среднорочна набавка, Гласовните асистенти се повеќе ќе бидат присутни во нашите домови, а овој Sonos One е несомнено дека мора да има алтернатива за секој корисник на звук, дизајн и, се разбира, технологија.

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Аудио квалитет
 • Карактеристики и функционалности

Contras

 • Без Bluetooth

Немањето Bluetooth е негативна точкаНа пример, нема да можете да ја пуштате омилената музика од YouTube со вашиот телефон. Но, ова е плус точка, тоа е начинот на кој Сонос мора да спречи низок квалитет на звук од неговите звучници и да ве натера да го збуните виновникот. Така е, Sonos One е производ кој е насочен кон прилично специфична публика и од аспект на цената и функционалноста, ако сакате музика и технологија ќе ги цените, ако барате само звучник за да емитувате звук, разгледајте други алтернативи. Можете да го набавите Sonos One на неговата веб-страница од 229 €.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.